L
upa

Clickbait

Piše: Dora Pavković
Foto: Pixabay

Vodič američkog sveučilišta Oregon definira “clickbait” kao “tekstove s naslovima osmišljenim tako da privuku ljude da kliknu na njih, često dajući obmanjujući ili iskrivljeni dojam o sadržaju članka”. Ovo ne znači da je riječ o lažnim vijestima, jer ovakvi naslovi ili prateći tekstovi mogu biti, a često i jesu, tehnički istiniti, u smislu da nisu izmišljeni, ali su svejedno obmanjujući. Lažne vijesti, pak, često koriste "clickbait" format, jer im je u cilj doseći što veći broj konzumenata radi ideološke ili financijske koristi. 

BBC "clickbait" objašnjava kao “upadljive, ali obmanjujuće naslove, osmišljene tako da privuku ljude da kliknu na poveznice kako bi se povećala zarada ili broj pregleda na web stranici“. "Clickbait" naslovi dizajnirani su da vas privuku, pa često uključuju veliki broj uskličnika i privlačne fotografije. 

Neki od uobičajenih clickbait naslova sadržavaju sljedeće fraze: "Nećete vjerovati što se dogodilo!"; "Šokantno otkriće koje mijenja sve!"; "Ovaj čovjek je napravio nešto nevjerojatno… Pogledajte što!"; „Ovo je najbolje ikad“. 

Iako "clickbait" naslovi zaista mogu biti učinkoviti u privlačenju posjetitelja, često dovode do razočaranja čitatelja, jer sadržaj iza njih najčešće ne odgovara očekivanjima koja je naslov kod čitatelja izazvao.

ABCČĆDĐEFGHIJKLLjMNNjOPQRSŠTUVWXYZŽ

Verificirani član EFCSN-a (Europska mreža organizacija za provjeru činjenične točnosti)


Verified EFCSN member (European Fact-Checking Standards Network)

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.