L
upa

U medijima se pojavljuju prevarantski oglasi, na pitanje kako je to moguće nismo dobili odgovor

Piše: Dora Pavković
Mediji
08.11.2024.
Foto: Snimka zaslona/Poslovni dnevnik

Na internetskim stranicama Poslovnog dnevnika učestalo se unutar novinarskih tekstova prošlog mjeseca pojavljivala poveznica na zavaravajuće oglase. "28-godišnja bivša bankovna službenica priča kako je zahvaljujući umjetnoj inteligenciji zaradila preko 2 500 000 eura", samo je jedna od varijanti naslova istog oglasa. 

(Snimka zaslona/Poslovni dnevnik)

Naslovi koji čitatelje s tih članaka “mame” da kliknu na oglas variraju, tako da ponekad stoji “Mlada milijunašica iz Dubrovnika pokazuje kako zarađuje 500€ na sat”, a ponovnim učitavanjem stranice naslov se mijenja u “Zarada milijunašice iz Zadra premašuje 4.000 eura dnevno”. 

Klikom na oglas otvara se vanjska poveznica na kojoj se nalazi tekst koji govori o Marini Kovačić, nekadašnjoj zaposlenici banke koja je primala minimalnu plaću, a obogatila se koristeći aplikaciju Bitcoin Bank, koja automatski trguje financijskim instrumentima pomoću algoritama umjetne inteligencije. Nakon što je uložila početni iznos od 250 eura, u samo nekoliko dana zaradila je tisuće eura, što joj je omogućilo da napusti posao, kupi luksuzne nekretnine i automobile, te putuje svijetom. Danas “Marina” navodno zarađuje više od 100.000 eura mjesečno.

(Snimka zaslona)

Na kraju teksta postavljen je i “ekskluzivni link” za ograničeni broj mjesta na platformi. Tri su koraka do toga: kratak "kviz" od tri pitanja “kako biste saznali je li Bitcoin Banka prava za vas”, potom kreiranje računa na web stranici Bitcoin Bank i, zadnje, obećani profit.

(Snimka zaslona)

Članak je objavljen tako da izgleda kao da se pojavljuje na stranici "Svijet financija", no to nije pravi medij i poveznice ne vode na bilo kakav drugi sadržaj, već, kao i lažni komentari koji izgledom imitiraju Facebook komentare, vas preusmjeravaju na spomenuti kratki "kviz", koji je zapravo anketa s tri vrlo jednostavna pitanja. Lažni komentari, gotovo svi redom, imaju apsurdno visoke brojeve lajkova i u njima se s oduševljenjem potvrđuje priča iz oglasa i obećavaju goleme, instant zarade. 

Fotografija ukradena s privatnog Instagram profila britanske influencerice (Snimka zaslona)

“Trgovao sam prvi dan i zaradio 840 eura za jedan dan, što je bilo sjajno”; “Umjetna inteligencija, društvene mreže i mladi ljudi zaista mijenjaju ovaj zatvoreni i konzervativni svijet, omogućavajući mladima koji se usude probati zaraditi novac, i samo tada će naša budućnost imati nadu…”; “Ja sam mlada mama u dobi od 28 godina i odmah sam počela zarađivati novac bez izlaska iz kuće” – samo su neki od komentara.

Lažni komentari koji za cilj imaju uvjeriti žrtve da je cijela priča vjerodostojna (Snimka zaslona)

Fotografija navodne "bankovne službenice" Marine Kovačić ukradena je s interneta. Prvotno je objavljena na Instagram zajednici sologirlstrip (arhivirano ovdje) koja se bavi putovanjima, lifestyleom i modom. a prikazuje britansku blogericu i influencericu Sophie Knight koja ima 1,4 milijuna pratitelja (dostupno ovdje).

Nakon rješavanja „kviza“ stranica vas preusmjerava na platformu Bitcoin Bank koja se opisuje kao “ultimativna platforma za trgovanje kriptovalutama” i koja obećava “dosljednu, inkrementalnu dobit” kroz “kupnju digitalnih valuta po niskim cijenama i njihovu prodaju po višim tečajevima”. 

Na istaknutom mjestu na početnoj stranici čak je postavljeno pitanje “Je li Bitcoin Bank prijevara?”, sa sljedećim odgovorom: “Apsolutno ne. U Bitcoin Bank radimo s apsolutnom transparentnošću i nikada ne dajemo lažna uvjeravanja o zajamčenoj dobiti kroz automatizirano trgovanje. Naša aplikacija služi kao pouzdan partner u trgovanju, nudeći uvide temeljene na podacima u stvarnom vremenu kako bi ulagačima omogućili donošenje informiranih odluka u području trgovanja kriptovalutama. Prioritet nam je sigurnost i sigurnost naših cijenjenih klijenata, osiguravajući najveću moguću zaštitu njihovih osobnih i financijskih podataka.”

Stranica Broker Chooser upozorava kako Bitcoin banka “nije broker od povjerenja jer je ne regulira financijsko tijelo sa strogim standardima”.

Malteška agencija za financijske usluge (MFSA) upozorava da nije točno da Bitcoin Bank djeluje s adrese na Malti, kako se tvrdi. 

“MFSA želi upozoriti javnost da Bitcoin Bank NIJE malteška registrirana tvrtka niti je licencirana ili na bilo koji drugi način ovlaštena od strane MFSA-e za pružanje bilo kakvih financijskih usluga koje prema malteškom zakonu zahtijevaju licencu ili ovlaštenje. Nadalje, informacije dostupne MFSA-i sugeriraju da Bitcoin Bank vjerojatno predstavlja sumnjivu shemu s visokim rizikom od gubitka novca. Stoga javnost treba izbjegavati bilo kakvo poslovanje ili transakcije s gore spomenutim subjektom”, poručila je Malteška agencija za financijske usluge.

Online alat Scam Detector stranici Bitcoin Bank daje izuzetnu nisku ocjenu 17.8/100, te otkriva da je anonimni vlasnik domene iz Češke.

Na stranicama Poslovnog dnevnika ovaj se oglas našao posredstvom zagrebačke tvrtke Linker media d.o.o. koja se predstavlja kao „vodeća native platforma u SEE regiji“ i „platforma za razmjenu sadržaja i distribuciju oglasa na partnerskim portalima“. Tvrtku smo pitali za objašnjenje kako je moguće da se ovakav oglas pojavljuje na stranicama njihovih klijenata te što se može poduzeti da se ovakve situacije više ne ponavljaju. Međutim, niti nakon tri tjedna čekanja od Linker media d.o.o. nismo dobili nikakav odgovor. U međuvremenu su se sporni oglasi prestali pojavljivati na stranicama Poslovnog dnevnika.

Ipak, kakav stav o ovoj problematici imaju u toj tvrtki možemo doznati iz teksta koji su svojevremeno pisale kolege iz Faktografa. U tekstu naslova "Linker i slični posrednici u oglašavanju pomažu širenju lažnih vijesti, a po zakonu ne mogu odgovarati", donosi se i sljedeća izjava predstavnika ove tvrtke.

"Oglašivači su sami odgovorni da njihov oglas odgovara svim zakonskim odredbama, a Linker kao isključivo tehnološka platforma ne preuzima odgovornost za sadržaj odnosno ispravnost tvrdnje bilo kojeg oglasa ili sadržaja stranice oglašivača na koju oglas vodi. Mediji na kojima je implementiran Linker softver mogu u svakom trenutku onemogućiti prikazivanje oglasa bilo kojeg oglašivača ako bi on kršio bilo zakon bilo uređivačku odnosno oglašivačku politiku samog medija, te u tom smislu sami mediji u konačnici odlučuju da li će se neki oglas prikazivati ili ne", poručili su tada iz ove tvrtke koja se smatra samo posrednikom između oglašivača i medija.

Inače, u svojem „portfoliu“ Linker media d.o.o. navodi kako surađuje s nekim od najčitanijih medija u Hrvatskoj, kao što su Večernji list, Dnevnik.hr, Jutarnji list, Net.hr, Slobodna Dalmacija, Tportal i Novi list. 

Zaključno, ovaj oglas koristi zavaravajuće, manipulativne tehnike obećanja lake, instant zarade do koje se navodno dolazi gotovo automatski, bez imalo truda, a postavljen je na potpuno lažnoj stranici koja nema nikakav stvaran sadržaj i dizajnirana je samo da vas navede da riješite „kviz“ što vas zatim vodi do stranice sumnjive, neprovjerene Bitcoin banke. Mlađe generacije možda će lako uočiti prevaru, no svakako treba upozoriti starije ili one koji se slabije snalaze u svijetu internetu da ne nasjedaju na ovakve sadržaje.

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.