OSINT (Open Source Inteligence)

Na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu OSINT, između ostaloga, definiraju kao „informacije s potencijalom mogućeg značaja za obavještajne službe koja je dostupna javnosti”.
Tehnološki div IBM pak ovaj pojam opisuje kao „proces prikupljanja i analize javno dostupnih informacija za potrebe procjene prijetnje, odlučivanja i odgovora na specifična pitanja”.
Osim hakera, tajnih i drugih službi, OSINT je važan alat i u radu novinara koji konstantno pretražuju javno dostupne informacije poput medija, društvenih mreža, javnih spisa, akademskih istraživanja i drugih javno dostupnih podataka.
Kako navodi SANS Institut, jedna od vodećih globalnih organizacija koja se bavi obrazovanjem i obukom u području računalne sigurnosti, napominje da informacija nije jednaka inteligenciji, odnosno da se bez davanja značenja podacima koje prikupljamo, nalazi otvorenog izvora smatraju neobrađenim podacima., a tek kada se te informacije pogledaju s kritičkog aspekta razmišljanja i analiziraju, one postaju inteligencija.
„Na primjer, provođenje OSINT-a nije jednostavno spremanje nečije liste prijatelja na Facebooku. Radi se o pronalaženju značajnih informacija koje su primjenjive na pitanje obavještajnih podataka i mogućnosti pružanja obavještajnih podataka koji se mogu poduzeti u prilog istrazi. Drugi način gledanja na to jest odgovoriti na pitanje 'zašto su ovi podaci važni' i dati smislene informacije o prikupljenim podacima“, objašnjavaju na SANS Institutu.
Kao moguće različite OSINT izvore navode javne evidencije, medije, knjižnice, platforme društvenih mreža, fotografije i video zapise, internetske stranice te dark web.