L
upa

„Veliki skandal“ obična je prevara, a uprava RTL-a nije uklonila „spornu“ emisiju „RTL Direkt“

Piše: Matija Krivošić
Društvene mreže
07.6.2024.
Foto: Snimka zaslona

Društvenom mrežom Facebook kruži plaćeni oglas uz prateći tekst „Dogodilo se! Svi kanali zuje Vijest se proširila cijelom zemljom“. Uz oglas su postavljene i dvije snimke zaslona. Na jednoj se vidi navodna Facebook objava Mirka Fodora, voditelja Hrvatske radiotelevizije u kojoj piše „Ne mogu više o tome! Nema sumnje da će Mirko Fodor uspjeti, a ja moram svima reći istinu u lice“, dok se na drugoj snimci zaslona nalazi navodna prepiska urednice i voditeljice televizijske emisije „RTL Direkt“, Mojmire Pastorčić, s nepoznatom osobom putem Facebook Messengera.

Snimka zaslona: Facebook

Ta prepiska ide ovako:

„Zašto ste me pustili u eter a da mi niste rekli da je mikrofon uključen“, pita Mojmira Pastorčić.

„Učinio sam pravu stvar i čiste savjesti“, odgovara nepoznata osoba. 

„Moram se sastati s odvjetnikom i onda idemo na sud.“, nova je poruka koju šalje Mojmira Pastorčić.

„Imate pravo na to, pitam se što ćete reći ljudima“, zaključuje nepoznata osoba.

Klik na oglas vodi na internetsku stranicu (arhivirano ovdje), koja se lažno predstavlja kao portal Jutarnjeg lista, na kojoj je 6. lipnja objavljen tekst pod naslovom „Velika skandala: Uprava RTL televizije odbija komentirati informacije vezane za skandal u emisiji RTL Direkt“

Snimka zaslona

Mirko Fodor iskorišten je u tom tekstu kao predmet obmane u kojoj se nudi „pasivna zarada“ putem investitorske platforme Immediate Byte Pro, uz tvrdnju da dnevno možete zaraditi od tisuću do tri tisuće eura „sa najinteligentnijom ekipom za trgovanje dionicama na svijetu“, ukoliko samo uložite 250 eura (arhivirano ovdje).

Iako na prvi pogled, sučelje, boje i font poprilično odgovaraju stvarnoj internetskoj stranici Jutarnjeg lista, vidljivo je kako domena i poveznica apsolutno nemaju nikakve veze sa pravom poveznicom tog portala – (https://www.jutarnji.hr/). Osim toga, ukoliko kliknete na bilo koju potkategoriju na ovom lažnom portalu, svaki klik vas ponovno vodi do stranice o lakoj zaradi, Immediate Byte Pro. Međutim, i ta stranica zapravo je samo imitacija platforme Immediate Byte Pro.

Naslovna fotografija na lažnom Jutarnjem listu, zapravo je snimka zaslona videa kojeg je Mirko Fodor prošle godine snimio u suradnji sa zagrebačkom poliklinikom NeuroSan, gdje je govorio o svojoj dijagnozi apneje (uzastopnih zastoja u disanju za vrijeme spavanja) i liječenju s CPAP aparatom u toj klinici, a ta je snimka zaslona potpisana kao fotografija Damjana Tadića iz agencije Cropix.

U samom članku tvrdi se kako je za vrijeme emitiranja „RTL Direkta“ izbio „ozbiljan skandal“ između Mojmire Pastorčić i njenog gosta, Mirka Fodora. Tijekom žestoke debate, kako se navodi u tekstu, Pastorčić je osporila istinitost Fodorovih iskaza o internetskoj stranici za laku zaradu, nazvavši ga lažljivcem u programu uživo. Nadalje, stoji kako je uprava RTL-a izbrisala ovu emisiju, te odbila komentirati navodni eksces i drsko ponašanje voditeljice, pa lažni portal Jutarnjeg lista prenosi kompletni intervju iz emisije „RTL Direkt“ u pisanom obliku, a kao autore izvještaja potpisuju Slobodnu Dalmaciju i agenciju HINA.

Intervju započinje s pitanjem voditeljice u kojem objašnjava kako ne može vjerovati Fodoru da živi od jedne plaće u Hrvatskoj i da je prije godinu dana živio u malom stanu i vozio stari automobil, a da se sada to sve promijenio. U nastavku „intervjua“ gost RTL-ovog „Direkta“ navodno se našao uvrijeđen i sav uzbuđen htio gledateljicama i gledateljima dokazati kako rad nije jedini način da se zaradi novac, jer danas, kaže, na internetu ima svega da se obogatite bez ustajanja sa sofe. 

„Ne pretvarajte me u zločinca, želim najbolje i otvoriti ljudima oči prema istini. Bi li ikoga poremetio dodatni novac“, zapitao se Fodor u transkripciji intervjua na lažnom portalu da bi, zatim, zamolio voditeljicu emisije njen mobitel kako bi je registrirao na investitorskoj platformi, za što je prvo morao uplatiti depozit od 250 eura. 

U tekstu nadalje stoji kako su oni narednih trideset minuta razgovarali o Fodorovoj bivšoj glumačkoj karijeri, a za to vrijeme je aktivirana platforma radila svoj zadatak. Potom se na screenshotu emisije može vidjeti graf prema kojem je Mojmira Pastorčić dobila neto zaradu od 47 eura u tih pola sata dok je razgovarala sa gostom. 

„Ako ste imali sreće pročitati ovaj članak, zapamtite da bi on uskoro mogao biti izbrisan, kao što se dogodilo s ovom televizijskom emisijom. Stoga, spremite što prije službeni koji je osobno Mirko Fodor pružio našem uredništvu“, rečenica je koja slijedi nakon ispisanog transkripta intervjua iz navodne emisije.

Na koncu se objašnjava kako je jedan od urednika Jutarnjeg lista, stanoviti Tomislav Pavletić, htio isprobati ovu platformu te se donosi njegov sedmodnevni dnevnik zarade u kojem kaže da je zaradio preko 4.000 eura.

Snimka zaslona

Kako bi ova prevara bila što uvjerljivija na dnu teksta dodani su i lažni komentari „zadovoljnih“ korisnika, koji su isprobali ovu platformu i obogatili se. Tako se mogu pročitati obmanjujući komentari poput: „Upravo sam dobio svoj prvi ček na 25500 EUR! Kako je super što mi je trebalo oko 2 tjedna da dobijem prvi ček“; „Vau! Jednostavno nevjerojatno“; „Ovo je nevjerojatno! Volio bih da sam znao za ovo prije 5 godina“.

Snimka zaslona

No, naravno, ništa od ovoga nije istina. Radi se o sve češćem obliku prevare koji putem plaćenih oglasa na društvenim mrežama mami neiskusnije korisnike interneta. U ovom slučaju prevarantima daju svoje osobne podatke i depozit od 250 eura, dok zaradu nikada neće vidjeti. Prevaranti se služe sličnom matricom uz zlouporabu imena i rada slavnih osoba kako bi pridobili veću pozornost i osigurali kredibilitet. O sličnoj prevari u kojoj je bio korišten lik glazbenika Vladimira Kočiša Zeca pisali smo nedavno na Lupi.

Navodna emisija "RTL Direkt" nikad se nije dogodila, niti su u eter iscurili ikakvi tajni podaci. Jednako tako stanoviti Tomislav Pavletić nije urednik Jutarnjeg lista. Pri tom je kao fotografija ovog nepostojećeg urednika iskorištena fotografija na kojoj se zapravo nalazi Ky Harlin, data analitičar za BuzzFeed, američku medijsku kompaniju fokusiranu na digitalne medije i zabavu. Na toj fotografiji jasno je uočljiva i manipulacija kompjuterskim ekranima pred kojima sjedi „urednik“ pa se radi uvjerljivosti na jednom vidi otvorena stranica srbijanskog Kurira, a na drugoj sučelje stranice o lakoj zaradi - Immediate Byte Pro.

Prevaranti za ovakve rabote najčešće koriste hakirane, odnosno ukradene stranice ili profile. Facebook stranica koja je u ovom slučaju postavila plaćeni oglas s linkom na lažnu stranicu Jutarnjeg zapravo pripada Dukeu Garwoodu, poznatom britanskom glazbeniku koji je zadnju objavu postavio još u kolovozu 2022. godine otkada je stranica neaktivna te ima „plavu kvačicu” što znači da je verificirana od strane Facebooka čime ova društvena mreža potvrđuje kako je vlasnica profila „provjerena pretplatnica, značajna osoba ili robna marka”.

S obzirom da prevara u kojoj se koristi lik Mirka Fodora kruži Facebookom već nekoliko dana, oglasila se i njegova supruga Vesna Fijačko Fodor.

„Moj suprug Mirko Fodor nema profil niti na jednoj društvenoj mreži. Zanemarite pozive, linkove i sl. Neki kreten se očito s njegovim imenom super zabavlja! Čak su neki proglasili da je umro. Fala Bogu, još je živ! I zdrav!“, napisala je Fodorova supruga na svom Facebook profilu. Naime, prije ove prevare pojavila se i još jedna lažna objava na Facebooku u kojoj se tvrdilo da je Fodor preminuo. U ovakvim slučajevima se najčešće radi o povezanim akcijama s ciljem da se izazove dodatni interes za osobu čiji će se lik i djelo iskoristiti za prevaru. 

Iako mnogi korisnici društvenih mreža ovakve prevare lako uočavaju, najbolji dokaz da ih neki ipak ne prepoznaju jest činjenica da ovakve prevare ne samo da i dalje postoje, nego su sve češće, a meta su im stariji građani i lakovjerne osobe koje nemaju potreban kritički odmak na sve ono što se pojavljuje na internetu.

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.