L
upa

Cherry-picking podataka ili selektivni odabir dokaza

Piše: Dora Pavković
Foto: Ilustracija/AI

Cambridgeov rječnik cherry-picking prepoznaje kao “biranje samo najboljeg ili najprikladnijeg iz grupe ljudi ili stvari”, dok internetska Encyclopedia of Philosophy ovaj pojam poistovjećuje s tzv. “logičkom pogreškom skrivenih dokaza”, odnosno namjernim izostavljanjem informacija za koje se sumnja da su relevantne i značajne. 

„Ova pogreška obično se javlja kada informacije idu protiv zaključka osobe koja argumentira. Primjerice, autor možda izostavlja spomenuti da su stručnjaci nedavno izrazili neslaganje s jednim od njegovih premisa”, objašnjava se.

Također, može se dogoditi i da relevantne informacije nisu namjerno prešućene, već slučajno zanemarene, no i dalje je riječ o cherry pickingu.

ABCČĆDĐEFGHIJKLLjMNNjOPQRSŠTUVWXYZŽ

Verificirani član EFCSN-a (Europska mreža organizacija za provjeru činjenične točnosti)


Verified EFCSN member (European Fact-Checking Standards Network)

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.