L
upa

"Uhodana" prevara - iPhone za sitniš - prisutna je diljem svijeta

Piše: Ivor Fuka
Društvene mreže
15.1.2024.

„Ne propustite priliku nabaviti iPhone 15 Pro za samo 2,00 €! Zbog sve veće konkurencije među tehnološkim korporacijama, Apple je poduzeo riskantan korak pokretanjem svoje najambicioznije promocije: tvrtka će prodati 10.000 najnovijeg iPhonea 15 Pro za 2,00 €“, stoji uz fotografiju skupocjenog mobitela u jednoj od objava na Facebook stranici „A1 I Hrvatska“ koja je napravljena kako bi korisnike ove društvene mreže zavarala da se radi o službenoj stranici poznate telekomunikacijske kompanije. Za profilnu fotografiju postavljen je identični logotip kojim se na Facebooku služi tvrtka A1 Hrvatska, a mobitel za dva eura ipak nitko neće dobiti.

Naime, uz objavu kojom se obećava iPhone 15 Pro za sitniš, lakovjerni korisnici Facebooka se pozivaju da kliknu na, uz fotografiju uređaja, postavljeni gumb „Prijavi se sada“ kako bi se ostavili svoje podatke potrebne za besplatnu dostavu mobitela. Poveznica vodi na stranicu koja vas traži osnovne osobne podatke, a potom i na stranicu za plaćanje gdje ćete uplatiti ta dva eura za nekoliko stotina puta vrjedniji uređaj.

Lažna stranica Facebooku je platila za oglašavanje svojih objava kako bi se dosegao što veći broj potencijalnih žrtava koje će uplatiti sitniš i ostaviti svoje osobne podatke.

U kompaniji A1 Hrvatska rekli su nam kako su upoznati s postojanjem stranica na društvenim mrežama, koje se lažno predstavljaju njihovim imenom te takve stranice čim za njih doznaju prijavljuju Facebooku.

„Riječ je o internetskoj prevari, odnosno lažnom predstavljanju u kojem se nelegalno koristi znak kompanije A1 Hrvatska u svrhu zloporabe, a koristi se prilika blagdanskih popusta i sniženja. Iz tog smo razloga naše korisnike i pratitelje službene A1 Facebook stranice obavijestili o istome te smo ih podsjetili na važnost provjere stranica i zaštite od online opasnosti. S takvim stranicama potrebno je oprezno postupati – nikako se ne bi smjeli ostavljati osobni podaci, e-mail adresa, niti uplaćivati novac“, kažu za Lupu iz A1 Hrvatska. 

Objašnjavaju kako su svoje pratitelje upozorili da ne otvaraju poruke nepoznatih pošiljatelja, ne klikaju na sumnjive poveznice i ne ostavljaju osobne podatke, broj računa i ne uplaćuju novac na sumnjivim stranicama.

Upitali smo ih i organiziraju li povremeno slične nagradne igre i ekstremno povoljne ponude te na koji način korisnici društvenih mreža mogu prepoznati kada se zaista radi o službenoj ponudi ili nagradnoj igri. Kažu kako se sve njihove aktualne nagradne igre i natječaje uvijek može provjeriti klikom na poseban odjeljak njihove internetske stranice.

„Napominjemo da će na službenim stranicama domena uvijek biti a1.hr i nitko ne može na toj domeni podići lažnu stranicu“, odgovaraju na naš upit iz A1 Hrvatska, dodajući kako imaju kampanju i platformu #BoljiOnline čime žele pomoći u edukaciji javnosti o sigurnosti u online svijetu.

Ovakve prevare, inače, su sve češće na društvenim mrežama. Nedavno smo pisali i o slučaju pojavljivanja više Facebook stranica koje su, predstavljajući se kao Hrvatska pošta, oglašavale prodaju nepreuzetih poštanskih paketa za cijenu od 1,95 eura. Ovakve lažne stranice iskusni korisnici društvenih mreža lako će prepoznati kao prevarantske, međutim stariji građani koji često nisu tako snalažljivi u online svijetu nerijetko postaju žrtve sličnih prevara. 

Prvo upozorenje da se ne radi o službenoj Facebook stranici neke poznate tvrtke je broj pratitelja. Primjerice, u slučaju lažne stranice A1 I Hrvatska samo jedna osoba „zapratila“ je ovu stranicu. Također, izostanak informacija poput službenog broja telefona ili e-mail adrese još je jedan poziv na sumnju. Može se primijetiti da su u pravilu takve stranice kreirane nedugo prije objave nagradnih igara i „ponuda koje se ne smiju propustiti“. U ovom slučaju stranica je kreirana tek 11. siječnja i istog dana se krenulo s ovim objavama. 

Nerijetko je „crvena krpa“ i broj komentara pod objavu. Ispod objave u pravilu će pisati broj komentara koji je bitno veći od broja komentara koji su vam zaista vidljivi, jer dio korisnika Facebooka, svjestan da se radi o prevari, ostavlja komentare u kojima upozorava ostale korisnike na obmanu, a takve komentare prevaranti brišu ili ih skrivaju. Istovremeno, prevaranti koriste lažne Facebook profile ili profile koje su ranijim prevarama preuzeli od pravih vlasnika, kako bi pisali komentare pod svoje objave i prevaru učinili uvjerljivijom

„Hvala puno, dobili smo iPhone, ali u kutiji nije bilo kabela za punjenje, kome se mogu obratiti za preuzimanje“, pod objavom o kupovini iPhonea 15 za samo dva eura „žali“ se jedan korisnik, na što mu sa Facebook stranice odgovaraju komentarom u kojem objašnjavaju da novije verzije iPhonea ne dolaze s kablom za punjenje. Na zahvalu drugog korisnika prevaranti konstatiraju; „Drago nam je što možemo obradovati naše nove i stare kupce, pravi ste sretnici, priznajte“.

Treći korisnik, pak, piše: „Otišao sam u službenu trgovinu i potvrdili su da promocija doista traje, ali samo online i samo nekolicina odabranih može ući, imam li još vremena za sudjelovanje?“. Sa stranice odgovaraju da je ostalo još telefona i da se što prije napravi prijava klikom na postavljeni gumb. 

Na ovoj Facebook stranici prevaranti su postavili ukupno četiri različita oglasa, a u svima se uz različite fotografije i ilustracije nudi iPhone 15 Pro za dva eura. U drugoj objavi korisnike se uvjerava: „Ovo stvarno nije šala. Ne propustite ovu priliku“. A ispod oglasa ponovno se s desetak korisničkih profila tvrdi kako su telefon već preuzeli, zahvaljuju se na prilici, a neki i postavljaju fotografije navodno preuzetih mobitela. U trećoj, pak, objavi se žrtvama objašnjava zašto je mobitel ovako povoljan – „Apple se aktivno širi na globalnom tržištu. Kako bismo privukli što više novih kupaca održavamo mega akciju.“ – dok se u četvrtoj objavi apelira na što hitniju reakciju korisnika – „Ostalo je još samo nekoliko telefona“.

S istom prevarom - iPhone za sitniš – traga se za žrtvama diljem svijeta. Obilje stranica s objavama identičnog sadržaja i istim fotografijama, ali na drugim jezicima, mogu se pronaći na Facebooku što govori da se radi o vrlo „uhodanoj“ prevari koja donosi rezultate. Na primjer, za žrtve iz Luksemburga napravljena je stranica koju se lažno predstavlja kao poznatu trgovinu elektroničke opreme MediaMarkt i koja uz pomoć istih fotografija također nudi iPhone 15 Pro za dva eura, dok se u Južnoj Africi „glumi“ Takealot, poznatu online trgovinu. U Južnoj Africi iPhone 15 Pro je ipak nešto skuplji, stoji 56 randa, odnosno, 2,76 eura. I na ovim stranicama se nalaze identični komentari kao na lažnoj A1 Hrvatska stranici, samo na luksemburškom i engleskom jeziku. Iste su i fotografije, koje su prevaranti uzeli iz raznih postojećih online trgovina. Tako je, recimo, ova fotografija mobitela koji se hrvatskim korisnicima nudi u bescjenje snimljena u Tadžikistanu ispred trgovine mobitela Tajсеть u glavnom tadžikistanskom gradu, Dušanbeu. Tek je manipulacijom fotografije dodana „odgovarajuća“ cijena.

Na žalost onih koji su svoje osobne podatke poklonili prevarantima i uplatili dva eura za uređaj, skupocjeni mobitel im nikad neće biti isporučen.⁠

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.