L
upa

Tako to NE izgleda u "najrazvijenijoj demokraciji na svijetu"

Piše: Dora Pavković
Politika i društvo
20.11.2024.
Foto: Snimka zaslona/X

„Tako to izgleda u najrazvijenijoj demokraciji na svijetu”, glasi objava (arhivirano ovdje) koju je 2. studenog podijelio korisnik Facebooka. Uz status napisan na hrvatskom jeziku postavljena je i snimka zaslona objave na društvenoj mreži X, donedavnom Twitteru, od 1. studenoga u kojoj drugi korisnik na engleskom jeziku tvrdi da je na nedavnim predsjedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama uspio glasati iako je stranac

„Ja sam Danac, ali SAD ne traži identifikaciju birača pa sam odlučio glasati za Trumpa dok sam tu na odmoru. Lijepi pozdrav”, stoji u objavi na engleskom, koja je popraćena fotografijom glasačkog listića s posljednjih američkih izbora na kojemu je označen kandidat Donald Trump. Inače, objava tog "danskog glasača" na Twitteru je viđena više od 16 milijuna puta i ima 24.000 dijeljenja, a on sam se u kasnijem "tvitu", kako kaže, "zbog pravnih razloga", ogradio da se radi o šali.

(Snimka zaslona: X)

Istu snimku zaslona podijelio je i još jedan hrvatski "tviteraš" (arhivirano ovdje) uz tekst "Hrvat sam, ali ...".

Prikazana fotografija glasačkog listića više puta je korištena u raznim objavama koje tvrde da se radi o strancima koji su glasali na izborima u SAD-u. Izvorno ga je objavila stvarna glasačica Trumpa (arhivirano ovdje).

Fotografija listića, potpuno identična onoj koju je objavio gore navedeni korisnik koji kaže da je iz Danske, pojavila se i u sličnoj objavi drugog „tviteraša“ (arhivirano ovdje) 28. listopada ove godine. I opis te objave vrlo je sličan: "Ja sam Kanađanin, ali SAD ne traži identifikaciju birača pa sam odlučio prijeći granicu i glasati. Lijepi pozdrav".

Slučajem se pozabavila i fact-checking stranica Lead Stories, objasnivši da je fotografija glasačkog listića koju koriste korisnici preuzeta od treće osobe. Radi se o korisnici X-a, Ashley Muñoz, koja je na toj društvenoj mreži 13. listopada 2024. godine objavila fotografiju listića te napisala: "Glasam za kandidata koji bira Amerikance umjesto ilegalnih migranata". Na lijevom rubu ove izvorne fotografije nalazi se manikirani prst, a koji je, vjerojatno zato što bi upućivao na to da se radi o ženskoj osobi, alatima za obradu fotografija uklonjen s fotografije koja se potom koristila za lažne tvrdnje da stranci glasaju u SAD-u. 

Više ovakvih tvrdnji prikupio je jedan „tviteraš“ te je 29. listopada 2024. godine objavio kolekciju drugih statusa koje ponavljaju ovaj trend, koristeći slike američkih glasačkih listića i putovnica drugih zemalja. 

“Postoji priličan broj objava koje tvrde da su putovali u SAD kako bi ilegalno glasali za Trumpa, a takve objave uglavnom podržavaju drugi desničarski računi”, primjećuje ovaj korisnik Twittera. Među stranim putovnicama na fotografijama mogu se vidjeti fotografije francuske, australske i poljske putovnice, s različitim fotografijama glasačkih listića na kojima je označen Trump.

Pretražili smo platformu X i pronašli brojne objave navodnih glasača iz raznih država koji tvrde da su glasali za Trumpa: Portugalac navodno na odmoru u Michiganu, iako savezna država Michigan zahtijeva identifikaciju glasača; potom profil "iz Bolivije" te jedna korisnica koja tvrdi da je na odmoru u SAD-u pa je glasala na više listića jer nije tražena identifikacija od birača. Riječ je, dakle, o zavaravajućim, u nekim slučajevima čak i šaljivim objavama, od kojih mnoge koriste istu fotografiju.

Ovakve su objave, otkriva Lead Stories, dio trenda u kojemu ljudi kombiniraju fotografije putovnica drugih zemalja s glasačkim listićima označenim glasovima za Trumpa kako bi ostavile dojam da koriste navodni propust ili “rupu” u zakonu zbog koje SAD ne zahtjeva identifikaciju birača na biračkom mjestu. Neki Amerikanci izrazili su zabrinutost da bi nedostatak zakona o identifikaciji birača u nekim saveznim državama mogao dovesti do toga da će stranci moći glasati na ovogodišnjim predsjedničkim izborima. Zapravo, trideset i pet saveznih država u SAD-u zahtijeva neki oblik identifikacije za glasanje, a “bez obzira na zakone pojedinih saveznih država, američki zakon kaže da samo državljani SAD-a mogu glasati za predsjednika”. Kršenje ovog zakona može rezultirati novčanom ili zatvorskom kaznom (vidi ovdje ili ovdje).

Kako izvještava BBC, sam Donald Trump i „njegovi saveznici iz Republikanske stranke više su puta tvrdili da demokrati planiraju omogućiti ilegalnim imigrantima glasanje na izborima u SAD-u”. Trump je čak tvrdio da ih demokrati “tjeraju” da glasaju

BBC također navodi kako je nezakonito da osobe koje nisu američki državljani glasaju na nacionalnim izborima, a da su slučajevi u kojima se to zapravo događa vrlo rijetki. 

“Zakon o reformi ilegalne imigracije i odgovornosti iz 1996. godine zabranjuje osobama koje nisu državljani SAD-a – uključujući ilegalne imigrante – glasanje na saveznim izborima”, piše BBC.

Kazne za kršenje ovog zakona uključuju godinu dana zatvora, novčanu kaznu i moguću deportaciju. 

„U mnogim saveznim državama birački popisi se uspoređuju s podacima o državljanstvu i imigracijskim službama, smrtnim listovima i poštanskim evidencijama kako bi se osiguralo da osobe koje nisu državljani, koje su preminule ili koje žive izvan savezne države nisu registrirane za glasanje”, zaključuje BBC. 

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.