L
upa

Društvene mreže

13. siječnja 2025.
Društvene mreže

Niti je u Hrvatskoj nevrijeme otkrilo potopljenu "srbsku crkvu", niti "Hrvati vešto kriju" to "otkriće"

„Šokantno! U Cavtatu nevreme povuklo pesak i otkrilo temelje srbske crkve iz 2. veka. Ulaz okrenut ka istoku! Hrvati vešto kriju otkriće”, stoji u objavi na društvenoj mreži X, na fotografiji koja prikazuje potopljene temelje crkve pod tirkiznom vodom. Međutim, ova crkva ne nalazi se ni u Cavtatu, niti u Hrvatskoj, niti se radi o "srbskoj crkvi", a nije ni iz 2. stoljeća.
5. siječnja 2025.
Društvene mreže

Video muškarca koji demolira tramvaj nije snimljen u Zagrebu, kako se tvrdi u objavi

Gotovo tisuću korisnika Facebooka podijelilo je "reel" za koji se lažno tvrdi da je snimljen u Zagrebu. Snimka prikazuje tamnoputog muškarca kako se vozi po tračnicama ispred tramvaja, a potom bijesno demolira tramvaj. U dnu „reela“ stoji tekst „Zagreb Tak Imam Te Rad" što korisnike mreže upućuje na to kako je riječ o događaju koji se odvio u glavnom gradu Hrvatske, a ispod "reela" na stitne je komentara koji šire mržnju prema migrantima.
27. prosinca 2024.
Društvene mreže

Tomislav Jonjić netočno tvrdi da je predsjednik Zoran Milanović bio jedan od osnivača Udruženja za jugoslavensku demokratsku inicijativu

Predsjednički kandidat Tomislav Jonjić na svom Facebook profilu objavio je da je „omladinac Zoran Milanović“ sudjelovao o osnivanju „Udruženja za jugoslavensku demokratsku inicijativu (UJDI)“, političke organizacije koja je osnovana 1989. godine, a zalagala se za očuvanje Jugoslavije. Njegova tvrdnja potom je objavljena na nekolicini internetskih portala, dakako, uz fotografiju aktualnog predsjednika.
22. prosinca 2024.
Društvene mreže

Netočna je insinuacija da zagrebački gradonačelnik ne poštuje hrvatske već samo srpske žrtve

Korisnica društvene mreže X ustvrdila je da Tomašević nije našao vremena čestitati Dan državnosti, Dan domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja, kao ni Dan sjecanja na žrtve Vukovara i Škabrnje, ali se zato sjetio ubojstva Aleksandre Zec, čime se insinuira da zagrebački gradonačelnik ne poštuje hrvatske već samo srpske žrtve. Riječ je o potpuno netočnoj tvrdnji. Naime, kako smo provjerili Tomašević je obilježio svaki od ovih državnih praznika.
15. prosinca 2024.
Društvene mreže

Slike nad kojima se zgražavaju brojni korisnici Facebooka nisu izložene u Europskom parlamentu

Korisnik Facebooka objavio je 3. prosinca na svom profilu fotografije među kojima se nalaze i četiri slike švedske slikarice Lene Cronqvist te uz njih napisao: „Zašto su u Europskom Parlamentu (Brisel, Belgija) izložene slike 'umjetnice' Lene Cronqvist, koje prikazuju komadanje djece? EU je bolesno pedofilsko, kanibalističko zlo“. Dan kasnije, 4. prosinca, još jedan korisnik ima sličnu objavu.
5. prosinca 2024.
Društvene mreže

Publikacija Odjela za populaciju UN DESA nije nikakav plan i dokaz zavjere o zamjeni stanovništva

„UN-ov dokument o 'zamjenskoj migraciji' otkriva sve!“, objavljuju u posljednjih nekoliko mjeseci korisnici društvenih mreža, upozoravajući pritom na publikaciju pod naslovom "Zamjenska migracija: Je li to rješenje za opadanje i starenje stanovništva?". Korisnici smatraju kako je ova publikacija dokaz da su masovne migracije planirane te da se radi o "stvaranju svjetskog kaosa".
1. prosinca 2024.
Društvene mreže

„Crni petak“ nije dobio naziv po danu kada su se prodavali robovi po sniženoj cijeni

Svake godine koncem mjeseca studenog društvenim mrežama nanovo se pronosi dezinformacija o tome kako je nastao "Black friday", odnosno "Crni petak", dan kad trgovci nude značajne popuste na robu u svojim trgovinama, a kupci hrle u robne kuće u potrazi za jeftinijim proizvodima. Neosnovana teorija kaže da je termin skovan u sjećanje na vrijeme robovlasništva, na dan u tjednu kad su se najjeftinije prodavali robovi.
28. studenog 2024.
Društvene mreže

Je li polovica Hrvatske i Sjeverne Makedonije te skoro čitava BiH i Crna Gora 1910. godine bila većinski naseljena Srbima?

Je li polovica Hrvatske i Sjeverne Makedonije te skoro čitava Bosna i Hercegovina i Crna Gora 1910. godine bila naseljena većinski Srbima kako to insinuira Facebook objava uz znakovit komentar „SRBI 1910. god”. Korisnik ove društvene mreže komentar je popratio „etničkom mapom prostora bivše Jugoslavije 1910. godine”. Ista se karta već neko vrijeme dijeli različitim društvenim mrežama.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.