L
upa

Refund Scam

Piše: Mladen Barbarić
Foto: Ilustracija/Pixabay

Riječ je o još jednoj prevari koja spada u domenu „phishing“ prevara (više o phishingu vidi ovdje). 

"Koristi se za prikupljanje podataka koji kasnije mogu biti iskorišteni za kontakt i prijevaru. Nakon što dobiju vaše podatke, napadači ih koriste za prijevare koje započinju pozivima i uvjeravanjem da ćete dobiti povrat ukradenog novca u zamjenu za naplatu provizije ili vas traže podatke za uplatu novca", opisuje Nacionalno tijelo za prevenciju i zaštitu od računalnih ugroza sigurnosti javnih informacijskih sustava u Republici Hrvatskoj (CERT).

CERT navodi kako se najčešće prevaranti predstavljaju kao odvjetnički ured specijaliziran za vraćanje ukradenih sredstava klijentima koji su pretrpjeli online prevaru. No, postoji više varijanti ove prevare, a zajedničko im je da se počinitelji predstavljaju kao neko relevantno tijelo, primjerice, to može biti i neka vladina institucija, nerijetko porezne službe, no uvijek s ciljem krađe osobnih podataka i novca građana, pri čemu se često služe i lažnim web stranicama kako bi žrtve uvjerili u svoju vjerodostojnost.

ABCČĆDĐEFGHIJKLLjMNNjOPQRSŠTUVWXYZŽ

Verificirani član EFCSN-a (Europska mreža organizacija za provjeru činjenične točnosti)


Verified EFCSN member (European Fact-Checking Standards Network)

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.