L
upa

Sockpuppet

Piše: Mladen Barbarić
Foto: Ilustracija/AI

Prema Cambridgeovom rječniku, „sockpuppet“ na internetu je lažni identitet (ime i osoba) napravljen kako bi se izrazili stavovi, na primjer, pohvale ili podrška određenoj organizaciji ili osobi. Iako može zvučati slično, pojam „sockpuppet“ ne treba miješati s botovima

Udruga za promociju medijske pismenosti News Literacy Project iz SAD-a navodi kako je lažno mrežno ime i profil napravljen da sakrije pravi identitet autora

„Obično zbog osobne, političke ili financijske veze s onim o čemu se diskutira. Pokušava usmjeriti mišljenje ili ponašanje drugih korisnika radi profita, ega ili iz gorih razloga”, objašnjava News Literacy Project.

Kao jedan od najgorih primjera navode slučaj iz Myanmara 2018. godine kada su viši vojni dužnosnici koristili lažne profile na Facebooku, potom kreirali druge lažne profile kako bi na zidu prvih pisali komentare potičući mržnju.

Oxford Internet Institute navodi sockpuppeting kao dio šire strategije manipulacije informacijama, pogotovo u političkim kampanjama.

ABCČĆDĐEFGHIJKLLjMNNjOPQRSŠTUVWXYZŽ

Verificirani član EFCSN-a (Europska mreža organizacija za provjeru činjenične točnosti)


Verified EFCSN member (European Fact-Checking Standards Network)

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.