L
upa

„Skandal koji je šokirao cijeli svijet!” obična je prevara lažnog medija

Piše: Mladen Barbarić
Mediji
11.2.2024.
Foto: Snimka zaslona

Društvenim mrežama širi se prevara koja zloupotrebljava kredibilitet Jutarnjeg lista i državne televizije, a kao glavni mamac za potencijalne žrtve koristi glazbenika Vladimira Kočiša Zeca s ciljem da ih se uvjeri da uplate novac manipulatorima. 

Naime, na Facebook profilu britanske književnice Rebecce Burns 31. siječnja podijeljen je sljedeći status „Vladimir Kočiš Zec u neviđenom skandalu, karijera u opasnosti!” (arhivirano ovdje). Plaćena objava u nastavku donosi link na tekst naslovljen „Skandal koji je šokirao cijeli svijet!”.

Ukoliko slijedimo poveznicu iz objave otvara se stranica koja iznimno dobro oponaša vizualni i grafički identitet Jutarnjeg lista. Na toj stranici nalazi se tekst s naslovom „Vladimir Kočiš Zec se našao pod prijetnjom sudskog postupka od strane Hrvatske narodne banke zbog izjava koje je dao uživo u program”.

Stranica koja oponaša Jutarnji list (Snimka zaslona)

Premda dizajn stranice odaje autentičnost, sama adresa i domena nisu od Jutarnjeg lista. U grafičkoj opremi teksta koriste se fotografije Vladimira Kočiša Zeca i Barbare Kolar, voditeljice Hrvatske radiotelevizije, dok se u tekstu navodi kako se radilo o televizijskoj emisiji uživo u kojoj je glazbenik voditeljici govorio o tome da je pronašao savršen način na koji svatko u Hrvatskoj može zaraditi milijune. No, nije želio otkriti koji je to način, jer bi „bogaćenje velikog broja Hrvata moglo dovesti do krize u zemlji“. Na voditeljičinu skepsu Kočiš Zec joj je, nesvjestan da će kamera to snimiti, kao dokaz pokazao ekran svog mobitela na kojem se vidi aplikacija putem koje zarađuje. Tada, stoji u tekstu, Barbari Kolar prilazi član produkcijske ekipe i govori joj kako je kamera prikazala poveznicu na gostovom telefonu.

„O moj Bože... Molim vas, Barbara, moramo se pobrinuti da ovo ne bude emitirano. Poveznica mora biti potpuno uklonjena. Ovo sam podijelio samo s vama i nisam imao namjeru to učiniti za sve", citiraju se riječi koje je navodno u emisiji izgovorio Kočiš Zec. 

"Gledanost skočila do neba" (Snimka zaslona)

Kako bi prevara bila što uvjerljivija, objavljena je i fotografija navodnog kadra iz emisije na kojem Kočiš Zec drži mobitel ekranom okrenut prema kameri tako da se na njemu vidi „tajna“ aplikacija

Zbog tog je „gafa“, tvrdi se, gledanost HRT-ove emisije „skočila do neba“.

„Ubrzo su iz Hrvatske narodne banke nazvali u TV studio i zatražili hitan prekid prijenosa popularne emisije 'Kod nas doma'“, stoji u nastavku teksta, a HNB je to učinio jer bi korištenje ove aplikacije predstavljalo „značajnu prijetnju tradicionalnom bankarskom sustavu“.

Ostao bez riječi kad je shvatio da je otkrio "tajnu" (Snimka zaslona)

Kroz tekst se čitatelje navodi da posjete stranicu (arhivirano ovdje) na kojoj mogu jednostavno zaraditi nekoliko stotina dolara trgujući kriptovalutama. Za tu uslugu traži se "tek" 250 dolara inicijalne uplate. 


Izvještaj "urednika" (Snimka zaslona)

Na kraju teksta donosi se i izvještaj urednika Jutarnjeg koji je navodno sve odlučio testirati. Neimenovani urednik je „iz neovisnog kuta” podijelio svoja iskustvu s aplikacijom, prolazeći put od skeptika do iznimno zadovoljnog korisnika koji se obogatio bez rada. U tom procesu detaljno pojašnjava čitateljima kako se točno prijaviti na stranicu i uplatiti traženih 250 američkih dolara. Učinila je to, navodi se i sama Barbara Kolar tijekom emisije, kada je predala mobitel svom gostu koji joj je „namjestio“ aplikaciju, da bi na kraju emisije, pola sata kasnije, u eteru provjerila stanje na njenom novootvorenom računu i vidjela da je ne radeći ništa zaradila gotovo 90 dolara. 

"Zarada Barbare Kolar u 30 minuta" (Snimka zaslona)

Ispod teksta, dodatne uvjerljivosti radi, nalazi se niz komentara „zadovoljnih korisnika“ s Facebooka. Premda poprilično vjerno kopiraju vizualni identitet ove društvene mreže ipak taj dio stranice nije interaktivan i to nisu komentari s Facebooka. Korisnici, inače, u komentarima potvrđuju da aplikacija funkcionira i da zarađuju novce.

"Zadovoljni korisnici" (Snimka zaslona)

No, jedino što je točno u ovoj priči na lažnom Jutarnjem listu jeste to da je Vladimir Kočiš Zec zaista gostovao u HRT-ovoj emisiji „Kod nas doma“ i da mu je domaćica bila Barbara Kolar. Međutim, to se gostovanje nije dogodilo sada nego prije više od tri godine, u siječnju 2021. godine, a u emisiji glazbenik nije govorio o kriptovalutama i lakoj zaradi, već o legendarnim Novim fosilima u kojima je svirao i starim singlovima (možete je pogledati ovdje). Također, u emisiji Kočiš Zec uopće ne pokazuje svoj mobitel već je fotografija koja se koristi u prevarantskom tekstu očigledno manipulirana pri čemu je iskorišten kadar kada je govoreći ispružio ruku prema umirovljenom vaterpolistu Dubravku Šimencu koji je također gostovao u emisiji.

Manipulirana i originalna snimka zaslona (Snimka zaslona)

Inače, prevaranti za svoje planove nerijetko koriste hakirane, odnosno ukradene profile, a tako je i u ovom slučaju. Profil originalno pripada britanskoj spisateljici Rebecci Burns čiji je profil označen „plavom značkom” što znači da je verificiran od strane Facebooka čime ova društvena mreža potvrđuje kako je vlasnica profila „provjerena pretplatnica, značajna osoba ili robna marka”. Na ovaj način vijesti koje prevaranti plasiraju, dobivaju na kredibilitetu. Ipak, već sama činjenica da se s britanskog profila dijeli sadržaj na hrvatskom jeziku pažljivog čitatelja će navesti da razmisli o autentičnosti objave. Nadalje, provjerom profila već u posljednjoj objavi može se vidjeti komentar korisnice Facebooka na engleskom jeziku (arhivirano ovdje) u kojem piše: „Hakiran profil, preuzeli ga besramni prevaranti”. Daljnjim uvidom u profil nailazimo isključivo na sumnjive reklame koje se dijele od 21. prosinca 2023. godine na ovamo. Posljednja objava koju možemo povezati s autentičnom vlasnicom profila (arhivirano ovdje) datira od 30 rujna 2023. godine. 

„Danas je šesta obljetnica objave moje zbirke kratkih priča 'Artefacts and Other Stories'...”, stoji u toj objavi.

Uz objavu je i poveznica na navedenu zbirku priča koja vodi na Amazonovu englesku domenu (arhivirano ovdje). Iz podataka o autorici saznajemo pak kako je riječ o nagrađivanoj engleskoj književnici. Na istom mjestu, u odjeljku „o autoru”, može se pronaći Twitter profil Rebecce Burns. Na njenom profilu na toj društvenoj mreži nalazi se objava koju je književnica podijelila 23. prosinca 2023. godine (arhivirano ovdje), dakle dva dana nakon što su se na njenom Facebook profilu počele pojavljivati objave sumnjivih reklama. 

„Podsjetnik da mi je Facebook profil hakiran. Već sam to prijavila. Molim da također prijavite reklame koje su tamo objavljene”, napisala je Rebecca Burns.

Iako mnogi korisnici društvenih mreža ovakve prevare lako uočavaju, najbolji dokaz da ih neki ipak ne prepoznaju jest činjenica da ovakve prevare i dalje postoje, a meta su im stariji građani i lakovjerne osobe koje nemaju potreban kritički odmak na sve ono što se pojavljuje na internetu.

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.