Algoritam društvenih mreža

Marketinški alat Social Pilot ovako definira algoritam društvenih mreža: “Složen skup pravila i izračuna koje platforme društvenih mreža koriste za davanju prioriteta sadržajima koji korisnici vide u svojim feedovima. Prošlo korisničko ponašanje, relevantnost sadržaja i popularnost objava neki su od ključnih faktora algoritma koje različite platforme uzimaju u obzir.”
Algoritmi koriste prethodne interakcije kako bi predvidjeli i predložili sadržaj koji je u skladu s interesima pojedinog korisnika. Algoritam prilagođava svoje preporuke u skladu s angažmanom (“engagementom”) korisnika s određenim objavama ili računima. Riječ je, dakle, o “složenim mehanizmima koji odlučuju koji će se sadržaj pojaviti u feedu korisnika”, s ciljem održavanja dugoročnog angažmana korisnika na platformi.
Britanska humanitarna organizacija Childnet navodi kako su algoritmi društvenih mreža jedan od alata koje tehnološke tvrtke upotrebljavaju na aplikacijama, igrama i web stranicama koje svakodnevno koristimo. Stvari poput videa koje gledate, poveznica na koje klikate, stranica koje pratite ili računa s kojima komunicirate, pomažu u odlučivanju o tome koji će vam sadržaj algoritmi prikazati u budućnosti.
„Dakle, algoritam je skup pravila i signala koje web stranice društvenih mreža koriste kako bi korisnicima prikazale videe, slike ili članke za koje je vjerojatno da će ih zanimati. Algoritmi znače da dvije osobe na aplikaciji poput TikToka neće vidjeti isti sadržaj, čak i ako prate iste račune ili imaju slične profile. To je zato što algoritmi uče iz našeg online ponašanja i donose odluke o tome koji sadržaj će nam prikazati na temelju mnogo različitih informacija”, objašnjava Childnet.
Primjeri ponašanja i aktivnosti korisnika tijekom surfanja internetom koje algoritam može koristiti uključuju “lajkanje” sadržaja, pretplatu na neki račun, gledanje videa do kraja, “preskakanje” videa, pisanje komentara ili recenzija, te dijeljenje sadržaja.
Algoritmi mogu pomoći u otkrivanju zanimljivog sadržaja, na temelju onoga što smo već označili da nam se sviđa, ali nas također mogu spriječiti da vidimo sadržaj koji ne želimo vidjeti ili koji nam neće biti zanimljiv.
Rizici povezani s algoritmima uključuju prekomjerno vrijeme provedeno pred ekranom, nedostatak izloženosti različitim mišljenjima ili iskustvima (algoritmi nam prikazuju sadržaj koji najčešće odgovara našim vlastitim stavovima, umjesto sadržaja koji bi prikazao uravnotežen raspon stavova i različitih perspektiva), te ciljano oglašavanje - na temelju sadržaja koji se konzumira, odabiru se oglasi koji su privlačniji korisnicima.