Provjera metapodataka PDF dokumenata

Kao i svaki fajl, i PDF format sadrži metapodatke koji mogu biti zanimljivi istraživačima.
Pored tehničkih informacija poput autora dokumenta, ključnih riječi ili informacija o nositelju prava, metadata PDF-a može sadržavati uputstva za indeksiranje dokumenta radi lakšeg pretraživanja te vrijeme i datum kada je dokument kreiran što je posebno korisno istraživačima koji, uz pomoć ovih podataka, mogu ustanoviti vremenski okvir predmetnog istraživanja.
Kada u Adobe Acrobat Readeru otvorite PDF dokument, klikom na „file“ („datoteka“), a potom na „properties“ („svojstva“) dolazite do taba „description“ u kojem se mogu vidjeti osnovni metapodatci. Ili na računalu s instaliranim Windowsima možete s desnim klikom na PDF dokument odabrati „properties“, a potom „details“. Postoji i više alata za provjeru metapodataka kao što su PDFCandy ili PDF24 Tools.
Dakle, na taj način može se izvršiti provjera autentičnosti dokumenta, odnosno doznati tko je autor ili kojim je softverom kreiran, što pomaže u utvrđivanju njegove vjerodostojnosti. Primjerice, vrijeme nastanka i uređivanja dokumenta može pomoći istraživačima u razumijevanju povijesnog ili tematskog konteksta podataka, dok se u pravnim, sigurnosnim ili istraživačkim situacijama, metapodatci mogu koristiti za praćenje promjena i identifikaciju eventualnih manipulacija dokumentom. Također doprinosi poboljšanom pretraživanju jer ključne riječi i opisni elementi u metapodatcima omogućuju lakše indeksiranje i pronalaženje relevantnih dokumenata unutar velikih arhiva.
Valja napomenuti kako metapodatci svakog fajla, pa i PDF-a, mogu biti uređivani od strane originalnog korisnika (ili bilo koga drugog) i nakon što je napravljen sam dokument. S obzirom na ovu činjenicu, poznavanje prirode metapodataka pomaže korisnicima da ostanu kritični prema izvoru i sadržaju dokumenta.