L
upa

Je li polovica Hrvatske i Sjeverne Makedonije te skoro čitava BiH i Crna Gora 1910. godine bila većinski naseljena Srbima?

Piše: Mladen Barbarić
Društvene mreže
28.11.2024.
Foto: Snimka zaslona/X

Je li polovica Hrvatske i Sjeverne Makedonije te skoro čitava Bosna i Hercegovina i Crna Gora 1910. godine bila naseljena većinski Srbima kako to insinuira Facebook objava (arhivirano ovdje) uz znakovit komentar „SRBI 1910. god”. Korisnik ove društvene mreže komentar je popratio „etničkom mapom prostora bivše Jugoslavije 1910. godine”.

Ista se karta već neko vrijeme dijeli različitim društvenim mrežama. U svibnju je dijeljena na mreži X (arhivirano ovdje) gdje se „etničku mapu iz 1910. godine” uspoređuje s onom iz 2011. godine, a na kojoj se vidi značajan porast hrvatskog, bošnjačkog, albanskog, makedonskog i crnogorskog stanovništva nauštrb srpskog.

Ta je objava prokomentirana sljedećim riječima: „Kažete Srbi izvršili genocid? Evo mape Srba preko Drine 1910. i 2011. Ovo plavo što se smanjuje ceo vek su Srbi, a crveno i zeleno što se povećava su Hrvati i muslimani. Šta kaže mapa, ko čini genocid?”

Samo koji tjedan ranije, kartu je podijelio i drugi korisnik (arhivirano ovdje). Publici se obratio na engleskom jeziku te je njegova objava viđena više od 24.000 puta. Uz kartu je napisao: „Hrvatska i Federacija Bosne i Hercegovine nastale su na genocidu protiv Srba. Hrvati i Bošnjaci ubili su i protjerali dva milijuna Srba”.

Ista se karta dijelila i ranije (arhivirano ovdje, ovdje, ovdje i ovdje). Neke objave se pozivaju na navodnu usporedbu popisa stanovništva iz 1910. i 2011. godine, a druge su korištene kao dokaz da su Hrvati pokatoličeni Srbi, dok su Bošnjaci pak Srbi koji su prešli na Islam.

Obzirom da se mapa koju dijele korisnici društvenih mreža referira na teritorij koji je prikazan u općinskim granicama SFRJ, a predstavlja populaciju tijekom 1910. godine, podaci koji se na njoj iznose metodološki nisu usporedivi s podacima iz 2011. godine. Naime, područja republika koje su kasnije činile SFRJ, 1910. godine bila su podijeljene između dva imperija na prostorima Srednje Europe i Azije te isto toliko kraljevina. Današnje Hrvatska, Slovenija i BiH, kao i Vojvodina, bile su u gotovo u cijelosti dijelom Austro-Ugarske dok su kraljevine Srbija i Knjaževina Crna Gora graničile s Otomanskim carstvom pod kojim su bili dijelovi današnje Srbije kao i cijela Sjeverna Makedonija (vidi ovdje). Nadalje, sve su navedene države imale i vlastite lokalne uprave koje odudaraju od općinskih granica koje su se formirale tek u doba SFRJ, a koje bilježi „etnička mapa prostora bivše Jugoslavije”.

Ipak, da karta iz 1910. godine prikazuje podatke koji nisu vjerodostojni, može se naslutiti već iz površnog pogleda na nju. Da se radi o falsifikatu lako je dokazati već ukoliko se uzme samo nekoliko primjera i provjere dostupni relativno mjerljivi podaci. 

Primjerice, Rijeka je na karti iz 1910. godine označena kao većinski hrvatski grad. No, iz austrougarskog popisa objavljenog 1910. godine znamo da su Hrvati činili tek četvrtinu stanovništva Rijeke dok su u većini zapravo bili Talijani (dostupno ovdje). 

Na popisu stanovništva 1910. godine, u Novom Sadu (koji je na spornoj karti označen kao mjesto većinski naseljeno Srbima), živi 13.343 Mađara, dok je Srba 11.594 (dostupno ovdje). Koliko je zapravo netočna karta u čiju vjerodostojnost mnogi ni ne sumnjaju, pokazuje primjer Apatina. On je također označen plavom bojom, koja simbolizira stanovništvo srpske nacionalnosti, iako u Apatinu 1910. godine živi svega 71 Srba, dok je Nijemaca 11.661 (dostupno ovdje).

Na karti je i cijelo područje središnje Bosne također u potpunosti obojeno plavom bojom. Na popisu stanovništva provedenom u BiH 1910. godine (dostupno ovdje), stanovništvo se izjašnjavalo prema vjeri u šest okruga (Sarajevo, Tuzla, Banja Luka, Bihać, Travnik i Mostar). Travnički okrug najvećim dijelom obuhvaća područje središnje Bosne (vidi ovdje), a 1910. godine u njemu je živjelo 112.020 rimokatolika, 95.602 pravoslavaca te 76.928 muslimana. 

Podaci s karte ukazuju i da su u Crnoj Gori većinu u svim područjima činili Srbi, iako se na provedenom popisu stanovništva na teritoriju tadašnje Knjaževine Crne Gore 1909. godine uopće nisu prikupljali podaci o nacionalnosti (vidi ovdje).

Prvo pojavljivanje falsificirane karte iz 1910. godine koja se danas dijeli društvenim mrežama uspjeli smo pronaći na forumu računalne igre Civilizacija. U grupi u kojoj korisnici objavljuju „Mape koje su izmijenjene kako bi se našalili s kolegama” (arhivirano ovdje) pod temom „izmijenjene mape 10. izdanje” u postu pod rednim brojem 238., 25. srpnja 2011. godine, nailazimo na objavu korisnika alex1994 (arhivirano ovdje) koji na engleskom jeziku piše: „Evo par etničkih mapa bivše Jugoslavije. Takvih ovdje nema puno i uglavnom su neistinite“.

Među četiri karte koje je ovaj korisnik postavio nalaze se one koje su se potom kao istinite počele dijeliti društvenim mrežama. Kako je riječ o nevjerodostojnoj mapi i motivima radi kojih je napravljena, potvrđuje i sam korisnik koji ju je objavio odgovarajući na sumnjičave komentare kolega forumaša.

„Iako prva karta ima grešaka (uglavnom u Vojvodini gdje bi trebali biti Rumunji. Prvu kartu je radio srpski i svjetski priznati geograf (trebali ste čuti za njega) i daleko je najvjerodostojnija etnička karta Balkanskog poluotoka”, napisao je.

Nije poznato tko bi bio svjetski priznati geograf koji izrađuje etničke karte za kojega bismo trebali čuti, no i u kasnijim komentarima sam autor karte priznaje nedosljednosti (arhivirano ovdje) te u objavi broj 263, otkriva kako karta „nije iz 1910. već 1903 ili 1905 (pardon, ali to nije ni važno)”. Međutim ni 1903. i 1905. godine, koje navodi, popisi stanovništva se na tim područjima nisu provodili, tako da nisu ni postojali relevantni podaci na osnovu kojih bi se na te godine mogla izraditi ovakva karta.

Premda se očito radi o neutemeljenim podacima korištenim za razbibrigu na forumu za računalnu igru prije gotovo desetljeća i pol, jedna od ovih karata završila je i kao ilustracija na portalu Hrvatska danas (arhivirano ovdje) kojom je 2017. godine opremljena tema o budućnosti Daytonskog sporazuma iz Foreign Affairs. 

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.