Što je sve bilo „pod Lupom“ u studenom?
Početkom mjeseca, na ovom vam mjestu donosimo kratki pregled svih tekstova koje smo na našem portalu specijaliziranom za fact-checking objavili tijekom studenog. Na ovaj način i posjetitelji koji ne posjećuju Lupu svakodnevno mogu biti informirani o najvažnijim temama kojima smo se bavili.
S obzirom da želimo imati direktnu i proaktivnu komunikaciju s publikom, pozivamo vas da nam i sami prijavite potencijalno sumnjive informacije koje primijetite u medijima ili na društvenim mrežama. To možete učiniti pišući nam adresu elektronske pošte urednistvo@lupa.com.hr ili izravnom porukom preko naših društvenih mreža, na Facebooku, X-u ili Instagramu.
Početkom studenog pisali smo o kratkom tekstu od svega nekoliko rečenica, koji je objavio portal Index s naslovom "Valenciju nazivaju mediteranskim rajem, a prizori nakon poplava rastužili su ljude". Tekst je opremljen s četiri fotografije koje bi trebale ilustrirati katastrofalne posljedice poplave u gradu Valenciji. Međutim, nijedna od te četiri fotografije nije snimljena u gradu Valenciji. Nije to bilo ni moguće, jer sam grad nije znatnije stradao u poplavi.
U padu nadstrešnice na Željezničkoj stanici u Novom Sadu, u petak 1. studenog, poginulo je 14 osoba. Tragični događaj izazvao je veliku pažnju javnosti u Srbiji, gdje je proglašena trodnevna žalost, ali i u regiji. Iako vlasti tvrde da nadstrešnica nije bila predmet nedavne rekonstrukcije, Lupa je analizirala dostupne materijale koji se mogu pronaći, a zaključak je nedvojben - na nadstrešnici željezničke stanice vršeni su određeni rekonstrukcijski zahvati.
Društvenom mrežom X, nekadašnjim Twitterom, kruži objava koja se sastoji od devet fotografija koji su u funkciji dokazivanja kako palestinski influencer Saleh Al Jafarawi preuzima različite lažne uloge. Između ostaloga, on je i „borac za slobodu”, „izdržljivi pacijent”, „poočim”, „ratni dopisnik”, „oživjelo truplo” ... U ovoj objavi zaključuje se da ovaj Palestinac sve to radi kako bi pridobio podršku neutralnih promatrača za "palestinsku stvar". Međutim, Lupa je analizirala fotografije i tvrdnje te zaključila kako stvari ipak nisu onakve kakvima se prikazuju.
U uvertiri predizborne kampanje za predsjedničke izbore, po drugi je put u mjesec dana, Dragan Primorac, kandidat koji ima podršku HDZ-a, dao intervju za N1 televiziju. Jedna od glavnih tema intervjua bilo je pitanje stana kojeg je svojevremeno njegova majka otkupila po povlaštenoj cijeni, a nakon intervjua zamjenik gradonačelnika Splita javno je objavio dokumente prema kojima je sam Primorac uplatio jamčevinu za otkup stana. Tim povodom prikupili smo sve relevantne podatke o ovom slučaju.
Na stranicama Poslovnog dnevnika prošlog mjeseca učestalo se pojavljivao prevarantski oglas u kojem se nudi recept za brzu i visoku zaradu. Tamo je došao posredstvom tvrtke Linker media d.o.o. koja se predstavlja kao „vodeća native platforma u SEE regiji“. Pitali smo ovu agenciju za objašnjenje kako je moguće da se ovakav zavaravajući oglas danima pojavljuje na stranicama njihovih klijenata te što se može poduzeti da se ovakve situacije više ne ponavljaju. Međutim, niti nakon tri tjedna čekanja do objave teksta nismo dobili nikakav odgovor. Nismo ga dobili niti nakon gotovo dva mjeseca, a iz prijašnjih medijskih istupa tvrtke Linker media d.o.o. jasno je kako oni smatraju da odgovornost za ovakve slučajeve – nije njihova. Tekst pronađite na ovoj poveznici.
Hrvatski premijer Andrej Plenković početkom studenog je boravio u Budimpešti na samitu Europske političke zajednice, na kojem su se okupili čelnici europskih zemalja, koji je kao jednu od glavnih tema imao ruski rat protiv Ukrajine i europski sigurnosni izazovi. Premijer se u nekoliko navrata obraćao novinarima. Istaknuo da mir u Ukrajini treba podrazumijevati teritorijalnu cjelovitost Ukrajine i da su sugestije Ukrajini da se odrekne teritorija radi mira - opasne. U jednom trenutku netko od okupljenih ga je prekinuo u izlaganju. Iako se na snimci ne čuje što je točno netko dobacio, iz Plenkovićevog naknadnog odgovora jasno je kako se radilo o osporavanju tvrdnje koju je premijer izrekao. Na što je Plenković ponovio svoju tvrdnju. Provjerili smo o čemu se ovdje radilo i je li premijer bio u pravu.
Što Štrumpfovi zaista predstavljaju? Prema jednoj od popularnih teorija, Štrumpfovi predstavljaju socijalističko, čak komunističko društvo. U postu koji dijele korisnici društvene mreže Facebook navodi se: "Tvorac Štrumpfova, Peyo, bio je socijalista. Štrumpfovi žive zajednički život bez novca. Veliki Štrumpf podseća na Karla Marksa i nosi crveni kapu." Iste ili slične tvrdnje o popularnim animiranim likovima objavljivane su i na nekim internetskim portalima, a teorija da Štrumpfovi nose skrivene političke poruke i značenja nije domaća, o njoj se naveliko pisalo i u inozemstvu. Cijeli tekst pronađite na ovoj poveznici.
Krešimir Mišak, urednik i voditelj HRT-ove emisije „Na rubu znanosti“, prošle se godine pojavio u dva podcasta gdje je propagirao teorije zavjere o konceptu “petnaestominutnog grada” i njegovoj provedbi u engleskom gradu Oxfordu, nazivajući ga „konclogorom“. "To je, znači, grad u kojem ti možeš hodati samo petnaest minuta, a van toga ne možeš, da ne bi previše Co2 izdisao", tvrdi Mišak. Prema njemu, cilj petnaestominutnog grada je da stanovnicima ograniči slobodu kretanja i da oni, u konačnici, iz tog kruga od petnaest minuta hoda ne mogu izaći. Provjerili smo ima li istine u tvrdnjama HRT-ovog urednika i voditelja.
„Narode moj, pokrenuo sam web na kojem se možete prijaviti za volontiranje i financijski pomoći našoj borbi za Hrvatsku koju ćemo vratiti istinskim vrijednostima. Ciljevi su: zaustavljanje ilegalnih migracija, ograničenje uvoza strane radne snage, obračun sa rodnom ideologijom, ukidanje poreza na nekretnine uz uvođenje Zakona o porijeklu imovine“, obznanio je predsjednički kandidat Mosta Miro Bulj na društvenoj mreži X. No, stvarne ovlasti predsjednika su, prema Ustavu, prilično ograničene. Na Lupi smo analizirali što od svojih predizbornih obećanja Bulj uopće može ispuniti.
Na kratkom videu objavljenom na društvenoj mreži X, bivšem Twitteru, vidi se prebojavanje zida na kojem se nalazi mural Kamale Harris, poražene kandidatkinje na nedavno održanim izborima za američkog predsjednika. Video prati i kratki status u kojem piše: “Juče u Prištini. Malo požurili, pa da sklone dok niko nije video”. Objava insinuira kako su Albanci s Kosova podržavali kandidatkinju Demokratske stranke i sada, nakon njenog poraza od Donalda Trumpa, pokušavaju to prikriti, što je u skladu s narativom dijela srpske javnosti prema kojem su „Srbi donijeli pobjedu Trumpu“ te da je Trump, za razliku od demokrata, na strani Srbije, a protiv Kosova o čemu bi trebala svjedočiti i dezinformacija kako je poderao kosovsku zastavu. Provjerili smo gdje je zaista snimljen video murala i tko je mural naslikao.
„Predsjednik Hrvatske iznenadio je strane medije u srijedu kada se pojavio na konferenciji za novinare s MAGA kapom, pokazujući podršku novoizabranom predsjedniku (SAD-a, op.a.) Donaldu Trumpu”, stoji u uvodu teksta američkog medija TrendingPolitics. Radi se o mediju, koji sebe predstavlja kao medij „koji se ne srami priznati kako je pristran“. Kao dokaz ovim tvrdnjama o hrvatskom predsjedniku na TrendingPolitics prilažu status s društvene mreže X. Iako je građanima iz regije sasvim jasno da osoba koja nosi crvenu kapu nije Zoran Milanović, brojni korisnici izvan regije uvjereni su da se u ovom slučaju radi o istinitoj vijesti. Tekst je na ovom linku.
Objašnjavajući da su za uzroke aktualnih prometnih gužvi u Zagrebu, o kojima intenzivno pišu mediji i koje oporba često ističe kao jedan od velikih problema u gradu, odgovorne prometne navike građana i prethodna vlast, zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević u više je navrata iznio tvrdnje da se broj osobnih automobila u glavnom gradu u zadnjih deset godina povećao za 100.000 te da se ništa nije ulagalo u javni prijevoz. Odlučili smo, koristeći dostupne podatke i statistike, provjeriti jesu li točne tvrdnje zagrebačkog gradonačelnika.
Na društvenim mrežama i brojnim internet portalima dogodila se bizarna zamjena identiteta. Uz tekstove na temu optužbi protiv bosanskog franjevca fra Srećka Perića - koji je kao hrvatski nacionalist i simpatizer NDH nakon Drugog svjetskog rata pobjegao, najprije u Italiju, a potom i u Venezuelu - redovito se objavljuje fotografija pape Franje iz 1973. godine. Tko je Srećko Perić, što mu se stavljalo na teret i kako se branio, odnosno kako je došlo do ove zabune, da se njegovo ime na brojnim internet adresama našlo pod fotografijom pape Franje, odnosno da je fotografija pape Franje poslužila kao ilustracija za fratra optuženog za najteža ratna zlodjela – možete saznati na ovoj poveznici.
Za vrijeme ovogodišnjih Olimpijskih igara održanih u Parizu, oko alžirske boksačice Imane Khelif vodile su se rasprave i širile lažne vijesti - optuživana je da je muškarac, uz tvrdnje da se ne bi trebala natjecati u ženskoj kategoriji. Svjetske, kao i hrvatske fact-checking stranice tada su detaljno demantirale ove tvrdnje i činilo se da je ova priča “zaključena”. Međutim, nedavno su se pojavila navodna "nova saznanja" o Imane Khelif, a te su informacije prenijeli i brojni domaći mediji. „Kontroverzna Alžirka ipak je boksač? Procurio je veliki izvještaj: Riječ je o poremećaju, ali imamo dokaze“ naslov je koji donose Sportske novosti. Portal Index istog dana, 4. studenog donosi tekst naslova „Alžirska boksačica ipak je muškarac? Objavljeno je navodno medicinsko izvješće“. Lupa je provjerila o kakvom se medicinskom izvješću radi i je li ono vjerodostojno.
U još jednoj od brojnih rasprava o prometu i prometnim gužvama u Zagrebu koje se proteklih tjedana vode na društvenim mrežama, na X-u, bivšem Twitteru, jedan od korisnika objavio je sljedeći komentar: "Gužve su jer se ne grade mostovi, proširuju ceste i grade podzemne garaže". Ova tvrdnja možda djeluje intuitivno i zdravorazumski, ali mnogi stručni radovi pokazuju da se radi o ne baš točnoj koncepciji prometa. Naime, cijeli niz radova i studija dokazuje da promet postaje sve gori - ili ostaje jednako loš - što se više cesta gradi i proširuje. Evo o čemu se radi.
Rubni portal Epoha objavio je tekst pod naslovom "Fond UN-a za djecu UNICEF, pozvao je na veći pristup pornografiji za djecu“. Isti sadržaj prenesen je i na Facebook stranici portala. U njemu se tvrdi da je u izvješću "Digitalna dobna ograničenja i globalna internetska prava djece" navedeno da "kontrole pristupa pornografiji ograničavaju dječja prava". Također, piše kako u izvješću stoji da "pornografski sadržaj ne bi štetio djeci, već bi ih razveselio". Unutar članka ostavljen je i link na sporno UNICEF-ovo "izvješće", koje je na internetu dostupno pod naslovom "Digital age assurance tools and children's rights online across the Globe". Analizirali smo o kakvoj je izvješću riječ i ima li istine u tvrdnja koje portal Epoha, donosi posredstvom sličnog njemačkog portala.
Na nekoliko korisničkih profila društvene mreže Facebook objavljena je video snimka požara, koji je u svibnju ove godine podmetnut u crkvi franjevačkog samostana u španjolskoj Cuenci. „Španjolska, napadi na kršćane se nastavljaju. Afrički migrant jučer je zapalio crkvu u Cuenci u Španjolskoj“, piše u opisu koji prati objavu video snimke požara. O tom incidentu članak je objavio i portal udruge Vigilare. Ipak, crkvu nije zapalio afrički migrant, o čemu govore i svjedoci događaja koji počinitelja poznaju od ranije. Cijeli tekst možete pročitati na ovoj poveznici.
„Tako to izgleda u najrazvijenijoj demokraciji na svijetu”, glasi objava koju je podijelio korisnik Facebooka. Uz status napisan na hrvatskom jeziku postavljena je i snimka zaslona objave na društvenoj mreži X, donedavnom Twitteru, od 1. studenoga u kojoj drugi korisnik na engleskom jeziku tvrdi da je na nedavnim predsjedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama uspio glasati iako je stranac. Prikazana fotografija glasačkog listića više puta je korištena u raznim objavama. Neki Amerikanci potaknuti ovakvim objavama izrazili su zabrinutost da bi nedostatak zakona o identifikaciji birača u nekim saveznim državama mogao dovesti do toga da će stranci moći glasati na ovogodišnjim predsjedničkim izborima. Provjerili smo je li fotografija autentična i mogu li stranci glasati na američkim predsjedničkim izborima.
Rumunjska energetska tvrtka Transelectrica u objavi na Facebooku objavljenoj 12.studenog ove godine tvrdi sljedeće: „Prije 140 godina, 12. studenoga 1884. godine, grad Temišvar (Timișoara) postao je prvi grad u Europi i drugi u svijetu, nakon New Yorka, koji je imao električnu javnu rasvjetu: 59 kilometara ulica sa 731 svjetiljkom…”. Međutim, postoje brojni primjeri europskih gradova koji su takvu rasvjetu dobili prije Temišvara. Tekst čitajte na ovoj poveznici.
Korisnik Facebooka na ovoj društvenoj mreži objavio je fotografiju kuće na kojoj je istaknuta zastava Republike Srbije. U opisu je napisao: "Na dan kolone sjećanja četnička zastava, je*o on mater svoju četničku!". Objava sugerira da je fotografija kuće s istaknutom zastavom Srbije snimljena na dan kad se u Vukovaru komemoriraju žrtve rata. Komentari korisnika pritom govore da je objava "pogodila metu": "Govno četničko...", "Dok je prolazila kolona, ispod zastave je stajalo policijsko vozilo i nikom ništa. Za HOS- ovu zastavu u Imotskom 4000 eura kazne", "Nije on kriv, nego onaj tko mu dozvoli. Komunjare i partizani iz RH"... Objava je kod nekih komentatora izazvala izljeve netrpeljivosti i mržnje prema srpskoj zajednici u Hrvatskoj. Utvrdili smo odakle zastava Srbije u Vukovaru.
Nakon što je u saborskoj raspravi zastupnik Domovinskog pokreta, Ivan Kukavica, optužio zastupnicu Daliju Orešković da se koristi "Goebbelsovom metodom - tisuću puta recimo jednu laž i nadajmo se da će postati istina" u raspravu se uključio potpredsjednik Sabora Željko Reiner i ispravio Kukavicu: „Usput, moram reći, to nije prvi Goebbels rekao, to je Lenjin rekao prvi. Lenjin je prvi bio taj koji je to rekao“. No, je li to tako? Otkrijte na ovoj poveznici.
Sukobi uoči i nakon nogometne utakmice između nizozemskog Ajaxa i izraelskog Maccabija u Amsterdamu jedna je od najpraćenijih tema svjetskih medija ovoga mjeseca. Dogodili su se samo dva dana uoči 86. obljetnice Kristalne noći nakon koje su tisuće njemačkih židova spas potražile upravo u Amsterdamu. Svježe vijesti o „lovu na Židove” stoga su diljem svijeta pobudile emotivne reakcije, ali i donijele neke dezinformacije. Analizirali smo ovaj slučaj.
Neosporno je da će izdvajanje države za sport u 2025. godini i u apsolutnom i u postotnom iznosu biti daleko najveće u povijesti Republike Hrvatske. No, sami sportaši i sportski savezi će u tom povećanju tek minimalno participirati. Glavni dobitnik rekordnog izdvajanja za sport iz hrvatskog proračuna bit će sportska infrastruktura, koja je, treba reći, uistinu jedan od najvećih problema hrvatskog sporta. Analizirali smo budžet za sport.
Korisnici društvenih mreža dijele video snimku koju predstavljaju kao dokaz da je Anthony Fauci, bivši glavni medicinski savjetnik predsjednika Sjedinjenih Američkih Država, "raspravljao o konceptu puštanja infekcije u populaciju" još davne 1984. godine. Video je i ranije bio viralan jer su ga korisnici tumačili kao dokaz da je pandemija dugo i pomno planirana i pripremana. Međutim, video prikazuje mladog Faucija kako govori o širenju AIDS-a u SAD-u. Tekst pročitajte na ovoj poveznici.
Je li polovica Hrvatske i Sjeverne Makedonije te skoro čitava Bosna i Hercegovina i Crna Gora 1910. godine bila naseljena većinski Srbima kako to insinuira Facebook objava uz znakovit komentar „SRBI 1910. god”. Korisnik ove društvene mreže komentar je popratio „etničkom mapom prostora bivše Jugoslavije 1910. godine”. Ista se karta već neko vrijeme dijeli različitim društvenim mrežama. Provjerili smo odgovara li ta karta popisima stanovništva ili se radi o mitu.
Vinko Kojundžić, vlasnik tvrtke Cuspis i predsjednik nove stranke BM365 Idemo delat!, koji na svom Facebook profilu učestalo proziva trenutnu zagrebačku gradsku vlast, objavio je „reel“ u kojemu stoji na pločniku uz polupraznu cestu kojom prolazi tradicionalni londonski crveni “double-decker” autobus. „Evo nas u Londonu. Ogromna gužva i krkljanac, kao i u Zagrebu. Pogledajte. Ops, nema gužve“ govori Kojundžić. Njegova poruka s ovim „reelom“ je ta da u središtu Londona nema gužvi kao u Zagrebu, uz postavljeno pitanje kako je to moguće. Odgovor na to pitanje Lupa donosi u ovom tekstu.