L
upa

Tko je izjavio da „tisuću puta ponovljena laž postaje istinom“? Goebbels ili Lenjin, kako tvrdi potpredsjednik Sabora Željko Reiner?

Piše: Zdenko Duka
Politika i društvo
22.11.2024.
Foto: Flickr/christophandre

Slavna je i često upotrebljavana izreka ona da „tisuću puta ponovljena laž postaje istinom“. Ali tko je, zapravo, njezin „izumitelj“, tko ju je i kada prvi put rekao?

U dugoj raspravi koja se odvijala u srijedu u Hrvatskom saboru o Prijedlogu Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2025. godinu i prijedlogu za 2026. i 2027. godinu, koja je obilovala brojnim replikama, pa i međusobnim uvredama, Dalija Orešković je u svojoj raspravi rekla kako je na izlaganje Anke Mrak Taritaš zastupnik Domovinskog pokreta koji sjedi u prvoj klupi bio iznenađen, kao i premijer Andrej Plenković kada je uhićen „njegov mali ministar zdravstva Beroš“, pa nije znao što to znači „držati korupciji ljestve“ (dostupno ovdje, na 02:12:15 saborske snimke od 20.11.2024. u 14:41:31 sati).

Prethodno je, naime, Anka Mrak Taritaš spomenula da „Domovinski pokret podržava kriminal“, a zastupnik Domovinskog pokreta Ivan Kukavica joj je replicirao: „Ja stvarno ne znam gdje ste vi vidjeli i čuli da Domovinski pokret podržava kriminal … Ja sam u ime Kluba saborskih zastupnika DP-a već oko deset i pol održao konferenciju za novinare gdje sam otvoreno rekao sve ono što mislim o kriminalu i trošenju javnog novca na ovaj način svih ovih godina … Ako mislite na izjavu mog kolege Ćipe, on je u 8 i 15, kad je ušao u Sabor, koristeći mehanizam presumpcije nevinosti, rekao da nitko nije kriv dok mu se ne dokaže. A ja sam na tu temu osjetljiv jer znam kako su neke generale osuđivali unaprijed, a poslije su bili oslobođeni“ (dostupno ovdje, na 01:53:21 saborske snimke od 20.11.2024. u 14:41:31 sati).

Anka Mrak Taritaš mu je na to odgovorila: „Svjesno ste ušli u koaliciju s HDZ-om i držite lojtru i za sve ono što će se desiti i za svakog onog koji će biti sljedeći je i vaša odgovornost, kao i vašeg starijeg brata koji vam je koalicijski partner“ (dostupno ovdje, na 01:55:30 saborske snimke od 20.11.2024. u 14:41:31 sati).

Dalija Orešković je, izlažući dalje, istaknula da rijetko kritizira kolegicu, ali je u ovom slučaju bila malo nepravedna jer ta kvalifikacija o „držanju ljestvi“ nije baš točna te je trebala reći: „Da ste se vi iz DP-a slizali s korupcijom i da sad s tom korupcijom činite jedinstvo“ (dostupno ovdje, na 02:12:30 saborske snimke od 20.11.2024. u 14:41:31 sati).

Podsjetila je i da je na početku 2023. godine Domovinski pokret inicirao opoziv premijera Andreja Plenkovića i to zato jer je imao 14 korupcijskih afera.

„Postali ste oni koji su pokazali da se više isplati pridružiti korupciji, nego se protiv nje boriti. Više se isplati biti dobro tovljena, dobro nahranjena guska nego zastupnik koji drži do svog morala i principa i koji doista o interesima, pa i financijskim interesima Republike Hrvatske, i to ćemo vam svakog dana do kraja ovog saziva ponavljati. Baš zbog vas koji ste takvi kakvi jeste, mi ne možemo raspravljati o Proračunu i njegovim stavkama, niti suvislo predlagati bolju Hrvatsku, kakva bi Hrvatska mogla i treba biti…“, rekla je, među ostalim, Dalija Orešković.

Prozvani zastupnik Domovinskog pokreta, Ivan Kukavica, replicirao joj je: „Što se tiče same korupcije i kriminala, vi non-stop spominjete i dovodite u koliziju s Domovinskim pokretom, ja stvarno tu ne vidim ničega. U čemu Domovinski pokret je u kriminalu? Institucije postoje, mnogo toga u Hrvatskoj događalo se i događat će se, ali sada da mi ovdje u Saboru govorimo da smo svi krivi, ja to neću prihvatiti. Mi smo ušli u tu vladu, zna se pod kojim uvjetima i okolnostima, što mi radimo - što je ministar Dabro riješio u Županji Šećeranu ili što je ministar Šušnjar riješio s Petrokemijom, zadovoljan sam za početak, a to je tek početak.“, kazao je Kukavica (dostupno ovdje, na 02:19:42 saborske snimke od 20.11.2024. u 14:41:31 sati).

Orešković je odgovorila da je što se tiče Petrokemije, jedini je cilj bio da se jedan član „uhljebi u Upravu“, a da bi Kukavicu iole počela cijeniti, on bi trebao tražiti „političku odgovornost onih koji omogućavaju korupciju ovih razmjera“ (dostupno ovdje, na 02:20:24 saborske snimke od 20.11.2024. u 14:41:31 sati).

„A vi ste zapravo samo htjeli da se vas namiri, kad ste bili namireni, to što će netko staviti 10, 20 ili 30 ili koliko god posto u džep, to se vas uopće ne tiče“, istaknula je Orešković. 

Tada je Kukavica uzvratio: „opet se koristimo Goebbelsovom metodom - tisuću puta recimo jednu laž i nadajmo se da će postati istina. Kriminal, korupcija, ja ne vidim gdje vi mene tu vidite, na čast vama što vi to govorite, nikada ja ni Domovinski pokret neće podržavati kriminal, korupciju i bilo koji oblik koji oštećuje Republiku Hrvatsku“. (dostupno ovdje, na 02:21:16 saborske snimke od 20.11.2024. u 14:41:31 sati).

Potom se u raspravu uključio predsjedavajući, potpredsjednik Sabora, Željko Reiner, izričući opomenu Kukavici jer se nije držao poslovnika.

„Usput, moram reći, to nije prvi Goebbels rekao, to je Lenjin rekao prvi. Lenjin je prvi bio taj koji je to rekao“, ispravio je Kukavicu Reiner uz smiješak i pokazivanje kažiprstom (dostupno ovdje, na 02:21:47 saborske snimke od 20.11.2024. u 14:41:31 sati).

No, je li Reiner ovdje u pravu?

Portal Povijest.hr piše kako je „tisuću puta ponovljena laž postaje istina” izjava zloglasnog nacističkog ministra propagande Josepha Goebbelsa. 

„Da je Hitlerov 'krvnik u rukavicama' po tom pitanju bio u pravu, pokazuju brojni primjeri iz povijesti. Mnogo puta ponovljene kroz usmenu predaju, legende i anegdote o važnim ljudima i događajima iz prošlosti bivaju prihvaćene kao povijesna istina. Mnoge od njih su, međutim, puka izmišljotina“, tvrdi se na Povijest.hr i navodi neke od primjera. 

Da se više puta ponovljena laž samo „pripisuje Goebbelsu“ piše, recimo, i Tom Stafford, profesor psihologije i kognitivne znanosti na Odsjeku za psihologiju Sveučilišta u Sheffieldu, na portalu BBC-a 2016. godine u tekstu „Kako laži kreiraju iluziju istine“. 

„Ponavljaj laž dovoljno često i ona postaje istina, zakon je propagande koji se često pripisuje nacisti Josephu Goebbelsu“, navodi Stafford. 

Međutim, portal BrainyQuote.com koji je isključivo posvećen (navodnim?) citatima, pod citat „Laž koja se često ponavlja postaje istina“ potpisuje vođu boljševičke revolucije Vladimira Iljiča Lenjina. 

No, o čemu se tu radi pojašnjava se u knjizi „Kineska opasnost“ Richarda Louisa Walkera iz 1966. godine u kojoj se govori o „velikom laganju“ kao rusko-sovjetskoj praksi od vremena Lenjina. Walker piše da je „Peking djelovao, kao i Moskva od Lenjinovih dana, na nizu principa koji se zajedno mogu nazvati tehnikom 'velike laži'. Među njima su: 1) učinite je dovoljno velikom i ljudi će povjerovati barem dio toga; (2) ponavljajte dovoljno često i uvjerit ćete neke ljude; (3) reci to na dovoljno različitih načina, pa ćete uvjeriti druge“.

Na skeptics.stackexchange.com čiji autori odgovaraju na različita pitanja čitatelja, jedan od njih postavio je pitanje je li Lenjinov citat da „laž koja se dovoljno često ponavlja postaje istinom“. Odgovor je gore navedeno, ono što je Walker napisao u knjizi „Velika opasnost“. Pa zaključuju da je na taj način „došlo od toga da se kaže da je to ono što je Lenjin učinio, do toga da to bude izravni njegov citat“

Nema, dakle, nikakvih dokaza da je izreku o ponavljanoj laži koja postaje istinom prvi kazao bilo Goebbels (kojem češće pripisuju tu izreku), bilo Lenjin, kako to samouvjereno tvrdi potpredsjednik Sabora. Niti da je to rekao bilo tko od njih dvojice.

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.