L
upa

Američki medij koji podržava Donalda Trumpa širi vijest da je Zoran Milanović nosio „MAGA“ kapu na tiskovnoj konferenciji

Piše: Mladen Barbarić
Mediji
15.11.2024.
Foto: Flickr/zionfiction

„Predsjednik Hrvatske iznenadio je strane medije u srijedu kada se pojavio na konferenciji za novinare s MAGA kapom, pokazujući podršku novoizabranom predsjedniku (SAD-a, op.a.) Donaldu Trumpu”, stoji u uvodu teksta (arhivirano ovdje) američkog medija TrendingPolitics. Radi se o mediju, koji sebe predstavlja kao medij „koji se ne srami priznati kako je pristran“

„Većina našeg sadržaja protkana je solidnom dozom konzervativizma”, stoji u opisu stranice čiji tvorci, navodi se nadalje, „vole svoju zemlju, podržavaju njene slobode" i u potpunosti zastupaju "America-First agendu”.

U tekstu objavljenom 7. studenog, dva dana nakon američkih izbora na kojima je Donald Trump odnio uvjerljivu pobjedu, navodi se sljedeće: „Zoran Milanović, čiji mandat traje od 2020. godine, dok je prije toga bio premijer zemlje, nasmiješio se i djelovao uzbuđeno zbog druge Trumpove pobjede. Dok se provlačio iza jednog govornika koji se obraćao novinarima, izvukao je crvenu kapu i stavio je na glavu uz osmijeh. Neočekivani MAGA trenutak naišao je na entuzijastičan prijem među hrvatskim zastupnicima i promatračima koji su se smijali i pljeskali ovom činu”.

Kao dokaz ovim tvrdnjama na TrendingPolitics prilažu status s društvene mreže X koji je također objavljen 7. studenog.

„Zoran Milanović, predsjednik Hrvatske stavio je MAGA kapu tijekom konferencije za novinare. Svjetski vođe sretni su što Amerika opet ima kompetentnog predsjednika”, stoji u toj objavi koja je potaknula TrendingPolitics da napiše poduži tekst o događaju kojim čitateljstvu sugeriraju kako nisu samo konzervativni europski državnici, poput mađarskog premijera Viktora Orbana oduševljeni Trumpovom pobjedom, već i bivši „premijer Hrvatske koji je vodio vladu lijevog centra”.

Iako je originalna objava, koju ovaj medij s X-a prenosi obrisana, vijest se proširila preko drugih pobornika novog predsjednika Sjedinjenih Američkih Država (arhivirano ovdje, ovdje, ovdje, ovdje i ovdje).

Međutim, na predmetnoj snimci ne nalazi se Zoran Milanović, već predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, kojeg je lokalna televizija Tok 6. studenog snimila u Banjaluci na koktelu organiziranom povodom Trumpove pobjede na predsjedničkim izborima (arhivirano ovdje, dostupno ovdje).

I sam Milorad Dodik je na društvenoj mreži X objavio video s istog događaja (arhivirano ovdje) prokomentiravši kako je pobjeda Donalda Trumpa važna za Republiku Srpsku. 

„Ovo je i naša pobjeda”, stoji u statusu Predsjednika Republike Srpske.

(Snimka zaslona: ToK)

Podsjetimo, lider srpskog entiteta u BiH nalazi se pod sankcijama SAD-a od 2017. godine zbog korupcije te opstrukcije ili prijetnji opstrukcijom Dejtonskog sporazuma. U međuvremenu su sankcije protiv Dodika i njegove djece, Igora i Gorice, proširivane 2022. i 2023. godine te u dva navrata ove godine, posljednji put upravo dok je slavio Trumpovu pobjedu 6. studenog. 

Naime, Ured za kontrolu inozemne imovine Ministarstva financija SAD-a (OFAC) na listu sankcioniranih 6. studenog stavio je i Vladimira Perišića te tvrtku Elpring d.o.o., preko koje je, tvrdi OFAC, „djelovao u ime, izravno ili neizravno, Dodikovog sina Igora čija je imovina i čiji su udjeli u imovini, blokirani u skladu s izvršnom odredbom 14033”. Na taj način, smatra Ministarstvo financija SAD-a, podržavaju korumpiranu pokroviteljsku mrežu u Bosni i Hercegovini koja pokušava izbjeći američke sankcije. 

„Ova mreža je izravno povezana s Igorom Dodikom, imenovanim od strane SAD-a, sinom Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske. Dodik je godinama koristio službeni položaj za gomilanje osobnog bogaćenja kroz tvrtke povezane s njim i Igorom. Ova korupcija doprinijela je potkopavanju povjerenja javnosti u državne institucije BiH i vladavinu prava”, stoji u priopćenju Ministarstva financija SAD-a.

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.