L
upa

Izvor informacija

Piše: Mladen Barbarić
Foto: Pixabay

Prema izvanrednom profesoru novinarstva pri Sveučilištu Massachusetts Amherst, Rodrigu Zamithu, u novinarskoj praksi izvor informacija može biti bilo koja osoba, institucija, dokument ili entitet koji plasira informacije. 

„To mogu biti glasnogovornici, akademici ili obični građani koji su svjedočili nekom događaju”, navodi Zamith. 

Između ostalih, izvori informacija mogu biti i priopćenja za javnost, sudski spisi, izvješća interesnih skupina ili baze podataka neovisno o njihovom porijeklu, ukoliko je izvor vjerodostojan. U novinarstvu su izvori informacija ključni, između ostaloga, i zbog toga jer je novinarima nemoguće sve pojave i događaje promatrati iz prve ruke. 

Prema stručnjacima s Temple University u Philadelphiji, izvori informacija za građane su pak različiti oblici medija. Novine, magazini, blogovi, televizije i slično koje pišu novinari o javnosti zanimljivim temama. Izvori informacija građanima pak služe kako bi bili u tijeku s događajima ili temama od interesa, državne ili lokalne uprave kao i perspektive o različitim pitanjima.

ABCČĆDĐEFGHIJKLLjMNNjOPQRSŠTUVWXYZŽ

Verificirani član EFCSN-a (Europska mreža organizacija za provjeru činjenične točnosti)


Verified EFCSN member (European Fact-Checking Standards Network)

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.