L
upa

Ne cenzuriraju se fotografije pokušaja atentata na Donalda Trumpa

Piše: Mladen Barbarić
Mediji
27.8.2024.
Foto: Wikimedia/Tim Kennedy

Portal Crodex netočno tvrdi kako Facebook cenzurira slike pokušaja atentata na kandidata Republikanske stranke na predstojećim predsjedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama, Donalda Trumpa. Tekst naslovljen „Zašto Facebook aktivno cenzurira slike koje prikazuju nedavni oružani napad na Donalda Trumpa” objavljen je prošlog tjedna te u prvoj rečenici tvrdi kako „Facebook trenutno aktivno cenzurira slike koje prikazuju nedavni oružani napad na bivšeg američkog predsjednika i aktualnog predsjedničkog kandidata Donalda Trumpa (u komentaru)” (arhivirano ovdje).

Pretragom ključnih riječi „Trump atentat” u Facebook tražilici nailazimo na nepregledni niz fotografija i video materijala koji se odnose na pokušaj ubojstva bivšeg predsjednika SAD-a što se dogodio sredinom prošlog mjeseca na predizbornom skupu u Pennsylvaniji. 

U prilog tezi kako Facebook „aktivno cenzurira slike koje prikazuju nedavni oružani napad na bivšeg američkog predsjednika” ne ide niti službena Facebook stranica aktualnog predsjedničkog kandidata Donalda Trumpa. Na njoj je početkom mjeseca administrator objavio kolaž na kojem se, između ostaloga, nalazi i fotografija snimljena netom nakon neuspjelog atentata (arhivirano ovdje). Valja napomenuti kako je portal Crodex navedeni tekst, bez prethodne provjere navoda koji se u njemu iznose, u cijelosti preuzeo s Facebook profila SapereAude.

(Snimka zaslona)

Predsjednički kandidat Donald Trump 13. srpnja preživio je pokušaj atentata na predizbornom skupu u Pennsylvaniji dok je počinitelj, Thomas Crooks, ubijen na licu mjesta. Smrtno je stradao jedan posjetitelj skupa dok je troje ozlijeđeno. Donald Trump pretrpio je lakše ozljede te je istog dana pušten iz bolnice. 

Prema pisanju Timea, Thomas Matthew Crooks nije imao policijski dosje. Jurišnu pušku kojom je ubio jednu osobu na skupu legalno je kupio njegov otac 2013. godine. Prema izvještajima FBI-a, motivi atentatora nisu jasni ali „ne postoje indikacije bilo kakvih mentalnih problema” te se pretpostavlja kako Crooks nije imao pomagača.

Nekoliko dana nakon atentata više je hrvatskih medija objavilo fotografiju navodnog počinitelja, a zapravo se radilo o osobi koja ni na koji način nije sudjelovala u pucnjavi. Naime, na tim fotografijama se nalazio korisnik društvene mreže X pod imenom jewgazing. Uočivši sličnost između atentatora i sebe, ovaj mladić se odlučio za malo "trolanja", te je postavio nekoliko svojih fotografija i video snimku u kojoj je tvrdio da je on osoba koja je pucala na Trumpa, a mediji su bez ikakve provjere preuzimali njegove fotografije tvrdeći da se radi o atentatoru Thomasu Matthewu Crooksu.

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.