L
upa

Baby Lasagna nije uhićen. Radi se o prevari.

Piše: Matija Krivošić
Društvene mreže
15.8.2024.
Foto: Snimka zaslona/Facebook

Putem nekoliko plaćenih oglasa na društvenoj mreži Facebook u zadnje vrijeme objavljuje se fotomontaža Marka Pušića, poznatijeg kao Baby Lasagna. Slava pjevača iz Umaga koji je postao poznat nakon nastupa na Pjesmi Eurovizije 2024., u ovom slučaju prevaranti koriste kako bi korisnike Facebooka "navukli" na investiranje s "lakom zaradom". 

U dva oglasa pojavljuje se manipulirana fotografija Baby Lasagne. U jednoj objavi (stranica arhivirana ovdje) uz fotografiju stoji naslov “Baby Lasagne otkriva svoju tajnu i evo tko je on postao…“, dok u opisu piše: „Zlatno doba Baby Lasagne je završilo“

(Snimka zaslona: Facebook)

U drugoj objavi, također uz istu manipuliranu fotografiju s nekoliko sitnih preinaka (stranica arhivirana ovdje), navodi se: „Danas se opraštamo od Baby Lasagna!“.

(Snimka zaslona: Facebook)

Originalnu fotografiju koja je korištena za ovu prevaru pronašli smo u članku (arhivirano ovdje) koji je objavljen 25. travnja na portalu Slobodne Dalmacije s naslovom „Ovo je mladi Ukrajinac (22), osumnjičen za ubojstvo sunarodnjaka; Susjedi: To su bili vrijedni radnici, obiteljski ljudi“, a na fotografiji koju je snimila agencija Cropix nalazi se mladi Ukrajinac kojeg na sud privode dvojica policajaca zbog sumnje da je u Slavonskom Brodu ubio 47-godišnjeg sunarodnjaka. Istu fotografiju objavio je i portal Dnevnik.hr (arhivirano ovdje) uz tekst naslova „Ukrajincu osumnjičenom za ubojstvo sunarodnjaka jednomjesečni pritvor“. 

Obje manipulacije na fotografijama u plaćenim oglasima na Facebooku, na prvi pogled, izgledaju uvjerljivo i moglo bi se povjerovati da se radi o Baby Lasagni. Klikom na sam oglas otvara se članak, koji naizgled djeluje kao da je objavljen na službenom portalu Jutarnjeg lista. Naslov teksta glasi: „Baby Lasagna morat će odgovarati na sudu: Hrvatska narodna banka planira pokrenuti postupak protiv proslavljenog tenisača zbog otkrivanja tajne kako se svi u Hrvatskoj mogu obogatiti“. Iako sučelje stranice dobro imitira portal Jutarnjeg lista, iz adrese u internetskom pregledniku jasno je da se ipak ne radi o portalu Jutarnjeg lista, kao što je i jasno da Baby Lasagna nije tenisač.

(Snimka zaslona)

Nadalje, u tekstu se navodi kako je problem nastao tijekom pjevačevog televizijskog gostovanja. Iako se ne spominje o kojoj televiziji se radi, u transkriptu navodnog razgovora, potpisuje se Zorana Šprajca, a tvrdi se da je skandal izbio kada mu je Baby Lasagna pokazao zaslon svog mobitela na kojem se nalazio link na stranicu Immediate ZenX koja nudi jednostavnu i laku zaradu. Zbog toga je, tvrdi se u tekstu, predstavnica Hrvatske narodne banke telefonski nazvala u studio i zatražila hitan prekid izravnog prijenosa emisije „Stanje nacije“. 

Prije toga voditelj Zoran Šprajc i Baby Lasagna, navodi se, govorili su o tome kako se navedeni pjevač zapravo obogatio investiranjem, zarađujući stotine eura u jednom danu putem spomenute aplikacije. Prvotno nije htio otkriti svoju „tajnu“, jer bi se zbog toga „dogodila kriza u Hrvatskoj“ i „nitko više ne bi radio“. 

„Imam jedan krucijalni savjet - što prije shvatite da ne trebate fizički naporno raditi ili provoditi 12 sati u uredu da biste akumulirali bogatstvo prije ćete doći do razine života o kojoj sanjate“, reći će navodno Marko u emisiji. Šprajc će mu na to odgovoriti: „Djelovao si tako pošteno i iskreno. Počinjem mijenjati mišljenje o tebi na gore“. Baby Lasagna zatim objašnjava kako je njegov početni prihod bio samo 250 eura, dok sada putem aplikacije zarađuje i dok spava. U trenutku kada je Baby Lasagna htio pokazati voditelju spomenutu aplikaciju, navodi se dalje, kamere su prikazale njegov mobitel za vrijeme emitiranja, nakon čega pjevaču nije preostalo ništa drugo nego da pokaže kako taj sustav radi. 

Šprajc mu je, priča se nastavlja, dao vlastiti mobitel, a Baby Lasagna je instalirao aplikaciju i pokazao mu kako radi, da bi nakon 20 minuta čekanja na Šprajcov bankovni račun „sjelo“ 38 eura. Radi veće uvjerljivosti na koncu se donosi i „istraživanje“ neimenovanog urednika Jutarnjeg lista koji je i sam isprobao ovu tehniku. 

„Moj prvi dojam je bio da će biti složenije. Unatoč tome, stvarno sam želio provjeriti. Morao sam koristiti svoju kreditnu karticu jer nisam imao dovoljno novca da uplatim minimalni depozit u vrijeme istrage. Uspješno sam uložio 250 eura i čekao što će se dogoditi“, piše bezimeni urednik u tekstu koji objašnjava da je nakon tjedan dana provjerio stanje na njegovom računu i shvatio da je zaradio 4.127 eura. 

Ukoliko se obrati pozornost na snimke zaslona aplikacije koji su umetnuti pod njegovu „istragu“, korisničko ime na aplikaciji je @novak_dokovic, a jezik aplikacije podešen je na mađarski

Međutim, ovaj se događaj nije zbio, a radi se o istoj „priči“ koju prevaranti koriste samo mijenjajući javne osobe koje su „prouzročile skandal“ o čemu smo ranije pisali ovdje, ovdje, ovdje i ovdjeTako je u tekstu na stranici koja imitira Jutarnji list ostala rečenica iz jedne od prijašnjih prevara, a u kojoj piše: „Jutarnji je uspio doći do kopije ekskluzivnog intervjua s Matom Rimcem“.

Iako će ovaj tip prevare mnogi korisnici društvenih mreža lako prozreti, činjenica da su ovakve prevare sve učestalije pokazuje da onih koji će "nasjesti" ipak ima. 

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.