L
upa

Jesu li Štrumpfovi socijalisti i komunisti?

Piše: Ladislav Tomičić
Društvene mreže
09.11.2024.
Foto: Snimka zaslona/YouTube

Što Štrumpfovi zaista predstavljaju? Prema jednoj od popularnih teorija, Štrumpfovi predstavljaju socijalističko, čak komunističko društvo. U postu koji dijele korisnici društvene mreže Facebook (arhivirano ovdje, ovdje i ovdje) navodi se: "Tvorac Štrumpfova, Peyo, bio je socijalista. Štrumpfovi žive zajednički život bez novca. Veliki Štrumpf podseća na Karla Marksa i nosi crveni kapu. Svako u selu Štrumpfova radi svoj posao i svi nose istu odeću. U selu Štrumpfova nema mesta za bogoštovanje i nema svetinja. Neprijatelj Štrumpfova, Gargamel, nosi svešteničku odoru i simbolizira religiju. Gargamel voli zlato i novac (kapitalizam) i ima poriv da ih jede (misionar). Novac se ne koristi, ali svako dobija ono što mu treba besplatno. Polja jagoda pripadaju svima. Štrumpfovi, na engleskom jeziku, pišu se se kao 'Smurfs' što je skraćenica za 'Socijalistički muškarci pod crvenom zastavom' (Socijalisti koji žive pod crvenom zastavom)“.

Iste tvrdnje o popularnom crtanom filmu objavljivane su i na nekim internetskim portalima (arhivirano ovdje), a teorija da Štrumpfovi nose skrivene političke poruke i značenja nije domaća, o njoj se naveliko pisalo i u inozemstvu. Prije šest godina, 2018. godine, o tome je pisao Time, pod naslovom "Što znamo o nastanku i padu teorije da su Štrumpfovi komunisti". Kako piše Time, ova teorija do mainstream medija dospjela je preko francuskog sociologa Antoinea Buéna, autora knjige „Le Petit Livre Bleu“ („Mala plava knjiga“), koji je crtanim likovima pridao političko značenje (vidi ovdje ili ovdje).

"Ne podsjeća li vas to na nešto? Na primjer na političku diktaturu?", govorio je Bueno za Guardian.

"Tata Štrumpf nosi crvenu odjeću i podsjeća na Staljina, dok je Štrumpf Mudri sličan Trockom ...“, objašnjavao je Bueno koji je neprijatelja Štrumpfova, Gargamela, vidio kao antisemitsku karikaturu. 

Nakon ovakvog čitanja popularnog crtanog filma, u francuskom L'Expressu oglasio se Thierry Culliford, čiji je otac Pierre Culliford - poznatiji pod umjetničkim imenom Peyo - nacrtao Štrumpfove i dao im ime. 

"Pustite me da pogodim, znam tu priču već dugo! Štrumpfovi su komunisti, homoseksualci, rasisti i slično. Nisam čitao knjigu, niti upoznao Antoinea Buéna. On može analizirati kako želi - čak i ako ne podržavam njegovo tumačenje, koje se nalazi između grotesknog i ne baš ozbiljnog – sve dok ne napada mog oca. Mog oca politika apsolutno nije zanimala. Kad bi bili izbori, pitao je majku za koga treba glasati“, rekao je Thierry Culliford, sin autora Štrumpfova, također poznati belgijski izdavač i autor stripova.

Teorija o Štrumpfovima kao metafori socijalizma, odnosno komunizma ipak je još starija od knjige Antoinea Buéna. Njezin originalni autor australijski je pisac Marc Schmidt, koji je u eseju iz 1998. godine pisao o utjecaju Štrumpfova na europsku pop kulturu i predstavio ih kao metaforu socijalizma. Istu temu obradio je u svojoj knjizi "Tajne popularne kulture" iz 2011. godine. O spomenutom eseju Schmidt je govorio za The Korea Times

„Tijekom kasnih devedesetih, 'diskurzivna analiza' bila je vrlo popularna na mom fakultetu, u odjelu za engleski jezik. Ideja diskurzivne analize, kako sam je ja razumio, bila je analizirati tekst iz različitih društvenih 'diskursa' ili perspektiva. Glavni učinak pokušaja diskurzivne analize Štrumpfova bio je da sam počeo dublje razmišljati o jednom crtiću. Od tada me zanima popularna kultura“, piše u odgovoru Marca Schmidta na pitanja novinara. 

U članku The Korea Timesa dalje se navodi: "Schmidt opisuje selo Štrumpfova kao 'marksističku utopiju' jer je samodostatno, a zemljište zajednički posjeduju svi Štrumpfovi. Svoju tvrdnju podupire analizom likova, tvrdeći da Veliki Štrumpf predstavlja Karla Marxa. Ima bradu, baš poput Marxa, i nosi crvenu boju – tradicionalnu boju socijalizma. Štrumpf Mudri mogao bi predstavljati Trockog. On je jedini koji može intelektualno parirati Velikom Štrumpfu. Svojim okruglim naočalama podsjeća na karikaturu Trockog. Često je izoliran, ismijavan ili čak protjeran iz sela zbog svojih ideja, slično kao što je Trocki protjeran iz Sovjetskog Saveza. Schmidt smatra da zli čarobnjak Gargamel predstavlja kapitalizam. On utjelovljuje sve loše aspekte kapitalizma – pohlepu, nemilosrdnost i težnju za osobnim užitkom. Gargamelov mačak Azrael, prema Schmidtu, predstavlja radnika u nemilosrdnom, slobodno-tržišnom sustavu kakvo je Gargamelovo kućanstvo. Azrael je pokoran i, budući da ne može govoriti, metaforički predstavlja radničke sindikate koji su onemogućeni u izražavanju nezadovoljstva". 

U jednom od odgovora novinarima The Korea Timesa autor teorije o Štrumpfovima - socijalistima je napisao: "Ni danas nisam siguran je li Peyo svjesno zamislio Štrumpfove kao metaforu za socijalizam, jesu li socijalističke ideje nesvjesno ušle u priču ili je sve to velika slučajnost. Teško mi je povjerovati da nije razmišljao o političkim idejama dok je stvarao Štrumpfove. Štrumpfovi, između ostalog, govore o društvu – kako je ono strukturirano i vođeno. To je politika". 

Međutim, kako je to ranije naveo Payov sin Thierry Culliford, autora Štrumpfova Pierra Culliforda politika apsolutno nije zanimala.

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.