L
upa

O Lupi

Internetska stranica Lupa neprofitni je medij specijaliziran za fact-checking, odnosno provjeru točnosti informacija, tvrdnji ili izjava izrečenih u javnom prostoru kako bi se osigurala točnost i pouzdanost informacija koje se plasiraju javnosti. Lupa je pokrenuta u rujnu 2023. godine s ciljem suzbijanja dezinformacija u vremenima u kojima je količina dezinformacija na društvenim mrežama i u medijima sve veća i širi se munjevitom brzinom, često usmjerena protiv ionako ugroženih i marginaliziranih društvenih skupina, što u konačnici ima vrlo štetne učinke na društvo.

Portal Lupa je projekt Udruge za promicanje medijske kulture, umjetnosti i tolerancije „Lupiga – svijet kroz obične oči“ koja se medijskom djelatnošću bavi od 2001. godine.

Cilj Lupe je razvoj i primjena metodologije provjere točnosti informacija u digitalnom prostoru, edukacije novinara, ali i podizanje svijesti javnosti o problemu dezinformacija te promicanje dobrih novinarskih praksi. 

Provjeravanje činjenične utemeljenosti i točnosti oduvijek je bila zadaća (dobrih) urednika i novinara. Izrazi proofreading – iščitavanje dokazanosti tvrdnji – i fact-checking nisu ništa novo u novinarstvu, kao ni dezinformiranje, loše novinarstvo i širenje laži, glasina i teorija zavjere. Relativna novost je pojava interneta – vječno širećeg univerzuma izvora informacija i različitih digitalnih identiteta. Jednostavno kreiranje web stranica, pojava društvenih mreža i aplikacija za dopisivanje nisu samo demokratizirali informacijski prostor; ubrzali su protok prema nikada u povijesti brojnijoj publici. Prema Siteefyju, sredinom 2023. godine Internet je bio dom za više od 1,1 milijarde web stranica, od čega je aktivno gotovo 202 milijuna. Svake sekunde kreirane su tri nove web stranice. U 2023. godini u svijetu je 5,3 milijarde ljudi imalo pristup internetu, što ih potencijalno čini kreatorima sadržaja s velikim dosegom. 

Tim brojkama treba pribrojati i neautentično ponašanje – neznani i teško zaustavljiv rastući broj botova i alijasa. Skrivanjem identiteta krinkom avatara privatni korisnici, gospodarski ili politički subjekti mogu izbjeći javno propitivanje i bilo kakvu odgovornost za plasiranu laž. Za izmišljanje laži potrebno puno manje vremena od činjenično utemeljenog izvještavanja. Tehnologija je to dodatno ubrzala. U takvom hiper(dez)informacijskom okolišu novinarstvo i odgovorno izvještavanje javnosti suočavaju se s rizikom da ih uguši kakofonija. Istovremeno, takva "biosfera" plodno je tlo upravo za namjerno širenje manipulacija. Lažne i obmanjujuće informacije koje se maskiraju i distribuiraju kao vijesti oružje su za dodatno podrivanje i diskreditiranje novinarstva. I bez lažnih vijesti odgovorno novinarstvo trpi neprestani i sve teži pritisak. Bori se, kako za ekonomski opstanak, tako i za nezavisnost od sirenskog zova financijske stabilnosti uvjetovane poslušnošću pred političkom i ekonomskom moći. Odgovorno novinarstvo je najvažnije nenasilno oružje svjetskih masa i nezamjenjiv alat u mirnom odabiru političke i ekonomske budućnosti. Razmjenom znanja i alata za provjeru činjenica te promocijom provjere i kritičkog usvajanja i distribuiranja informacija radit ćemo na cilju programa, a to je uspostava transparentnijeg, pouzdanijeg i odgovornijeg informacijskog ekosustava na webu [EK].

Metodologija

U radu portala Lupa metodologija uključuje standardizirani postupak provjere činjenica, korištenje vjerodostojnih i pouzdanih izvora te transparentno izvještavanje o nalazima uz profesionalno i etično novinarstvo. U svom radu novinari portala Lupa strogo se pridržavaju Kodeksa časti hrvatskih novinara, Europskog kodeksa standarda za neovisne organizacije za provjeru činjenica i Kodeksa načela Međunarodne mreže za provjeru činjenica.

Lupa je usvojila metodologiju rada koja se fokusira na direktnu i proaktivnu komunikaciju s publikom. U tu svrhu otvoren je komunikacijski kanal s publikom putem adrese – urednistvo@lupa.com.hr, gdje čitatelji mogu prijaviti potencijalne dezinformacije ili greške u izvještavanju. Lupa potiče čitatelje da se obrate za pomoć čim primijete sumnjive informacije. Također, komunikacijski kanal je otvoren i putem naših stranica na društvenim mrežama. Redakcija Lupe posvećuje posebnu pažnju brzoj reakciji u odgovaranju na upite, pogotovo kada se radi o (dez)informacijama koje su društveno i ekonomski relevantne. Paralelno sami nadziremo društvene mreže i komunikacijske kanale poput Facebooka, Instagrama, Tik Toka, X-a, Gaba, WhatsAppa, Telegrama, YouTubea, Reddita, Bitchutea, Rumblea i drugih, kao i medije – rubne ili one u mainstreamu. 

Nakon analize uočenih ili prijavljenih sadržaja, redakcija donosi odluku o prioritetima za istraživanje, vodeći računa da se fokusira na teme od javnog interesa, što uključuje pitanja koja direktno utječu na dobrobit društva ili pojedinaca. Na taj način, Lupa osigurava da njen rad bude usmjeren na ključne teme koje imaju značajnu društvenu važnost. Novinari provjeravaju informacije iz više izvora, kontekstualizuju ih, vještače i/ili konzultiraju stručnjake kako bi osigurali točnost i pouzdanost podataka. Na isti način Lupa se aktivno bavi i razotkrivanjem prevara, koje postaju sve učestalije na društvenim mrežama. Sve ove aktivnosti već su implementirane u svakodnevni rad redakcije, s ciljem pružanja pravovremenih i pouzdanih informacija javnosti.

Implementirani su i adekvatni novinarski alati provjere koji uključuju utvrđivanje točne atribucije i sadržaja izjava aktera i očevidaca, pronalaženje izvornih dokumenata i transkripata, kao i kontaktiranje stručnjaka s različitim pogledima na to pitanje, vladinih agencija te organizacija s relevantnom, specifičnom i priznatom stručnošću u predmetnom području. Veću težinu u procesu verifikacije dajemo politički i ekonomski nepristranim izvorima, istovremeno upozoravajući čitatelje da informacije i podaci iz izvora koji ne udovoljavaju tom kriteriju trebaju promatrati sa skepsom. U predmetnim područjima, a prilikom procjene valjanosti dokaza, koristimo jednake standarde za sve tvrdnje, bez obzira na njihov izvor. Kriteriji procjene ostat će dosljedni, temeljeći se na objektivnim i nepristranim principima.

Novinari se također mogu poslužiti pouzdanim sekundarnim izvornim materijalima, kao što su vladina izvješća i sudski dokumenti, statističkim izvorima, kao i raznim drugim izvorima poput medijskih arhiva, knjiga, znanstvenih članaka, analiza i interneta. Novinari će razmotriti kontaktiranje osobe koja iznosi tvrdnju zbog pojašnjenja izvora i dokaza. Prilikom verifikacije videomaterijala, fotografija, lokacija, vremena i teksta atribuiranog nalozima na društvenim mrežama služimo se i širokim spektrom open-source alata za vještačenje.

Mišljenja i stavovi te reportažne forme nisu pogodne za ovu vrstu provjere, za razliku od tvrdnji za koje je moguće ispitati činjenični temelj. Vodimo se načelom da analiziramo sadržaj koji može dovoditi u zabludu, za razliku od retoričkih omaški ili figura poput hiperbola ili lapsusa.

Sve činjenične predmetne tvrdnje arhiviramo putem online servisa. Čitatelji se tako može vratiti pobijanoj tvrdnji čak i nakon što ona bude ispravljena ili uklonjena s mreže, te provjeriti je li adekvatno prenesena. Na taj način osiguravamo transparentnost i kontinuitet provjere.

Čitatelje u svakom članku upućujemo na izvore koji su novinarski relevantni za razjašnjavanje konteksta ili dobivanje vjerodostojn(ij)e informacije, kako bi im omogućili da i prate put kojim smo došli do konačne ocjene, odnosno zaključka. Pri tom, kada god je to moguće, koristimo dostupne primarne izvore. Također u novinarskom radu ne koristimo anonimne izvore, dok u činjeničnim provjerama navodimo relevantne dokaze koji podupiru neku tvrdnju, jednako kao i relevantne dokaze koji je potkopavaju, ukoliko takvi postoje. Time osiguravamo sveobuhvatan pristup provjeri činjenica.

Svaka provjera činjenica objavljuje se tek nakon što je pregledaju najmanje dva člana redakcije, čime se osigurava dodatna razina kontrole kvalitete i točnosti. Naše objave su precizne, objektivne i predstavljene na neemotivan način, bez preuveličavanja zaključaka. Cilj nam je zadržati neutralnost i činjeničnost u svakom dijelu našeg rada.

Novinari Lupe tijekom 2024. godine prošli su temeljitu obuke, edukacije i treninge u organizaciji European Fact-Checking Standards Network (EFCSN) s ciljem rasta i razvoja kapaciteta za provjeru činjenica te operativnih potencijala u skladu sa standardima neovisnosti, transparentnosti i novinarske kvalitete koje su navedene u Europskom kodeksu standarda, ali i razmjene iskustava i najboljih praksi. Također, Lupa je procesu i dodatnog mentorstva koje provodi španjolska Maldita, najposjećenija internetska platforma za provjeru informacija u Europi. Tijekom 2023. godine novinari Lupe prošli su i proces edukacije Faktografa, prvog hrvatskog medija specijaliziranog za fact-checking.

U našem impressumu redovito se ažuriraju informacije o upravljačkoj strukturi portala, kao i važne odluke koje donose upravna tijela Udruge-izdavača. Na istom mjestu dostupne su i biografije zaposlenih osoba na portalu, uključujući članove uredništva, kao i imena svih vanjskih suradnika koji su također završili novinarske edukacije za činjeničnu provjeru.

Stranačka neutralnost i nepristranost

Novinari Lupe neće koristiti pseudonime, već puna imena i prezimena. Uredništvo Lupe i njen izdavač su politički nezavisne organizacije. Naši tekstovi su nepristrani, a urednička politika ne protežira nijednu političku stranku ili političku opciju. Članovi redakcije nisu i ne smiju biti članovi političkih stranaka, niti zaposlenici vlade ili tvrtki pod izravnom kontrolom vlade.

Lupa neće sklapati nikakve sporazume ili partnerstva s političkim strankama i obratit će pozornost na sve moguće sukobe interesa ili političku pristranost stručnjaka ili organizacija čije izjave ili informacije su korištene u našim činjeničnim provjerama.

Lupa nikada ne favorizira i ne podržava bilo koju političku stranku, niti savjetuje javnost za koga glasati na izborima za bilo koju razinu vlasti, niti podržava bilo koje kandidate za obavljanje javne dužnosti. Interna politika organizacije zabranjuje novinarima da u profesionalnom djelovanju primaju bilo kakve darove, usluge ili pogodovanja od treće strane.

Pravila ispravaka i nadopuna

Transparentnom politikom ispravaka Lupa želi potaknuti sve aktere u javnom prostoru na odgovornost za informacije i tvrdnje iznesene u javnom prostoru.

U našem radu trudimo se maksimalno isključiti mogućnost i najsitnije pogreške u procesu provjere činjenica. Ukoliko do pogrešaka ipak dođe, one će, u skladu s načelima pouzdane provjere činjenica i potpune transparentnosti, biti ispravljene u najkraćem mogućem roku te u ispravljenom tekstu jasno naznačene, uz vidljivi datum ispravke te objašnjenje razloga ispravke.

Kada se o temi koju smo obrađivali naknadno pojave nove relevantne informacije, pogotovo ukoliko su od ključne važnosti za temu i utječu na zaključak teksta, naše objave ćemo nadopunjavati, imajući u vidu našu odgovornost da čitateljima Lupe donesemo najsvježije informacije o temi. Takve izmjene također će u nadopunjenom tekstu biti jasno naznačene, uz vidljivi datum nadopune te objašnjenje razloga nadopune. U slučaju ključnog utjecaja na sadržaj teksta, ispravke će biti istaknute na samom početku teksta, dok ćemo manje značajne ispravke objavljivati na dnu teksta. Lupa će na svojoj web stranici učiniti lako dostupnom evidenciju ispravaka objavljenih u otpočetka rada portala. Ova evidencija će biti redovito ažurirana i održavana u skladu s visokim standardima kvalitete koje redakcija prati.

Ispravci tipfelera, pravopisnih pogrešaka ili drugih manjih izmjena koje naši urednici ne smatraju bitnima neće biti deklarirani. Pritom ćemo ohrabrivati čitatelje da nas upozore na greške putem kontakt-forme, kao i na eventualne nove relevantne dokaze i podatke koji ocjenu dovode u pitanje. 

Lupa će, kada je to prikladno, ponuditi pravo na odgovor svakoj osobi ili organizaciji koja je imenovana kao izvor netočne tvrdnje ili koja je predmet značajnih kritika ili optužbi, omogućavajući im da odgovore na nalaze i pojasne svoje stavove. Ukoliko osobe, tvrtke, ustanove ili organizacije koje su predmet naših tekstova smatraju da sadržaj teksta ne odgovara činjenicama, pozivamo ih da podnesu zahtjev za ispravak netočne informacije. Zahtjev za ispravak netočne informacije objavljenog teksta podnosi se glavnom uredniku na adresu elektroničke pošte urednistvo@lupa.com.hr, a urednik je dužan odgovoriti u razumnom roku na svaki obrazloženi i potkrijepljeni zahtjev za ispravkom. Ukoliko urednik procjeni da je zahtjev za ispravkom netočne informacije opravdan kontaktirat će novinara koji je pisao tekst i dogovoriti što žurniju objavu ispravka ili nadopunu objavljene informacije. Takva ispravka će biti objavljena kao zaseban članak na naslovnici Lupe.

Ukoliko stranka koja je predmet članka nije zadovoljna nakon što je proveden interni postupak pritužbe, Lupa će ponuditi neovisno razmatranje pritužbe kako bi osigurala nepristrano i pravedno rješenje. U slučaju neslaganja s odlukom uredništva ili ukoliko smatraju da Lupa u svom radu krši odredbe Europskog kodeksa standarda za neovisne organizacije za provjeru činjenica (EFCSN) i Kodeksa načela Međunarodne mreže za provjeru činjenica (IFCN), osobe, tvrtke, ustanove ili organizacije imaju mogućnost pritužbe EFCSN-u (dostupno ovdje) i IFCN-u (dostupno ovdje).

Privatnost i sigurnost

Lupa će, kada postoji razumna zabrinutost za sigurnost subjekata istrage, zamagliti fotografije i/ili prikriti identitet uključenih osoba. Ova praksa će se primjenjivati u slučajevima kada bi otkrivanje identiteta moglo ugroziti sigurnost novinara, izvora ili drugih aktera u istrazi. To uključuje i odgovornu uporabu osobnih podataka u objavama, kako bi se zaštitili identiteti pojedinaca koji su možda nenamjerno širili dezinformacije.

Pri spominjanju ili identifikaciji maloljetnika, Lupa će biti izuzetno pažljiva i poštovati njihovu privatnost, izbjegavajući otkrivanje informacija koje bi mogle ugroziti maloljetnike ili njihov identitet.

U objavama koje uključuju osjetljive osobne podatke, Lupa će poduzeti potrebne mjere za anonimiziranje tih informacija. To uključuje djelomično ili potpuno skrivanje podataka kao što su telefonski brojevi, brojevi osobnih iskaznica, brojevi bankovnih računa, e-mail adrese i druge identifikacijske informacije koje bi mogle dovesti do uznemiravanja.

Kako bi zaštitila svoje novinarke/novinare, Lupa će uspostaviti mjere za rješavanje rizika od traume ili uznemiravanja koje zaposlenici mogu doživjeti tijekom procesa provjere činjenica. Ovo uključuje pružanje obuke za prepoznavanje i sprječavanje simptoma traume i osiguravanje pristupa potrebnoj podršci i alatima za rad u izazovnim uvjetima.

Izvori financiranja

Udruga za promicanje medijske kulture, umjetnosti i tolerancije „Lupiga – svijet kroz obične oči“ već godinama javno deklarira sve svoje izvore financiranja, što će se nastaviti i dalje. Za uspostavu post hoc specijaliziranog tima za provjeru informacija korištena su bespovratna sredstva iz programa „Uspostava provjere činjenica i sustava javne objave podataka“ dostupnih u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti. Mjeru provode Ministarstvo kulture te Agencija za elektroničke medije.

Do sada ostvareni izvori financiranja:

Portal Lupa

1. Izvor potpore: Agencija za elektroničke medije 

Naziv programa ili oblik potpore: Nacionalni plan oporavka i otpornosti (NPOO) iz sredstava Mehanizma za oporavak i otpornost EU projekt „Činjenice u eri dezinformacija“

Datum dospijeća potpore: 26.10.2023.

Iznos potpore u eurima: 55.596,00

2. Izvor potpore: European Fact-Checking Standards Network (EFCSN)

Naziv programa ili oblik potpore: European Fact-Checking standards mentorship program

Datum dospijeća potpore: 28.5.2024.

Iznos potpore u eurima: 3.000,00

3. Izvor potpore: Google Ireland Limited - Google News Initiative

Naziv programa ili oblik potpore: Projekt „Election Facts Hub" - „Baza izbornih činjenica“

Datum dospijeća potpore: 22.10.2024.

Iznos potpore u eurima: 7.679,64

Udruga za promicanje medijske kulture, umjetnosti i tolerancije „Lupiga – svijet kroz obične oči“

1. Izvor potpore: Grad Zagreb

Naziv programa ili oblik potpore: Javni poziv za dodjelu potpora male vrijednosti za sufinanciranje proizvodnje i objave programskih sadržaja u elektroničkim publikacijama za 2023. (projekt „Bogatstvo grada“)

Datum dospijeća potpore: 15.12.2023.

Iznos potpore u eurima: 5.598,00

2. Izvor potpore: Grad Zagreb

Naziv programa ili oblik potpore: Javni poziv za dodjelu potpora male vrijednosti za sufinanciranje proizvodnje i objave programskih sadržaja u elektroničkim publikacijama za 2023. (projekt „Zeleni izazovi“)

Datum dospijeća potpore: 15.12.2023.

Iznos potpore u eurima: 6.200,00

3. Izvor potpore: Agencija za elektroničke medije 

Naziv programa ili oblik potpore: Javni natječaj broj 01/22 za raspodjelu sredstava Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija – pružatelja elektroničkih publikacija, neprofitnih proizvođača audiovizualnog i radijskog programa (projekt „Pasivna Hrvatska“)

Datum dospijeća potpore: 15.05.2024.

Iznos potpore u eurima: 1.606,30

4. Izvor potpore: Agencija za elektroničke medije 

Naziv programa ili oblik potpore: Javni natječaj broj 01/22 za raspodjelu sredstava Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija – pružatelja elektroničkih publikacija, neprofitnih proizvođača (projekt „Ustavne vrednote u doba krize“)

Datum dospijeća potpore: 25.06.2024.

Iznos potpore u eurima: 2.521,73

5. Izvor potpore: Agencija za elektroničke medije 

Naziv programa ili oblik potpore: Javni natječaj broj 2/24 za raspodjelu sredstava Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija (projekt „Korak dalje: Izazovi europske Hrvatske“)

Datum dospijeća potpore: 04.07.2024.

Iznos potpore u eurima: 9.696,14

6. Izvor potpore: Agencija za elektroničke medije 

Naziv programa ili oblik potpore: Javni natječaj broj 2/24 za raspodjelu sredstava Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija (projekt „Pasivna Hrvatska“)

Datum dospijeća potpore: 04.07.2024.

Iznos potpore u eurima: 9.600,00

7. Izvor potpore: Active Citizens Fund

Naziv programa ili oblik potpore: FUNDME - Formal Association of Non-Profit Digital Media. Funded by Iceland, Liechtenstein, and Norway as part of the EEA grants 

Datum dospijeća potpore: 19.07.2024.

Iznos potpore u eurima: 2.993,28

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.