L
upa

Fabricirana informacija

Piše: Mladen Barbarić
Foto: Ilustracija/AI

Hrvatski jezični portal pojam fabricirati definira kao arhaični pojam koji u razgovornom jeziku označava (nešto) proizvesti ili proizvoditi, nerijetko i umjetnim putem. U prenesenom i ironičnom značenju, ovaj pojam može poprimiti negativnu konotaciju kao izmisliti/izmišljati (npr. mišljenje o nečemu).

Kao i brojne druge riječi vezane uz pojedine moderne tehnološke trendove, u koje se uklapaju mediji prisutni na internetu kao i društvene mreže, i ova fraza potječe iz engleskog jezika pa Cambridgeov rječnik navodi kako ovaj pojam označava „izmisliti ili proizvesti nešto lažno kako bi se nekoga prevarilo”.

UNHCR u svom dokumentu koji govori o o vrstama misinformacija i dezinformacija, kao fabricirani sadržaj podrazumijeva potpuno lažnu informaciju. Dok je lažni sadržaj u tekstovima javnosti uvelike poznat, sve je teže razaznati takav sadržaj u video, audio ili slikovnom formatu. Digitalno kreiran fabricirani sadržaj poput „deepfakea” može iskriviti percepciju o tome što je uistinu vijest ili društvena svakodnevica. Premda izmišljen, ovakav sadržaj može imati veliki utjecaj na legitimitet institucija i pojedinaca te društvenu stabilnost.

ABCČĆDĐEFGHIJKLLjMNNjOPQRSŠTUVWXYZŽ

Verificirani član EFCSN-a (Europska mreža organizacija za provjeru činjenične točnosti)


Verified EFCSN member (European Fact-Checking Standards Network)

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.