Novinarska etika

Premda su novinarski standardi i etika različiti, ponekad i od redakcije do redakcije, postoje zajednički elementi koji su temelj novinarske etike i profesionalnih standarda. Između ostaloga, to je točnost i odgovornost u izvještavanju te provjera informacija, kako novinarsku etiku tumači The New York Times.
Hrvatsko novinarsko društvo dodaje i „dužnost poštovanja kulture dijaloga uvažavajući ugled i dostojanstvo sugovornika te pravo i dužnost slobodnog izražavanja činjenica od javnog interesa kao i promocija i zaštita temeljnih ljudskih prava i sloboda te načela jednakosti svih građana”.
Prvi novinarski etički kodeks u SAD-u je usvojen 1915. godine, "Kansas Code", kao reakcija na sveopću konfuziju kojoj je pridonio senzacionalizam u ondašnjem novinarstvu. Da je bila riječ o ozbiljnom problemu svjedoče i posljedice koje navodi Ministarstvo vanjskih poslova SAD-a, opisujući da je novinarski stil koji je prevladavao krajem 19. stoljeća naglašavao senzacionalizam nauštrb činjenica.
„Tijekom vrhunca vala, u kasnom 19. stoljeću, bio je jedan od mnogih faktora koji su pomogli gurnuti Sjedinjene Države i Španjolsku u rat na Kubi i Filipinima”, upozoravalo je ovo ministarstvo.
Primjerice, Europska mreža organizacija za provjeru činjenične točnosti (EFCSN), kao i Međunarodna mreža za provjeru činjenica (IFCN), danas imaju vrlo detaljne kodekse (vidi ovdje i ovdje) koji se bave i novinarskom etikom, a kojih se moraju pridržavati svi članovi, odnosno fact-checking mediji koji su članovi EFCSN-a i IFCN-a.