Hrvatski mediji objavljuju fotografije „trola“ tvrdeći da je on atentator na Donalda Trumpa
Proteklih dana u središtu pozornosti svjetskih medija našao se slučaj atentata u kojem je 13. srpnja ranjen bivši američki predsjednik Donald Trump. Na Trumpa je, tijekom predizbornog skupa u Pennsylvaniji, pucao 20-godišnji Thomas Matthew Crooks. Mladić koji je u zapisniku o registraciji birača registriran kao republikanac, likvidiran je na mjestu događaja.
U medijskom kaosu koji je nastao nakon atentata brojni hrvatski mediji objavili su fotografiju sasvim druge osobe koja ni na koji način umiješana u pucnjavu navodeći kako se radi o Thomasu Matthewu Crooksu (arhivirano ovdje, ovdje, ovdje, ovdje i ovdje). Naime, na tim fotografijama se ne nalazi Thomas Matthew Crooks već korisnik društvene mreže X pod imenom jewgazing. Uočivši sličnost između atentatora i sebe, ovaj se mladić, odlučio za malo "trolanja", te je postavio nekoliko svojih fotografija i video snimku u kojoj tvrdi da je on osoba koja je pucala na Trumpa (arhivirano ovdje).
„Zovem se Thomas Matthew Crooks. Mrzim republikance, mrzim Trumpa. I znate što? Imate pogrešnog tipa“, govori uz smiješak na kraju videa koji traje svega devet sekundi.
Njegov račun na X-u neko je vrijeme bio zaključan, ali je internetska stranica Lead Stories na servisu Nitter, uspjela pronaći originalnu objavu te je postavila na vremensku traku (arhivirano ovdje).
Čini se da je mladić prvo reagirao na objavu X profila Trump History (arhivirano ovdje) na kojoj se nalazi fotografija Thomasa Matthewa Crooksa uz popratni komentar „naravno da je atentator beta mužjak, nismo iznenađeni“. Na tu objavu jewgazing je odgovorio sa „moram obrisati sve moje selfieje čim prije“ (arhivirano ovdje), a nekoliko minuta kasnije objavio je svoju fotografiju na kojoj se nalazi u sličnoj pozi kao Crooks uz komentar: „prijelomna: identificiran napadač na Trumpa“ (arhivirano ovdje).
Još kasnije „tvitao“ je i svoj „plan“ u kojem kaže kako planira „nešto urnebesno“ sa snimkom zaslona web stranice za internetsku prodaju na kojoj je ista majica kakvu je navodno nosio atentator (arhivirano ovdje). Potom je podijelio više objava korisnika X-a koji su njegove ranije objave shvatili ozbiljno i povjerovali da je on osoba koja je pucala na bivšeg američkog predsjednika.
Kada je shvatio da stvari izmiču kontroli, objavio je da se radilo o šali i obrisao svoje postove.
„Zapravo sam sada najebao, to je bila šala, ali FBI sada definitivno dolazi da me vidi“, napisao je prije brisanja ranijih postova.
Međutim, njegove fotografije nastavili su preuzimati mediji tvrdeći da je na njima Thomas Matthew Crooks. U međuvremenu se dio medija korigirao te uklonio fotografije, no neki to i dalje nisu učinili, dok pojedini internetski portali fotografiju donose uz eksplicitan naslov „Ovo je atentator na Trumpa“ ili „Pogledajte tko je Thomas Matthew Crooks“.