L
upa

Scareware (lažna upozorenja o virusima)

Piše: Mladen Barbarić
Foto: Ilustracija/AI

Nacionalno tijelo za prevenciju i zaštitu od računalnih ugroza sigurnosti javnih informacijskih sustava u Republici Hrvatskoj (CERT) ovaj pojam definira kao oblik zlonamjernog softvera koji se širi prevarom (plašenjem) korisnika

„Kako bi se kod korisnika izazvala zabrinutost ili strah od određene prijetnje te ga navelo na instalaciju zlonamjernog softvera koristi se socijalni inženjering. Korisnika se obično lažno uvjerava (na lažnoj web stranici ili pop-up prozoru) da mu je računalo zarazio virus i da, kako bi ga uklonio, mora preuzeti antivirusni program koji je zapravo lažni, odnosno scareware”, objašnjavaju u CERT-u. 

Alternativno, navodi CERT, korisniku se nudi lažna nadogradnja za novu inačicu web preglednika ili nekog drugog alata. 

Ipak, priroda ovakvog softvera ne mora nužno biti maligna. Prevaranti nekada korisniku tek pokušavaju prodati softver koji nema nikakvu funkcionalnost. No, IBM upozorava i da hakeri mogu koristiti 'scareware' kako bi korisnika zarazili nekim oblikom malignog softvera poput ransomwarea (skup zlonamjernih programa koji korisniku onemogućuju korištenje računala, za više vidi ovdje).

„Neki scareware softveri samo se pretvaraju da su ransomware kako bi od korisnika iznudili novac”, ističu u tehnološkoj kompaniji IBM.

ABCČĆDĐEFGHIJKLLjMNNjOPQRSŠTUVWXYZŽ

Verificirani član EFCSN-a (Europska mreža organizacija za provjeru činjenične točnosti)


Verified EFCSN member (European Fact-Checking Standards Network)

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.