L
upa

Spin

Piše: Mladen Barbarić
Foto: Ilustracija/AI

Prema Cambridgeovom rječniku „spin“ je način na koji iznosimo određenu priču kako bi nekoga doveli u zabludu ili zabavili. U kontekstu političkog spina, enciklopedija Britannica navodi kako je riječ o „pokušaju kontrole ili utjecaja na komunikaciju kako bi prenijeli željenu poruku”.

Osim u političkom kontekstu, ovaj termin se koristi i u kontekstu odnosa s javnošću gdje se referira na izvrtanje stvarnosti kako bi se prenijela pristrana poruka. U političkom kontekstu često je povezana s vladajućom strankom ili vladom pri čemu glasnogovornik tijekom komunikacije s medijima ima motiv da njegova politička poruka ima željeni ishod, često nauštrb potpune istine. No, koriste ga i oporbene stranke. 

Tehnike spina uključuju brižno planirano vrijeme puštanja određene poruke u javnost, selektivnu prezentaciju činjenica te birane riječi i fraze kojima se želi postići željena reakcija kod publike kojoj je spin namijenjen. 

Prema navodima Britannice, sve češća upotreba spinova i pritisaka na medije ima negativne učinke na politički sustav „pridonoseći cinizmu među novinarima i glasačima obzirom da politika ostavlja dojam teatra, a ne umijeća vladanja”.

ABCČĆDĐEFGHIJKLLjMNNjOPQRSŠTUVWXYZŽ

Verificirani član EFCSN-a (Europska mreža organizacija za provjeru činjenične točnosti)


Verified EFCSN member (European Fact-Checking Standards Network)

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.