Whataboutism

Kako navodi Encyclopedia Britannica, whataboutism je retorička praksa odgovaranja na optužbu ili teško pitanje iznošenjem protuoptužbe, postavljanjem drugačijeg, ali povezanog pitanja ili iznošenjem potpuno drugačijeg problema.
„Whataboutism često služi za umanjivanje percipirane vjerodostojnosti ili ozbiljnosti izvorne optužbe ili pitanja, sugerirajući da je osoba koja ga iznosi licemjerna ili da ponašanje onoga tko odgovara nije jedinstveno ili neviđeno“, objašnjava se uz primjere kako ovakvi postupci obično započinju retoričkim pitanjem u obliku “what about…?” ("a što je s...?”)".
Kako piše nezavisni neprofitni „news source“, The Conversation, whataboutism je argumentacijska taktika u kojoj osoba ili grupa odgovara na optužbu ili teško pitanje skretanjem pažnje. Umjesto da se suoče s iznesenom tvrdnjom, odgovaraju s "ali što je s …?"”.
Ova se praksa često javlja na društvenim mrežama, u politici te u društvenim i međunarodnim sukobima. Kao primjer “whataboutisma” u politici, The Conversation navodi slučaj britanskog premijera Borisa Johnsona, koji je u veljači 2022. godine, na optužbu vođe laburista Keira Starmera o nezakonitostima u vezi s aferom "Partygate" pokušao skrenuti pažnju (lažno) optužujući Starmera da nije podigao optužnicu protiv seksualnog prijestupnika Jimmyja Savilea dok je bio direktor javnog tužiteljstva (vidi ovdje).