L
upa

Nije izbio nikakav skandal između Damira Kedže i Nevena Ciganovića, radi se o još jednoj prevari

Piše: Matija Krivošić
Mediji
09.6.2024.
Foto: Snimka zaslona/Y

Više internetskih stranica koje dizajnom imitiraju Index.hr pokušava prevariti hrvatske građane koristeći se likom i djelom pjevača Damira Kedže koji svima nudi jednostavan način lagane „pasivne zarade“. Ove stranice se oglašavaju na Facebooku, a klikom na njih pojavljuje se isti tekst u kojem se navodi se kako je tijekom emisije „U povjerenju“ u produkciji Večernjeg lista izbio ozbiljan skandal. 

Snimka zaslona

Voditelj emisije Neven Ciganović, jedno od poznatijih lica showbiz scene, imao je, tvrdi se, nezgodu sa svojim gostom Damirom Kedžom. U tekstu se navodi kako je tijekom razgovora Ciganović doveo u pitanje istinitost Kedžinih riječi, nazvavši ga uživo lažovom pred gledateljima, kada je pjevač spomenuo kako je potrebno uplatiti samo 250 eura na platformi Immediate Flow da bi se za tri do četiri mjeseca moglo zaraditi milijun eura.

Iako je ovaj hrvatski pjevač koji je javnosti poznat još od 2003. godine kada je sudjelovao u glazbenom showu Story Supernova Music Talents i koji je trebao predstavljati Hrvatsku na Pjesmi Eurovizije 2020. godine, zaista gostovao kod Ciganovića u emisiji „U povjerenju“, događaj o kojem piše lažni Index – nije se dogodio. 

U emisiji koja je objavljena 4. travnja zapravo se razgovaralo o Kedžinom nastupu na glazbenom natjecanju Dora 2024, njegovim profesionalnim suradnjama i drugim glazbenim temama. Cijela emisija, iz koje su uzete snimke zaslona i iskorištene za prevarantski tekst, može se pronaći na ovoj poveznici

Prema onome što nadalje stoji u tekstu, uprava Večernjeg lista navodno Indexu nije željela dati odgovor na pitanja o ovom incidentu, niti je htjela komentirati situaciju i ponašanje voditelja emisije. Stoga je lažni Index u svome tekstu prepričao „problematični“ dio emisije.

„Kad mi netko kaže da sam samo sretan, nasmijem im se u lice, jer danas na Internetu postoji sve što olakšava bogaćenje iz udobnosti mog kauča", reći će navodno Kedžo, što mu Ciganović nije povjerovao, pa je uslijedila „žestoka rasprava“. Voditelj je gostu potom, tvrdi se, dao svoj mobitel, a Kedžo ga je onda registrirao na platformu Immediate Flow i uplatio minimalni depozit od 250 eura. Za pola sata provjerili su koliko je novca uspio „pasivno zaraditi“ na toj platformi. Neven Ciganović bio je zadivljen zbog toga što je u samo 30 minuta program obavio tri transakcije i donio mu 98 eura čiste dobiti.

Snimka zaslona

„Koristite ovu vezu koju pruža Damir Kedžo“, stoji u instrukcijama u tekstu na portalu koji se predstavlja kao Index, uz uputstvo da se nakon otvaranja veze prati što traži na Immediate Flow platformi. „Promijenite svoj život danas“, slogan je koji ćete vidjeti čim otvorite link koji nudi Kedžo. Nakon toga potrebno je ispuniti obrazac s imenom, prezimenom, e-mail adresom i kontakt brojem. No, naravno, niti ta stranica nije službena stranica platforme Immediate Flow već njena imitacija. Prevaranti, također, objašnjavaju kako je minimalni depozit za početak sudjelovanja 250 eura nakon čega program odmah počinje izvršavati transakcije. Obećavaju kako se povlačenje novca može izvršiti u bilo kojem trenutku, a na račun se polažu novci u roku od dva do tri sata, ovisno o kojoj banci je riječ. I za kraj, registracija će biti moguća još samo nekoliko minuta, što pokazuje sat koji odbrojava (u ovom slučaju priliku za laganu zaradu imate još samo 5:22 minute). Detalj „hitnosti“ ovdje se nalazi kako bi se požurilo žrtve i nekima od njih oduzelo vrijeme za razmišljanje i eventualnu provjeru istinitosti cijele priče. 

Iako stranice poprilično dobro kopiraju dizajn portala Index.hr, po više detalja iskusnijem korisniku interneta ipak je odmah jasno da se ipak ne radi o poznatom domaćem portalu. Najjasniji pokazatelj, a to je nešto na što uvijek treba obraćati pažnju, jeste web adresa u pregledniku, koja nije - https://www.index.hr. Ujedno, ukoliko otvorite bilo koju potkategoriju na ovim lažnim stranicama, svaki klik će vas odvesti na istu poveznicu u kojoj je potrebno ispuniti formular za „pasivnu zaradu“, što je još jedan od indikatora kako se ne radi o službenom portalu poznatog medija. 

Po istom receptu, kao i kod ranijih prevara ove vrste o kojima smo pisali (ovdje i ovdje), na kraju teksta na lažnom Indexu navodi se kako je jedan od urednika vijesti Index portala odlučio isprobati ovu platformu te opisao svoje sedmodnevno iskustvo u „zarađivanju“. Kao urednika navodi se stanovitog Josipa Stanića, no osoba s takvim imenom ne postoji u Indexovom impressumu. Također fotografija „Josipa Stanića“ preuzeta je s internetske stranice Freepik na kojoj se mogu preuzeti open source fotografije.

„Čim sam se vratio u svoj ured, vidio sam da je gotovo 85% svih poslova isplativo. Još 15% nije uspjelo. Unatoč tome, urodilo je plodom. Sada na mom računu ima €5420 on my account! Povukao sam €4000 da kupim poklon svojoj ženi. Sve se dogodilo vrlo brzo, u roku od sat vremena, a ostatak novca nastavio mi je donositi prihod”, napisao je „Josip Stanić“ o svom iskustvu s „pasivnom zaradom“. 

Na samom kraju članka nalazi se na desetke komentara, koji su tu da „podebljaju“ uvjerljivost cijele prevare. U njima korisnici koji su poslušali savjet i isprobali platformu za laku zaradu novca, iznose svoja „iskustva“ poput, primjerice: „Jednostavno sučelje, mislim da bi čak i moja majka mogla sve razumjeti. Počeo sam s 1000 eura! Sve što sam odgađao za sigurnost (kriza, na kraju krajeva), odlučio sam se upustiti u posao! Preko noći pretvorili su se u 18,000“. Ovakve i slične vrste komentara su odličan mamac kako bi se čitateljice i čitatelje dodatno uvjerilo u vjerodostojnost pročitanog članka i namamilo ih na registraciju. 

Snimka zaslona

O samom slučaju, demantirajući bilo kakvu povezanost s lažnim stranicama, pisao je nedavno i sam Index.hr.

Iako mnogi korisnici društvenih mreža ovakve prevare lako uočavaju, najbolji dokaz da ih neki ipak ne prepoznaju jest činjenica da ovakve prevare, ne samo da i dalje postoje, nego su sve češće, a meta su im stariji građani i lakovjerne osobe koje nemaju potreban kritički odmak prema svemu onome što se pojavljuje na internetu. Ukoliko se ne pripazi na neke od osnovnih elemenata internetskih stranica, kao što su domena, poveznica, sučelje i očite pravopisne greške, može se upasti u zamku internet prevaranata.

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.