L
upa

Ne, Temišvar nije bio prvi grad u Europi s električnom javnom rasvjetom

Piše: Dora Pavković
Društvene mreže
21.11.2024.
Foto: Pixabay

Rumunjska energetska tvrtka Transelectrica u objavi na Facebooku (arhivirano ovdje) objavljenoj 12.studenog ove godine tvrdi sljedeće: „Prije 140 godina, 12. studenoga 1884. godine, grad Temišvar (Timișoara) postao je prvi grad u Europi i drugi u svijetu, nakon New Yorka, koji je imao električnu javnu rasvjetu: 59 kilometara ulica sa 731 svjetiljkom…”.

Inače, ovu tvrdnju već godinama na svojim internetskim stranicama ponavljaju razne rumunjske tvrtke turističkih operatera, primjerice ovdje gdje se navodi i druga godina: “Povijesni zapisi navode da je Temišvar bio prvi europski grad koji je koristio električnu uličnu rasvjetu (1889.)”. 

(Snimka zaslona: Book Tours Romania)

Pretragom dostupnih izvora ustanovili smo da je Temišvar dobio električnu javnu rasvjetu 1884. godine, međutim, pronašli smo i brojne primjere europskih gradova koji su takvu rasvjetu dobili prije Temišvara.

Razvoj električne energije krajem 19. stoljeća doveo je do nove ere javne rasvjete, kada su elektrolučne svjetiljke i žarulje zamijenile plinske i uljne lampe u gradovima diljem Europe.

Prva električna ulična rasvjeta koristila je upravo elektrolučne svjetiljke. Elektrolučna ili lučna svjetiljka je električno svjetlilo koje stvara intenzivnu svjetlost tijekom električnog pražnjenja u električnom luku. 

Primjerice, još osam godina prije Temišvara, 1876. godine na različitim lokacijama u američkom Los Angelesu postavljene su lučne svjetiljke za uličnu rasvjetu.

Dvije godine kasnije, 30. svibnja 1878. godine, prve električne ulične svjetiljke postavljene su i u Parizu povodom otvaranja Pariške univerzalne izložbe. Do 1881. godine električne svjetiljke instalirane su na glavnim bulevarima u Parizu. Slično tome, u Londonu je prva ulična rasvjeta s lučnim svjetiljkama instalirana 1878. godine kod Holborn Viadukta i uz obalu Temze. 

Prva ulica osvijetljena mnogo jeftinijom, pouzdanijom i ugodnijom električnom žaruljom bila je Mosley Street u engleskom gradu Newcastleu, 1879. godine. 

U Sjedinjenim Američkim Državama grad Cleveland u saveznoj državi Ohio, 29. travnja 1879. godine, postavio je 12 ovakvih svjetiljki, dok je Kimberley u Južnoj Africi, 2. rujna 1882. godine, postao prvi grad južne hemisfere s električnom uličnom rasvjetom.

Nadalje, San Jose u Kostarici je 9. kolovoza 1884. godine postavio 25 svjetiljki koristeći hidroelektranu, dok je trg Potsdamer Platz u Berlinu osvijetljen je u rujnu 1882 godine. 

Rumunjski Temišvar, do kojega je električna javna rasvjeta stigla 12. studenoga 1884. godine, nije, dakle, bio prvi takav grad u Europi i drugi u svijetu. No, bio je prvi europski grad koji je implementirao specifičan tip električne ulične rasvjete - onaj s distribucijskim sustavom istosmjerne struje (DC).

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.