Imposter scam

Savezna agencija za osiguranje depozita SAD-a (FDIC) ove prevare definira kao one u kojima se prevarant pretvara da je netko koga poznajete ili mu vjerujete kako bi vas uvjerio da mu pošaljete novac.
„Između ostaloga, mogu se predstavljati kao naša ili neka druga državna agencija”, pojašnjavaju u FDIC-u.
Prevaranti do žrtava mogu doći putem elektroničke pošte, telefonskih poziva, društvenih mreža i sličnih metoda komunikacije.
Poruka prevaranata može se sastojati od toga da zatraže potvrdu ili ažuriranje financijskih podataka poput bankovnog računa. U drugim slučajevima, navodi FDIC, prevaranti traže da ispunite formulare koji nalikuju službenim kako bi platili porez, police osiguranja ili jednostavno, kako bi preuzeli nagradu.
Vlada SAD-a upozorava građane kako prevarant može nazvati, poslati poruku ili e-mail kako bi vas uvjerio da je osoba s autoritetom.
„Mogu čak koristiti identifikaciju pozivatelja kako bi izgledalo da zovu sa službenog broja vlade ili poduzeća. Kako bi počinili krađu identiteta, pokušavaju vas nagovoriti da pošaljete novac, darovnu karticu ili podijelite osobne podatke”, navodi se.
Udruga koja prati internetske prevare Scamwatch pak ističe u kojim slučajevima treba biti posebno oprezan.
Kada primite poruku koja od vas traži da kliknete na poveznicu što vas vodi na web stranicu gdje se traži vaše korisničko ime, lozinka ili osobni podaci.
Kada postoji hitan zahtjev za djelovanjem, a od vas se traži da brzo dostavite osobne podatke ili novac.
Kada vas organizacija za koju mislite da je legitimna obavještava o neovlaštenoj transakciji ili traži potvrdu plaćanja koje niste izvršili.
Kada poduzeće od vas traži da koristite drugačiji bankovni račun i BSB (bankovni kod) od onoga koji ste koristili za prethodno plaćanje.
Kada vas kontaktira netko tko se predstavlja kao službenik vladine institucije, regulatora ili policije, prijeti trenutačnim uhićenjem, deportacijom ili traži da uplatite novac.
Kada se od vas traži da prebacite novac na račun kako bi bio "siguran" ili za "daljnju istragu".
Na Lupi smo se do sada bavili nizom sličnih slučajeva, primjerice kada su prevaranti nudili poklon bonove Konzuma ili nevjerojatno povoljne šatore u Decathlonu.