L
upa

Nećete dobiti šator od Decathlona za 1,95 eura

Piše: Ivor Fuka
Društvene mreže
28.8.2024.
Foto: Snimka zaslona/Facebook

„DесаthІоn odbacuje stare Quесhua 2023 šatore kako bi promovirao svoje nove šatore! 1 šator po obitelji“, stoji u jednom od plaćenih oglasa na društvenoj mreži Facebook (arhivirano ovdje). Oglas je objavila Facebook stranica „Crtanje modernih šatora“ uz fotografiju postavljenog šatora marke Quechua, na kojoj se vidi i ruka u kojoj se nalazi račun trgovačkog lanca Decathlon za kupnju šatora po cijeni od 1,95 eura. 

(Snimka zaslona: Facebook)

Međutim, radi se o prevari. Naime, Decathlon ne nudi ove šatore po toj cijeni, a da ovaj oglas nema nikakve veze s ovim trgovačkim lancem potvrdili su nam i iz hrvatskog predstavništva Decathlona.

„Decathlon ne prodaje, kako je navedeno u oglasu, 'stare šatore' za 1,95 eura“, kažu za Lupu iz Decathlona.

Objasnili su i kako ovo nije prvi put da se na društvenim mrežama pojavljuju ovakve lažne stranice koje za prevaru građana koriste ime ove tvrtke.

„Bilo ih je nekoliko u prošlosti i sve su prijavljene Meta platformi“, objašnjavaju.

Inače, radi se o sve učestalijem obliku prevara na društvenim mrežama, o čemu smo na Lupi pisali u više navrata (ovdje, ovdje, ovdje, ovdje ili ovdje). Sama Facebook stranica „Crtanje modernih šatora“ kreirana je istog dana kada je i objavljen prvi oglas na Facebooku, 20. kolovoza. Od tada je ukupno objavljeno sedam plaćenih oglasa s istom „ponudom“. Prva dva oglasa bila su na francuskom jeziku. U njima se tvrdilo da Decathlon u Hrvatskoj nudi jedan šator po kućanstvu kako bi se riješili viška, a da biste došli do tog proizvoda trebali ste odgovoriti na tri pitanja kako biste provjerili „ispunjavate li uvjete“. Uz francusku verziju objavljena je i drugačija fotografija nego u ostalih pet oglasa na hrvatskom jeziku. 

Verzija oglasa na francuskom jeziku s hrvatskim komentarima (Snimka zaslona: Facebook)

Obje fotografije manipulirane su, odnosno na osnovnu fotografiju nadodani su dodatni elementi, primjerice hrpa zapakiranih šatora ili ruka koja drži račun. Takve manipulirane fotografije korištene su već više desetaka puta za ovakve „ponude“, odnosno prevare, uglavnom na Facebooku. Pogledali se pozornije račun na fotografiji vidljivo je da račun nije iz Hrvatske, već iz Malezije, točnije iz grada Shah Alam, gdje postoji poslovnica Decathlona, a datira iz 2020. godine. Također, na stavkama u računu naveden je iznos od 49 malezijskih ringita, što je nešto više od deset eura, da bi se na koncu u zbroju na računu pojavio iznos u eurima, koji je vidljivo naknadno dodan na fotografiju računa. 

(Snimka zaslona: Facebook)

Uz dostupne alate pronašli smo i kako je originalna fotografija šatora s plaćenog oglasa objavljena još prije šest godina, 1. kolovoza 2018. godine na internetskoj stranici Outsideonline.com, a kao autorica fotografije potpisana je Emily Reed iz Santa Fea, u američkom New Mexicu. 

Uz oglas je postavljen i gumb „prijavi se odmah“ koji vas vodi na vanjsku poveznicu na kojoj se nalazi kratka anketa s tri jednostavna pitanja. Primjerice, prvo pitanje glasi „Jeste li iz Hrvatske?“. Nakon odgovora na tri pitanja pojavljuje se čestitka jer ste „odabrani za sudjelovanje u Decathlonovoj kampanji“ i šator je vaš za 1,95 eura. U gornjem kutu stranice postavljen je i sat koji odbrojava koliko je još preostalo do kraja ove „ponude“, a, kako bi se neodlučne požurilo da odmah reagiraju, preostalog je vremena uvijek vrlo malo (na snimci zaslona koju prilažemo ostalo je još svega osam minuta i 15 sekundi).

(Snimka zaslona)

Dodatno, kako bi se uvjerilo korisnike Facebooka da je ovaj plaćeni oglas istinit, ispod objava se nalaze komentari „zadovoljnih kupaca“, koji postavljaju fotografije šatora koji su im „već isporučeni“ u ovoj „ponudi“ ili se interesiraju na koji način i sami mogu doći do šatora. Najčešće se radi o komentarima s profila koje su originalni vlasnici izgubili u online prevarama

(Snimka zaslona: Facebook)

Sve je to dio uobičajene "igre" kako bi se prevarilo neoprezne ili informatički slabije pismene građane.

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.