Kontekstualizacija informacija

Prema definiciji stranice Struna - hrvatsko strukovno nazivlje, kontekstualizacija je “tumačenje ponašanja kao kulturno smislenoga putem njegove povezanosti s drugim činovima ponašanja”. Prema Cambridgeovom rječniku, to je “proces razmatranja nečega u njegovom kontekstu (situaciji unutar koje postoji ili se događa), što može pomoći u njegovom razumijevanju”.
Kontekstualizacija informacija ključna je za novinarski rad. Kako objašnjava online resurs Media Helping Media, novinarstvo je mnogo više od pukog prikupljanja informacija i njihovog prenošenja.
„Ključni dio uredničkog procesa uključuje ispitivanje svega što nam je rečeno kako bismo bili sigurni da je činjenično točno, te dodavanje konteksta kako bi se otkriveni podaci sagledali u odnosu na postojeće znanje”, navodi Media Helping Media.
Nadalje, objašnjavaju kako znanost i novinarstvo teže stavljanju činjenica u kontekst kako bi one postale korisne drugima. Odnosno, novinari „interpretiraju“ događaje dodavanjem konteksta i postavljanjem pitanja poput: Što je kontekst? Koje su implikacije ako su tvrdnje točne? Koliko je ljudi pogođeno i na koji način?
Dakle, zadatak novinara je pružiti širu sliku, pomoći razumjeti važnost događaja u odnosu na druge vijesti.
„To činimo okruživanjem dokazanih činjenica podacima, statistikama, poviješću i okolnostima koje zajedno pomažu oslikati potpuniju sliku onoga što se dogodilo”, zaključuje Media Helping Media.