Botovi

Digitalna platforma Media Manipulation Casebook navodi da se u okviru proučavanja dezinformacija i manipulacije u medijima, izraz „bot“ obično odnosi na “račune na društvenim mrežama koji su automatizirani, a ponekad se koriste u obmanjujuće svrhe, poput umjetnog pojačavanja poruke, manipulacije algoritmom za trendove ili preporuke ili povećanja metrika angažmana na nekom računu“.
„Ovi računi obično su centralno kontrolirani ili koordinirani jedni s drugima”, objašnjava Media Manipulation Casebook.
Pojam "bot" također se koristi i kao pogrdan izraz za diskreditaciju političkih protivnika na internetu, nešto slično trolu (vidi ovdje).
AP News botove, u kontekstu društvenih mreža, definira kao autonomne programe koji mogu voditi račune i širiti sadržaj bez ljudske intervencije. Mnogi su bezopasni, no drugi su zlonamjerni i dizajnirani tako da nalikuju stvarnim korisnicima.
Slično tome, BBC piše kako su botovi, generalno, programi koji automatski obavljaju zadatke. Dakle, postoje različite vrste botova, međutim problematični su oni koje neki koriste na društvenim mrežama kako bi se pretvarali da su stvarne osobe, tako da automatski pišu poruke ili obavljaju druge aktivnosti koje obično rade ljudi.
„Ako se mnogo botova koristi zajedno, moguće je stvoriti 'buzz' oko određene osobe ili teme s ciljem promoviranja određenog gledišta ili agende”, navodi BBC.
Na taj su način mnogi botovi iskorištavali strahove povezane s koronavirusom, komentirajući objave s lažnim osobnim pričama o Covidu-19. Istraživači s Brown Universityja u Sjedinjenim Američkim Državama izvijestili su da je četvrtina tweetova o klimatskim promjenama vjerojatno objavljena od strane botova. Većina tih botova bila je programirana s ciljem širenja negiranja klimatskih promjena.