Ne, krečenje murala Kamali Harris nije snimljeno u Prištini
Kratki video (arhivirano ovdje) objavljen na društvenoj mreži X, bivšem Twitteru, vidi se prebojavanje zida na kojem se nalazi mural Kamale Harris, poražene kandidatkinje na nedavno održanim izborima za američkog predsjednika.
Video prati i kratki status u kojem piše: “Juče u Prištini. Malo požurili, pa da sklone dok niko nije video”. Objava insinuira kako su Albanci s Kosova podržavali kandidatkinju Demokratske stranke i sada, nakon njenog poraza od Donalda Trumpa, pokušavaju to prikriti, što je u skladu s narativom dijela srpske javnosti prema kojem su „Srbi donijeli pobjedu Trumpu“ te da je Trump, za razliku od demokrata, na strani Srbije, a protiv Kosova o čemu bi trebala svjedočiti i dezinformacija kako je poderao kosovsku zastavu.
Međutim, video za koji se na Twitteru tvrdi da je snimljen u Prištini zapravo je nastao u Atlanti, u američkoj saveznoj državi Georgiji. Popularni američki mediji Daily Loud i Raphousetv, koji prate vijesti vezane uz hip hop kulturu, na X-u su istog dana podijelili identičan video, i jasno naveli da je snimljen u Atlanti. Može se uočiti i da je s videa koji je lažno predstavljen kao da je sniman u Prištini uklonjen zvuk, kako bi se prikrila činjenica da se u originalnoj snimci jasno čuju glasovi dvije osobe koje razgovaraju na engleskom jeziku te s tonom neodobravanja komentiraju prebojavanje murala.
“Naša cura izgubila je tek jučer, čovječe…”, čuje se na originalnoj snimci.
Također, u objavi profila Everything Georgia, koji prati događanja u toj saveznoj državi, postavljenoj 24. listopada na X-u, možemo vidjeti kako je ranije izgledao mural, što identično odgovara dijelu murala koji se prebojava na videu za koji se tvrdi da je snimljen u Prištini. Mural je naslikan preko cijelog velikog zida, s cvjetnom pozadinom i pokazuje portret nasmijane Kamale Harris, uz popratnu poruku: “Kamala. Glasujte do 5. studenog.”
Britanski The Telegraph u članku objavljenom 9. studenog izvještava kako je ovaj mural prebojan samo nekoliko dana nakon izbornog poraza Harris. U tom se tekstu precizira da se nalazio u gradskoj četvrti West End, kao i da je naslikan krajem listopada te je bio jedan od četiri murala u gradu koje je naručio stožer Kamale Harris kako bi se potaknulo građane na glasanje.
Christopher Clark, umjetnik koji je autor ovog murala, komentirao je užarene reakcije na brisanje njegovog djela na društvenim mrežama rekavši kako je ono "uvijek bilo zamišljeno kao privremeno”.
"Murali su zamišljeni kao privremeni oglasi, a ne da traju vječno", objavio je na Instagramu.
"Trolovi su već počeli posjećivati moje stranice na društvenim mrežama. Toliko su sretni i zadovoljni što je mural uklonjen. Bez obzira tko je pobijedio ili za koga ste glasali, taj mural je dio povijesti i ponosan sam što sam radio na njemu. Idemo dalje", poručio je autor murala koji je na svom Instagram profilu za vrijeme rada na muralu objavio nekoliko fotografija rada u nastajanju (ovdje i ovdje).
Inače, u Atlanti postoje brojni primjeri murala i ulične umjetnosti posvećene značajnim osobama iz američke povijesti. Najpoznatiji je vjerojatno mural Martina Luthera Kinga Jr.-a, vođe borbe za građanska prava, koji je i rođen u Atlanti.
Iako su predgrađa Atlante podržala Harris na izborima, veliki pomaci prema desnici u ostatku Georgije rezultirali su pobjedom Donalda Trumpa u ovoj saveznoj državi, nakon što su njeni stanovnici 2020. godine većinski glasali za Joea Bidena.