L
upa

Agenda setting (postavljanje agende)

Piše: Mladen Barbarić
Foto: Ilustracija/AI

Oxfordov Rječnik medija i komunikacije, pojam „agenda setting” ("postavljanje agende") objašnjava kao „situaciju u kojoj kritičari vide neizrečene političke motive ili institucionalnu tendenciju da se previde stajališta potrebitih ili onih slojeva društva koja nisu (dovoljno) zastupljena u raspodjeli moći kao motiv koji stoji u pozadini bitnih društvenih tema koje obrađuju vijesti (dokumentarci, informativne emisije), kao i važnost i vrijeme koje je posvećeno (ili nije) takvim temama” . 

Prema istom izvoru, ovaj termin upozorava i na to kako moćnici nameću teme koji pogoduju njihovim interesima istovremeno odvraćajući pažnju od onih koji ih podrivaju. 

„Jedan od argumenata jest i kako to određuje uvjete i opseg javne rasprave na način da ljudima nije rečeno što da misle već o čemu da misle. Na taj način osiguravajući onima koji već imaju moć da ju i zadrže”, navodi se u Oxfordovom Rječniku medija i komunikacije.

ScienceDirect, online platforma koja nudi pristup velikom broju znanstvenih i akademskih radova i časopisa, navodi objašnjenje američkog stručnjaka u području novinarstva i političke komunikacije, Maxwella McCombsa sa Sveučilišta u Texasu, prema kojem je središnja ideja teorije postavljanja agende ta da se elementi koje masovni mediji ističu počnu smatrati važnima od strane javnosti

„Istaknutost objekata i njihovih atributa na medijskoj agendi, koja je definirana obrascem izvještavanja o javnim pitanjima, političkim liderima ili drugim temama, utječe na istaknutost tih objekata i njihovih atributa na javnoj agendi. Psihološki, ovaj utjecaj objašnjava se pojmom potrebe za orijentacijom. Posljedice postavljanja agende uključuju povećani društveni konsenzus, pripremanje stavova i mišljenja te ponašanja. Teorija postavljanja agende također objašnjava izvore utjecaja na medijsku agendu, uključujući međumedijsko postavljanje agende i utjecaj različitih masovnih medija jedan na drugi“, sumira McCombs.

ABCČĆDĐEFGHIJKLLjMNNjOPQRSŠTUVWXYZŽ

Verificirani član EFCSN-a (Europska mreža organizacija za provjeru činjenične točnosti)


Verified EFCSN member (European Fact-Checking Standards Network)

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.