L
upa

Lažne e-poruke

Piše: Mladen Barbarić
Foto: Pixabay

Ovakve poruke spadaju pod tzv. „phishing“, odnosno internetske prevare u kojima prevaranti, ciljano ili nasumce, od korisnika pokušavaju dobiti osobne informacije, povjerljive podatke o bankovnim računima i slično. 

Kako upozorava Agencija za zaštitu osobnih podataka, ove poruke „izgledaju kao da su ih poslale legitimne organizacije (banka, tijelo javne vlasti ili internet stranica za kupovinu), a koje primatelja navode na dijeljenje osobnih, financijskih ili sigurnosnih podataka. Na ovaj način prevaranti dobivaju pristup korisničkim imenima, lozinkama ili podacima s kreditnih kartica. U ovakvim e-porukama od korisnika se najčešće traži da preuzmu priloženi dokument ili posjete priloženu poveznicu”.

AZOP upozorava građane kako institucije poput banka i tijela javnih vlasti ne traže osobne podatke putem elektroničke pošte, a za uplatu na račun potreban je samo IBAN/broj računa te ime i prezime vlasnika računa, a ne i podaci poput broja, datuma isteka i CVC koda koji se nalaze na bankovnim karticama.

ABCČĆDĐEFGHIJKLLjMNNjOPQRSŠTUVWXYZŽ

Verificirani član EFCSN-a (Europska mreža organizacija za provjeru činjenične točnosti)


Verified EFCSN member (European Fact-Checking Standards Network)

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.