L
upa

Dark pattern ili Deceptive pattern

Piše: Mladen Barbarić
Foto: Ilustracija/AI

Riječ je o tehnici manipulacije korisnicima internet stranica i aplikacija. Europska unija ih definira kao „trikove korištene na web stranicama i aplikacijama koji vas navode da učinite stvari koje niste namjeravali, poput kupnje ili prijavljivanja za nešto“. Navodi se i kako je njihova svrha utjecati na širok spektar potrošačkih odluka, ometajući sposobnost potrošača da donesu informirane izbore, kao i da namjerno utječu na ponašanje korisnika kako bi ih manipulirali.

Neki „tamni obrasci“ dizajnirani su tako da osoba osjeti pritisak za kupnju, bilo zbog dizajna web stranice ili zbog „prigodne“ ponude. Primjeri uključuju lažnu hitnost za poticanje akcije korisnika, prikriveno oglašavanje i emocionalnu manipulaciju kako bi korisnici preispitivali svoje postupke.

Svjedok ekspert i borac protiv „tamnih obrazaca“, Harry Brignull, navodi 16 različitih tipova prevara povezanih s ovakvim ponašanjem. Ovaj borac protiv neetičnih praksi razvrstava ih na sljedeći način.

Ometanje usporedbe – Korisnik se muči usporediti proizvode jer su značajke i cijene prikazane na složen način ili je ključne informacije teško pronaći.

Potvrđivanje srama – Korisnik je emocionalno manipuliran da učini nešto što inače ne bi, zbog osjećaja srama ili pritiska.

Prikriveni oglasi – Korisnik misli da klika na element sučelja ili izvorni sadržaj, ali zapravo je riječ o prikrivenom oglasu.

Lažna nestašica – Korisnik je pod pritiskom da dovrši radnju jer mu je prikazana lažna naznaka ograničene zalihe ili popularnosti.

Lažni društveni dokaz – Korisnik je zaveden da povjeruje kako je proizvod popularniji ili vjerodostojniji nego što jest, zbog lažnih recenzija, svjedočanstava ili poruka o aktivnosti.

Lažna hitnost – Korisnik je pod pritiskom da dovrši radnju jer mu je prikazano lažno vremensko ograničenje.

Prisilna radnja – Korisnik želi nešto učiniti, ali je prisiljen učiniti nešto drugo što nije poželjno kako bi to postigao.

Teško otkazivanje – Korisniku je lako prijaviti se ili pretplatiti, ali otkazivanje usluge izuzetno je teško.

Skrivene cijene – Korisnik je privučen niskom oglašenom cijenom, ali nakon uloženog vremena i truda otkriva neočekivane naknade pri plaćanju.

Skrivena pretplata – Korisnik je nesvjesno upisan u ponavljajuću pretplatu ili plan plaćanja bez jasnog otkrivanja ili izričitog pristanka.

Uporno uznemiravanje – Korisnik pokušava nešto učiniti, ali ga neprestano prekidaju zahtjevi da učini nešto drugo što možda nije u njegovom interesu.

Ometanje – Korisnik se suočava s preprekama ili zaprekama koje otežavaju dovršetak zadatka ili pristup informacijama.

Unaprijed odabrana opcija – Korisniku je predstavljena zadana opcija koja je već odabrana za njega kako bi se utjecalo na njegovo donošenje odluka.

Podmuklost – Korisnik je uvučen u transakciju pod lažnim pretpostavkama jer su važne informacije skrivene ili odgođene.

Obmanjujući jezik – Korisnik je zaveden da poduzme radnju zbog zbunjujućeg ili obmanjujućeg jezika.

Vizualno ometanje – Korisnik očekuje da će informacije biti prikazane na jasan i predvidljiv način, ali su one skrivene, zamagljene ili prikrivene.

ABCČĆDĐEFGHIJKLLjMNNjOPQRSŠTUVWXYZŽ

Verificirani član EFCSN-a (Europska mreža organizacija za provjeru činjenične točnosti)


Verified EFCSN member (European Fact-Checking Standards Network)

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.