L
upa

Zračna luka Zagreb nikada ne prodaje nepreuzetu prtljagu

Piše: Ivor Fuka
Društvene mreže
17.1.2024.
Foto: Wikimedia/NRJB

„Budući da ljudi nisu preuzeli svoje kutije više od 6 mjeseci, naše skladište je puno i uprava nam je naložila da recikliramo sve kutije, ali odlučili smo vam ih prodati za samo 2,95 eura“, stoji u jednoj od objava (arhivirano ovdje) na Facebook stranici „Zagreb Airport“ (arhivirano ovdje) koja je napravljena kako bi korisnike ove društvene mreže zavarala da se radi o službenoj stranici zagrebačke zračne luke.

Stranica za profilnu fotografiju koristi logotip Zračne luke Zagreb, a kao naslovnu - panoramsku fotografiju aerodroma. Uz objavu se napominje da je količina prtljage koja je na prodaju ograničena, te se zainteresirane korisnike Facebooka poziva da kliknu na gumb ispod fotografije i „izvrše narudžbu“. Klik na gumb vodi na stranicu izvan Facebooka na kojoj korisnici trebaju ostaviti svoje osobne podatke, nakon čega slijedi i plaćanje kofera u iznosu od 2,95 eura.

Na stranici je objavljeno više fotografija na kojima se nalazi na desetine kofera, a sve te objave sponzorirane su kako bi se dosegao što veći broj potencijalnih žrtava koje će uplatiti novac i prevarantima pokloniti svoje osobne podatke. Ukupno je plaćeno oglašavanje za pet ovakvih objava. Fotografije kojima se oglašava prodaja nisu snimljene na zagrebačkom aerodromu, nego su preuzete s društvenih mreža ili inozemnih medija. Primjerice, fotografija iz ovog oglasa, snimljena je na aerodromu u Firenci, a objavio ju je u srpnju 2023. godine nizozemski NL Times, a prevaranti su nevještom obradom na nju dodali stalke s cijenom.

Iz Zračne luke Zagreb potvrdili su nam da su upoznati s ovim vidom prevare na Facebooku te su upozorili svoje pratitelje na toj mreži da ne nasjedaju na ovakve prevare.

„Zračna luka Zagreb nikada neće tražiti podatke o bankovnim karticama ili osobne podatke bilo koje vrste putem društvenih mreža“, objašnjavaju sa zagrebačkog aerodroma.

Napominju kako su i stranicu i oglase prijavili, a do njihovog uklanjanja, građane mole za oprez.

Zračna luka Zagreb nikada nije i neće ni u budućnosti organizirati u nijednom obliku prodaju prtljage. Sukladno proceduri, prtljaga i sadržaj prtljage koji se ne preuzmu u propisanom roku, se uništavaju“, odgovorili su na upit Lupe što se u pravilu događa s nepreuzetom prtljagom.

Lažna stranica je kreirana 6. rujna 2022. godine, a tek 12. siječnja 2024. godine uslijedile su objave o prtljazi koja je na prodaju (arhivirano ovdje). Kako bi prevara izgledala što uvjerljivija, uz objave o prodaji kofera, prevaranti su postavljali i statuse o rastu broja putnika na aerodromu ili o proširenju terminala i poboljšanju infrastrukture, sve uz fotografije zračne luke kako bi se ostavio dojam službenog kanala Zračne luke Zagreb. Osim toga za uvjeravanje žrtava koriste se i lažni Facebook profili ili profil koji su ranijim prevarama preuzeti od pravih vlasnika, a služe kako bi pod objave ostavljali komentare tobože zadovoljnih kupaca.

„Hvala vam na sjajnoj prilici da kupite izgubljeni kofer! Dobila sam ga uz mušku odjeću, a tu je bio i Casio sat!“ ili „Danas mi je stigao kofer i bila sam šokirana.Bilo je puno novih markiranih stvari unutra i sve sam to platila 2,95€“ ili „Jutros smo dobili kofer! Roba unutra bila je ugodno iznenađenje! Hvala zračnoj luci što ih se nije riješila!“, neki su od takvih komentara (arhivirano ovdje i ovdje).

Onima koji su ipak sumnjičavi trebao bi uvjeriti, primjerice, sljedeći komentar: „Nakon što sam platio narudžbu, mislio sam da sam prevaren, ali par dana kasnije nazvao me kurir i rekao da je moj kofer već na putu do mene. Vrlo je zanimljivo što će biti unutra“.

Uz komentare se postavljaju i fotografije otvorenih kofera na kojima se vide određene dragocjenosti zbog kojih bi se isplatilo platiti 2,95 eura po komadu prtljage.

Ovaj tip prevara sve je češći na društvenim mrežama. Nedavno smo pisali o slučaju pojavljivanja više Facebook stranica koje su, predstavljajući se kao Hrvatska pošta, oglašavale prodaju nepreuzetih poštanskih paketa za cijenu od 1,95 eura, kao i o nagradnoj akciji prodaje iPhonea 15 Pro za samo dva eura, na stranici koja se predstavljala kao telekomunikacijska kompanija A1 Hrvatska. Ovakve lažne stranice iskusni korisnici društvenih mreža jednostavno će detektirati kao prevarantske, međutim stariji građani koji često nisu tako snalažljivi u online svijetu nerijetko postaju žrtve sličnih prevara.

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.