L
upa

Greenwashing

Piše: Ivor Fuka
Foto: Ilustracija/AI

Među lažne kampanje (vidi ovdje) mogu se ubrajati i one koje se pojavljuju u ekonomsko-propagandnoj industriji poput takozvanog „greenwashinga”

Ujedinjeni narodi ovu pojavu vide kao značajnu prepreku u borbi protiv klimatskih promjena

„Obmanjujući javnost da vjeruje kako neka tvrtka ili drugi subjekt čini više za zaštitu okoliša nego što uistinu čine, greenwashing promiče lažna rješenja za klimatsku krizu koja odvlače i odgađaju konkretne i vjerodostojne akcije“, navode u Ujedinjenim narodima. 

Rječnik Merriam Webster pojam definira ovako: „čin ili praksa izrade proizvoda, politike, aktivnosti i slično, tako da izgleda ekološki prihvatljivije ili manje štetno za okoliš nego što stvarno jest“.

Nadalje, u Ujedinjenim naroda pojašnjavaju kako se greenwashing očituje na nekoliko načina, od kojih su neki očitiji od drugih. Kao neke od taktika ističu: tvrdnje da je neka tvrtka na putu da smanji svoje emisije onečišćenja na neto nulu, dok zapravo ne postoji vjerodostojan plan; primjene namjerno obmanjujućih oznaka kao što su "zeleno" ili "ekološki prihvatljivo", koje nemaju standardne definicije i mogu se lako pogrešno protumačiti; nagovještavanje da manje poboljšanje ima veliki učinak ili promicanje proizvoda koji ispunjava minimalne regulatorne zahtjeve kao da je značajno bolji od standarda; naglašavanje jednog okolišnog predznaka uz ignoriranje drugih utjecaja; tvrdnja da se izbjegavaju nezakonite ili nestandardne prakse koje uopće nisu relevantne za proizvod; isticanje atributa održivosti proizvoda odvojeno od brenda (i obrnuto) – npr. odjevni predmet izrađen od recikliranih materijala koji se proizvodi u tvornici s visokim emisijama koja zagađuje zrak i obližnje vodene tokove.

Kako navodi Zelena akcija, udruženje građanki i građana za zaštitu okoliša i prirode te promicanje održivog razvoja u Republici Hrvatskoj, jedan od najeklatantnijih primjera je oznaka „eko” koja, provjereno, povećava prodaju proizvoda, posebno kod mlađe populacije, a često uopće ne odgovara tom opisu.

„Eko-manipulacija je marketing kojim tvrtke praktički glume da su 'zelene' i pritom zarađuju ... Nakon prokazivanja lažne kampanje, javnost gubi povjerenje u sve 'zelene' proizvode zbog čega se umanjuje kredibilitet tvrtki koje doista jesu održive”, objašnjavaju u Zelenoj akciji.

ABCČĆDĐEFGHIJKLLjMNNjOPQRSŠTUVWXYZŽ

Verificirani član EFCSN-a (Europska mreža organizacija za provjeru činjenične točnosti)


Verified EFCSN member (European Fact-Checking Standards Network)

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.