Tko je palestinski influencer kojeg su „Izraelci ubili već devet puta“?
„Najnovija žrtva izraelskog bombardiranja je novinar i humanitarac Saleh al-Faforawi. Njega su izraelci ubili već devet puta, od toga 5 puta u zadnjih mjesec dana”, stoji u objavi na društvenoj mreži X, nekadašnjem Twitteru (arhivirano ovdje). Objava je popraćena kolažom fotografija palestinskog influencera Saleha Al Jafarawija.
Slične su objave na engleskom jeziku prisutne još od početka posljednjeg sukoba na Bliskom istoku (arhivirano ovdje), a internetom se dijele prikazujući (arhivirano ovdje) Al Jafarawija kao glumca koji namješta krvave događaje u Gazi kako bi pridobio podršku neutralnih promatrača za "palestinsku stvar". Uz njega se često veže i pejorativni pojam „Pallywood”, složenica pojmova Hollywood i Palestina, čime se u propagandnom ratu na društvenim mrežama ismijavaju objave o stradanjima Palestinaca. O sličnom slučaju, gdje se također koristila kovanica "Pallywood", Lupa je pisala u listopadu prošle godine, kada se manipuliralo s kratkim igranim filmom redatelja Awnija Eshtaiwea.
Narativ o igranim materijalima koje palestinski influencer Saleh Al Jafarawi snima sastoji se od devet fotografija kojima se insinuira kako Al Jafarawi preuzima različite lažne uloge. Između ostaloga, „borca za slobodu”, „izdržljivog pacijenta”, „poočima”, „ratnog dopisnika”, „oživjelog trupla” ...
Međutim, primjerice, fotografija „oživjelog trupla”, kojom se tvrdi kako Al Jafarawi glumi mrtvo tijelo u svojim video objavama, potječe s Tajlanda i tamošnjeg natjecanja za najbolji kostim za Halloween (dostupno ovdje), a čemu su već pisale kolege s američke stranice za provjeru činjenica Snopes (dostupno ovdje). Naime, fotografija se već koristila u propagandnom ratu te ju je proizraelska strana dijelila opisujući ju kao „čudesni oporavak mrtvog Palestinca”.
„Izdržljivi pacijent” još je jedna fotografija koja se influenceru pripisuje da bi ga se diskreditiralo. Kako otkriva indijska fact check stranica Alt News (dostupno ovdje), riječ je o fotografiji Palestinca Mohammada Zendeqa sa Zapadne Obale koji je zapravo snimljen u bolnici nakon izraelskog napada na izbjeglički kam Nur Shams..
Kako primjećuje francuska fact-check stranica CheckNews (dostupno ovdje): „Ostale fotografije dosta vjerno predstavljaju palestinskog influncera. No, to nije nužno dovoljno da bi ga se moglo opisati kao glumca ili čovjeka koji lažira svoje video uratke”.
Naime, Al Jafarawi je prije izbijanja sukoba već bio prisutan na društvenim mrežama. Na YouTube kanalu (dostupno ovdje) aktivan je od 2020. godine. Od tada uglavnom objavljuje vlastite pjesme. Na Instagram profilu (dostupno ovdje) objavljivao je niz video uradaka u kojima uglavnom pjeva i predstavlja život u Gazi. Nakon terorističkog napada Hamasa zabilježio je video u kojem uzvikuje „Allahu ekbar” („Alah je najveći“) dok iznad njega prelijeću rakete prema Izraelu nakon čega intenzivno počinje pratiti razaranja i patnje palestinskog stanovništva, kao i odmazdu Izraela. Najčešće snima posljedice bombardiranja nerijetko se pojavljujući s oznakama novinara.
Također, fotografija na kojoj se pojavljuje s jurišnom puškom i u uniformi preuzeta je iz video spota (dostupno ovdje), dok fotografiju na kojoj je uz uređaj za magnetsku rezonancu nismo mogli pronaći na njegovim društvenim mrežama, a kolege s CheckNewsa tvrde kako je riječ o fotografiji s istekom objavljenoj na Instagramu u kojoj je pozadinu objasnio ovako: "Zbog velikog broja pristiglih ranjenika i činjenice da nije bilo dovoljno liječnika i medicinskih sestara koji bi se istovremeno o njima brinu i radili snimanja, zajedno s još jednim mladićem sam otišao s jednim ranjenikom. Bio je na respiratoru. Liječnik mi je rekao što da radim i pomogao sam pacijentu sa skenom”.
Na internetu smo uspjeli pronaći rečenu objavu, ali ju ne možemo povezati s originalom niti potvrditi njenu autentičnost (dostupno ovdje).
Ostale fotografije iz kolaža ne odaju nikakav vid prevare ili namjere da se lažiraju stradanja Palestinaca pod napadima Izraela. U najgorem slučaju, riječ je o osobi koja profitira snimajući uistinu potresna događanja iz Gaze kojima zapadni novinari nemaju pristup. Obzirom da ima preko pet milijuna pratitelja, jasno je da je riječ o potentnom propagandnom potencijalu na koji se obrušio i službeni račun izraelske vlade na X-u (dostupno ovdje). Međutim, obzirom na materijal koji je dostupan, nije razvidno da se radi o namještanju ili glumljenju.