U manipulativnom videu tvrdi se kako u Londonu, za razliku od Zagreba, nema gužvi. Koliko tu ima istine?
Vinko Kojundžić, vlasnik tvrtke Cuspis i predsjednik nove stranke BM365 Idemo delat!, koji na svom Facebook profilu učestalo proziva trenutnu zagrebačku gradsku vlast, objavio je „reel“ (arhivirano ovdje, dostupno ovdje) u kojemu stoji na pločniku uz polupraznu cestu kojom prolazi tradicionalni londonski crveni “double-decker” autobus.
„Evo nas u Londonu. Ogromna gužva i krkljanac, kao i u Zagrebu. Pogledajte. Ops, nema gužve. Kako je to moguće? Nalazimo se odmah iza Oxford Streeta, žile kucavice, sam centar Londona”, govori Kojundžić koji je, kako piše portal Index, široj javnosti postao „poznat u aferi oko izrade web stranice za cijepljenje Cijepi se“ na kojoj se trebalo organizirati cijepljenje tijekom pandemije koronavirusa. Prema pisanju Telegrama, za vrijeme dok je ministarstvo zdravstva vodio nedavno uhićeni Vili Beroš, Kojundžićeva tvrtka učestalo je dobivala poslove, u ukupnom iznosu od gotovo dva milijuna eura.
Kojundžićeva poruka s ovim „reelom“ je da u središtu Londona nema gužvi kao u Zagrebu, uz postavljeno pitanje kako je to moguće. Istina je da se u centru Londona mogu naći ulice gdje nema velikih gužvi, što ima veze s činjenicom da je u gradu već 21 godinu na snazi sustav “London congestion charge“ kojim se naplaćuje ulaz automobilom u centralnu zonu grada u određeno doba dana.
Naime, naknada za zagušenje iznosi 15 funti dnevno, što je otprilike 18 eura. ukoliko se odlučite voziti unutar zone naknade za zagušenje od 7 do 18 satu, od ponedjeljka do petka te od 12 do 18 subotom, nedjeljom i praznicima. Kazna za vožnju bez plaćene naknade iznosi 120 funti.
Zona naplate u središtu Londona, odnosno zona zabrane prometa bez plaćanja naknade, prostire se na 21 kvadratni kilometar. Radi usporedbe radi se o površini koja je sedam puta veća od površine zagrebačkog Donjeg grada (područje od Kvaternikovog trga i Heinzelove ulice na istoku do Trga Francuske Republike na zapadu, te od Ilice i Vlaške na sjeveru do željezničke pruge na jugu).
Međutim, čak i uz taj sistem, Londona ima problem s gužvama u prometu zbog velikog broja Uber vozila, taksija, dostavnih vozila … Zapravo, ne samo da se London bori s gužvama, već se radi o gradu koji je prema dostupnim podacima grad s najvećim prometnim gužvama u Europi.
Kako prenosi BBC u članku iz 25. lipnja ove godine: “Londonske ceste rangirane su kao najzagušenije u Europi treću godinu zaredom. Prema izvješću pružatelja prometnih informacija Inrix, vozači u glavnom gradu Ujedinjenog Kraljevstva tijekom 2023. godine proveli su u prosjeku 99 sati u prometnim gužvama. To je porast s 97 sati iz 2022. godine i više nego u bilo kojem drugom europskom gradu, dok su globalno ispred Londona samo New York i Mexico City, premda Kina i Indija nisu uključene u listu. Duljina vremena izgubljenog u gužvama u Londonu prošle godine bila je tri posto iznad razine prije pandemije koronavirusa. London je 2022. godine bio rangiran kao drugi prometno najzagušeniji grad na svijetu.”
Spomenuti Inrix, “globalni lider u prometnim podacima i analitici”, identificira i rangira prometna zagušenja u gotovo 950 gradova u 37 zemalja svijeta. Njihova lista prometno najzagušenijih gradova u 2023.godini dostupna je ovdje, a hrvatski gradovi nisu uključeni u analizu.
Međutim, Zagreb je uključen na listu „Global Traffic Congestion Ranking“ koju izrađuje Traffic Index, stranica koja mjeri indeks prometne zagušenosti (Traffic congestion index, ili TCI) kroz periodičnu analizu sloja prometa (traffic layer) na Google kartama. Na toj listi Zagreb je u razdoblju između 30. listopada i 29. studenoga 2024. godine, dakle u zadnjih mjesec dana, bio na visokom 21. mjestu, s indeksom prometne zagušenosti 30,75. S druge strane London, kojeg Kujundžić apostrofira kao grad u kojem nema gužva, na ovoj se listi nalazi na prvom mjestu kao grad s najvećim prometnim gužvama na svijetu, s indeksom prometne zagušenosti 45,92.
Kako pojašnjava Traffic Index, prihvatljivi prag za indeks prometne zagušenosti iznosi 25, a svaka vrijednost iznad toga ukazuje na to da lokacija ima značajne probleme s prometnim gužvama.
Zaključno, Kojundžićev „reel“ je manipulativan te ne prenosi stvarnu sliku stanja na londonskim prometnicama s obzirom da je London, prema svim dostupnim podacima jedan od prometno najzagušenijih gradova na svijetu, a po nekima i najzagušeniji. U njemu je moguće pronaći ulice bez gužve, kako je prikazano u videu, međutim one nisu reprezentativne za grad u cjelini. Relativno “tiše”, nezagušene ulice postoje i u središtu Zagreba, ali ih se nikako ne može prikazivati kao primjer stanja u gradu u cjelini.