Što smo sve provjerili u kolovozu?
Početkom mjeseca donosimo još jedan kratki pregled tema kojima smo se bavili, ovoga puta, u kolovozu.
U trenutku još jednog toplinskog vala, u opsežnoj analizi naš suradnik Dubravko Grakalić objasnio je zbog čega apsolutno najviša temperatura izmjerena u Hrvatskoj davne 1981. godine nije argument koji potvrđuje kako klimatske promjene ne postoje. "Toplinski valovi su se javljali i u prošlosti te nisu novost. Ono što se mijenja od 1991. godine do danas je broj dana koji zadovoljavaju kriterije za neku vrstu upozorenja od toplinskog vala. Tako smo u devedesetim godinama prošlog stoljeća imali manji broj takvih dana. Najmanje upozorenja zabilježeno je u ljeto 1997. godine, kada je u samo tri dana zadovoljen kriterij za upozorenje, svaki put u drugoj regiji zemlje”, za Lupu objašnjava Kornelija Špoler Čanić iz Državnog hidrometeorološkog zavoda.
Posebno intrigantnom temom prošlog mjeseca pozabavio se Lupin suradnik Stefan Gužvica. Naime, još od 2009. godine srpske dnevne novine Blic objavile su dramatično otkriće kako su komunisti krajem Drugog svjetskog rata kraj Pančeva strijeljali čak 72 pilota bivšeg Kraljevskog ratnog vazduhoplovstva. Od tada je ova teza zaživjela i u hrvatskom medijskom prostoru dok je u Srbiji završila i u akademskoj historiografiji. Što je u tome istina, a što nije detaljno je analizirano u vanserijskom primjeru povijesne forenzike kolege Gužvice.
U poslovično najtoplijem mjesecu zabilježili smo i selektivno korištenje povijesnih materijala hrvatskog žutog tiska. U tekstu “Hrvati se zaista s pravom mogu podičiti prvim antifašističkim ustankom u Europi!” autori posve zanemaruju činjenicu kako je organizator ovog povijesnog događaja, Ante Ciliga, u vrijeme Proštinske bune 1921. godine bio član komunističke partije.
Naš Marin Šarec uhvatio se pak jedne sportske teme. Naime, 8. kolovoza kada je Srbija igrala polufinale olimpijskog turnira protiv Sjedinjenih Američkih Država, jedna popularna Facebook stranica ustvrdila je kako je „košarkaška reprezentacija Srbije jedina među pet najboljih na svijetu bez ijednog stranog igrača”. Kolega Šarec je provjerio je li to istina i donio tekst u kojem se objašnjava kakva su pravila koja se odnose na „strane igrače“ u košarci i u nogometu, upozorivši i na nekoliko primjera manipulacija s ovom temom.
Prije no što su krenuli u međusobni obračun, članovi Domovinskog pokreta su se bavili svojim predizbornim obećanjima pa je tako Stipo Mlinarić Ćipe izjavio kako Domovinski pokret kao dio Vlade Republike Hrvatske „na financiranje Novosti neće pristati''. Obzirom da Vlada i ne odlučuje o direktnom financiranju tjednika Novosti, Mlinarić je bio - u pravu!
Iako je pandemija koronavirusa daleko iza nas, pojedini mediji i dalje se bave ovom temom plašeći javnost izvješćem Agencije za lijekove i medicinske proizvode. „Samo je u Hrvatskoj prijavljena 71 smrt kao posljedica cjepiva”, ustvrdila je novinarka jednog medija. Provjerom HALMED-ova izvješća Lupa je ipak naišla na nešto posve drugo i pokazala kako su tvrdnje novinarke potpune neutemeljene.
Bavili smo se i digitalnim eurom što je još jedna od tema kojima se plaši hrvatske građane na društvenim mrežama i rubnim portalima. U jednom od takvih članaka nepotpisani autor portala Paraf pita se "kako bi kupovali dječju hrani, kako bi primali plaću, živjeli" da imamo digitalni euro u trenutku kad nestane električne energije. Kako će zaista funkcionirati digitalni euro objasnila nam je Georgina Garriga Sánchez iz ureda projektnog tima Europske središnje banke. Naime, za Lupu je ustvrdila kako će digitalni euro raditi i offline, odnosno izvanmrežno, te će se osim tom valutom i dalje moći plaćati na sve načine na koje se i danas plaća, pa tko ne želi koristiti digitalni euro, neće to ni morati.
Dok većina radnog stanovništva odmara, na društvenim mrežama zabilježili smo niz pokušaja prevara. Na Facebooku se pojavio plaćeni oglas u kojem je stajalo kako ljubavnica proslavljenog hrvatskog nogometnog reprezentativca, Luke Modrića, otkriva kako joj je on pomogao da zaradi ozbiljne novce putem nepostojećeg Luka casina. Radilo se o tipu prevare koji je sve češći na Facebooku, a na prevarantskoj stranici je postavljena fotografija koja je trebala dokazati da osoba koja piše objavu zaista ima bliski odnos s Modrićem. Međutim, na fotografiji se nalazila Modrićeva supruga.
Pisali smo i o prevari u kojoj poduzetni neznanac, ili više njih, za niti dva eura lakovjernim građanima nudio šatore iz trgovačkog lanca Decathlona. No, takvu akciju ova tvrtka nije imala, što su nam i potvrdili iz Decathlona te, nakon našeg upita, poslali Facebooku zahtjev za brisanje lažne stranice.
Gotovo istovremeno pojavila se, ponovno na Facebooku, ponuda za kupnju šestomjesečne karte za splitski Promet. Takva ponuda ipak je samo prevara kojom se pokušava korisnike ove društvene mreže prevariti za 2,35 eura, koliko je cijena navodne karte koju Promet zapravo niti nema u svojoj ponudi.
Sličan tip prevare nudio je bonove trgovačkog lanca Lidl u vrijednosti 500 eura, zahvaljujući „triku“ za koji u Lidlu ne žele da javnost zna. Tvrdilo se da je potrebno samo ispuniti kratku anketu od tri pitanja kako biste dobili mogućnost da dobijete vrijedan bon za samo 1,95 eura. Da se radi o prevari i da uopće ne postoji ni takav „trik“, ni takav bon, potvrdili su nam iz samog Lidla.
Društvenim mrežama proširilo se i nekoliko plaćenih oglasa s fotografijom na kojoj se prikazuje navodno uhićenje popularnog glazbenika Marka Pušića, poznatijeg kao Baby Lasagna. U jednoj objavi uz manipuliranu fotografiju stoji naslov “Baby Lasagne otkriva svoju tajnu i evo tko je on postao…“, dok u opisu piše: „Zlatno doba Baby Lasagne je završilo“. U drugoj objavi, također uz istu fotografiju, navodi se: „Danas se opraštamo od Baby Lasagna!“. No, sve redom su samo prevare koje nude „laku zaradu“ koristeći se popularnošću Baby Lasagne i lažnim izjavama o tome kako se on obogatio.
Prenošenje statusa sa Facebooka ustaljena je praksa u određenim medijima. Bez provjere je tako objavljen stav anonimnog korisnika koji je ustvrdio kako Facebook cenzurira fotografije pokušaja atentata na američkog predsjedničkog kandidata Donalda Trumpa. Ovu vijest demantira i kratak uvid u Trumpovu službenu Facebook stranicu.
Provjerili smo i tvrdnju s početka ove godine kako mainstream medije u Hrvatskoj ne zanima prosvjed poljske oporbe insinuirajući time zataškavanje aktivnosti desnice u Poljskoj. Otkrili smo zašto ta tvrdnja ne odgovara istini. Naime, gotovo svi mainstream mediji pisali su o prosvjedima.
Kraj kolovoza hrvatski politički prostor zauzela je debata o novom porezu na nekretnine. Lupin Zdenko Duka u ovoj se temi pozabavio tvrdnjama Davora Nađija iz stranke Fokus koji je primijetio kako su vladajući „obećavali usred kampanje – jasno 'ne' porezu na nekretnine”, da bi potom najavili kako će ga uvesti od 1. siječnja 2025. godine. Kolega Duka je provjerio što su sve iz vladajućeg HDZ-a govorili posljednjih godina o porezu na nekretnine i je li ovo neočekivana „prevara“ HDZ-ovih birača.