Bilješke zajednice (Community notes)

„Bilješke zajednice” (Community notes) oblik su crowdsourcing provjere činjenica koji koristi društvena mreža X. Načelo Bilješki zajednice izvorno je uvedeno početkom 2021. godine pod nazivom Birdwatch s namjerom da se profesionalni novinari koji se bave činjeničnom provjerom, odnosno fact-checkingom, zamjene sa samim korisnicima.
Nakon što je poduzetnik Elon Musk preuzeo tadašnji Twitter, a današnji X, otpustio je više od tri četvrtine radne snage, među kojima je bio veliki broj moderatora sadržaja koji su govor mržnje i lažne vijesti trebali držati izvan platforme, poslije čega je uslijedila bujica raznih dezinformacija na toj društvenoj mreži.
Kako tvrdi ova društvena mreža, Bilješke zajednice „imaju za cilj stvoriti bolje informirani svijet osnaživanjem ljudi na X-u da zajednički dodaju kontekst potencijalno obmanjujućim objavama“. Tako je suradnicima ostavljena mogućnost da ostave bilješke na bilo kojoj objavi, a ukoliko dovoljno suradnika s različitih gledišta ocijeni tu bilješku korisnom, bilješka će biti javno prikazana na objavi.
Kritičari ovom pristupu zamjeraju „ideološki konsenzus” zbog kojeg se tek 8,5 posto Bilješki zajednice korisnicima ove društvene mreže uistinu prikazuje. Naime, ukoliko bilješka ne dobije određenu potporu od korisničkih profila s cijelog političkog spektra, ona neće biti prikazana.
Jedna od rijetkih znanstvenih studija koja se bavila ovom temom, provedena 2023. godine, opovrgnula je ideju da Bilješke zajednice mogu biti učinkovito sredstvo u borbi protiv dezinformacija i njihovog širenja, uz objašnjenje kako su korisnici prespori da bi ispravili netočne objave. Autori ove opsežne empirijske studije analizirali su je li uvođenje značajke Community Notes na X-u smanjilo angažman vezan uz dezinformacije na toj društvenoj mreži, u smislu količine retvitova i lajkova.
„Iako primjećujemo značajan porast u količini činjeničnih provjera koje se provode putem Bilješki zajednice, posebno za tweetove provjerenih korisnika s velikim brojem sljedbenika, ne nalazimo dokaze da je njihovo uvođenje značajno smanjilo angažman s obmanjujućim tweetovima. Umjesto toga, naša otkrića sugeriraju da bi Bilješke zajednice mogle biti prespore kako bi učinkovito smanjile uključenost u dezinformacije u ranoj (i najviralnijoj) fazi širenja. Naš rad naglašava važnost evaluacije intervencija provjere činjenica na terenu i nudi važne implikacije za poboljšanje strategija provjere činjenica na društvenim mrežama“, objašnjavaju autori studije.
Značajku sličnu Bilješkama zajednice počeo je testirati i YouTube s ciljem da utvrdi jesu li korektivne bilješke korisne, dok je interes za ovakvim načinom crowdsourcinga početkom 2025. godine pokazao i Mark Zuckerberg, izvršni direktor Mete, koji je najavio da će se Facebook „riješiti“ novinara koji se bave činjeničnom provjerom te ih zamijeniti nekom vrstom Bilješki zajednice.