Ne, Temišvar nije bio prvi grad u Europi s električnom javnom rasvjetom
Rumunjska energetska tvrtka Transelectrica u objavi na Facebooku (arhivirano ovdje) objavljenoj 12.studenog ove godine tvrdi sljedeće: „Prije 140 godina, 12. studenoga 1884. godine, grad Temišvar (Timișoara) postao je prvi grad u Europi i drugi u svijetu, nakon New Yorka, koji je imao električnu javnu rasvjetu: 59 kilometara ulica sa 731 svjetiljkom…”.
Inače, ovu tvrdnju već godinama na svojim internetskim stranicama ponavljaju razne rumunjske tvrtke turističkih operatera, primjerice ovdje gdje se navodi i druga godina: “Povijesni zapisi navode da je Temišvar bio prvi europski grad koji je koristio električnu uličnu rasvjetu (1889.)”.
Pretragom dostupnih izvora ustanovili smo da je Temišvar dobio električnu javnu rasvjetu 1884. godine, međutim, pronašli smo i brojne primjere europskih gradova koji su takvu rasvjetu dobili prije Temišvara.
Razvoj električne energije krajem 19. stoljeća doveo je do nove ere javne rasvjete, kada su elektrolučne svjetiljke i žarulje zamijenile plinske i uljne lampe u gradovima diljem Europe.
Prva električna ulična rasvjeta koristila je upravo elektrolučne svjetiljke. Elektrolučna ili lučna svjetiljka je električno svjetlilo koje stvara intenzivnu svjetlost tijekom električnog pražnjenja u električnom luku.
Primjerice, još osam godina prije Temišvara, 1876. godine na različitim lokacijama u američkom Los Angelesu postavljene su lučne svjetiljke za uličnu rasvjetu.
Dvije godine kasnije, 30. svibnja 1878. godine, prve električne ulične svjetiljke postavljene su i u Parizu povodom otvaranja Pariške univerzalne izložbe. Do 1881. godine električne svjetiljke instalirane su na glavnim bulevarima u Parizu. Slično tome, u Londonu je prva ulična rasvjeta s lučnim svjetiljkama instalirana 1878. godine kod Holborn Viadukta i uz obalu Temze.
Prva ulica osvijetljena mnogo jeftinijom, pouzdanijom i ugodnijom električnom žaruljom bila je Mosley Street u engleskom gradu Newcastleu, 1879. godine.
U Sjedinjenim Američkim Državama grad Cleveland u saveznoj državi Ohio, 29. travnja 1879. godine, postavio je 12 ovakvih svjetiljki, dok je Kimberley u Južnoj Africi, 2. rujna 1882. godine, postao prvi grad južne hemisfere s električnom uličnom rasvjetom.
Nadalje, San Jose u Kostarici je 9. kolovoza 1884. godine postavio 25 svjetiljki koristeći hidroelektranu, dok je trg Potsdamer Platz u Berlinu osvijetljen je u rujnu 1882 godine.
Rumunjski Temišvar, do kojega je električna javna rasvjeta stigla 12. studenoga 1884. godine, nije, dakle, bio prvi takav grad u Europi i drugi u svijetu. No, bio je prvi europski grad koji je implementirao specifičan tip električne ulične rasvjete - onaj s distribucijskim sustavom istosmjerne struje (DC).