Lažne web stranice

Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) u katalogu internetskih prevara upozorava na više tipova lažnih web stranica, kao i načina na koje prevaranti koriste lažne stranice na internetu.
Među takvim stranicama često možemo naići i na one s lažnim oglasima za posao ili stranice s iznimno povoljnim ponudama za posao. Nerijetko se na njima obećavaju poslovi iz snova u nekoj stranoj zemlji ili ponude za rad od kuće po izvanrednim uvjetima.
Lažne web stranice nisu rijetkost niti među onima za online kupovinu elektronike, automobila, stanova, pa i odjeće i obuće. Prevare se odvijaju na način da „kupci“ pošalju novac, a kupljeni proizvod nikada ne dobiju. Prema navodima MUP-a, u Hrvatskoj je početkom 2024. godine bilo aktivno između 150 i 200 lažnih stranica online trgovina.
Osim spomenutih, prema HAKOM-u, postoje i lažne stranice za online druženje gdje prevaranti korisnike postupno uvjeravaju kako je riječ o iskrenom i stvarnom odnosu s vremenom pridobivajući povjerenje žrtve poslije čega slijedi konkretan pokušaj izvlačenja novaca.
„Lažne web stranice nerijetko se koriste i za krađu osobnih podataka gdje se „žrtvi putem poveznice na stranici, u elektroničkoj pošti ili društvenoj mreži ponudi instalacija aplikacije koja napadaču omogućava pristup računalu žrtve”, objašnjavaju u HAKOM-u.