L
upa

Pod Lupom #1 – tjedni pregled

Piše: Ivor Fuka
Politika i društvo
07.10.2024.
Foto: Pixabay

Drage čitateljice i čitatelji, kako bismo što bolje predstavili rad našeg portala za činjeničnu provjeru, ovdje vam donosimo prvi po redu Lupin tjedni pregled. Kako ne biste propustili neku od naših tema, na jednom mjestu nedjeljom ćemo vam donositi kratki pregled svih tekstova koje smo objavili tog tjedna. 

S obzirom da je Lupa usvojila metodologiju rada koja se fokusira na direktnu i proaktivnu komunikaciju s publikom, pozivamo vas da nam i sami prijavite potencijalno sumnjive informacije koje primijetite u medijima ili na društvenim mrežama. To možete učiniti pišući nam adresu urednistvo@lupa.com.hr ili izravnom porukom preko naših društvenih mreža, na Facebooku, X-u ili Instagramu

Pregled ćemo početi s činjeničnom provjerom vijesti o "najglupljim" državama, odnosno rang liste zemalja poredanih po prosječnom IQ-u stanovništva prema kojoj Nepalci imaju najmanji IQ na svijetu. Ta se lista posljednje dvije godine pojavljuje i u stranim i domaćim medijima, a poziva se na vrlo upitan izvor, što je utvrdilo opsežno istraživanje naše novinarke Dore Pavković. Naime, rang lista se temelji na radu izrazito kontroverznog znanstvenika koji je za svoje procjene koristio problematičnu metodologiju, nereprezentativne uzorke i koji dokazano ima krajnje rasističku političku agendu. Tvrdnja da Nepalci imaju prosječan IQ 43, u praksi bi značila da prosječan stanovnik Nepala ima, kako bi se zastarjelim i nekorektnim izrazom reklo, “retardaciju”, a stručan termin je intelektualna subnormalnost ili invaliditet. Uz pomoć renomiranih svjetskih stručnjaka za ovu temu i znanstvene literature, Lupa je utvrdila koliko je ova rang lista problematična i manjkava. 

''Da smo složni i čestiti, davno bi imali državu. A bit će, rodit će se slobodna Hrvatska kad padne Berlinski zid i kad se budu rušila komunistička, krvava carstva kao kula od karata. Nema države bez krvavih gaća. Pobit ćemo se za slobodu sa Srbima, a možda i sa Turcima. Teret rata morat ćemo podnijeti svi podjednako. Kad se oslobodimo srpskog ropstva i stvorimo državu, vidjet ćete kako naši kradu. Svak nas je krao i potkradao, a najteže će biti kad nas naši budu krali i prodavali svjetskim jebivjetrima i makro lopovima. Kako tada nas spasiti od nas?” – tekst je koji se već godinama pojavljuje na portalima i dijeli društvenim mrežama s naslovom "Proročanstvo Brune Bušića". Ono se pripisuje hrvatskom disidentu, koji je ubijen je 16. listopada 1978. godine u Parizu. Međutim autorstvo tog teksta ne može se pripisati Bruni Bušiću, jer ne postoji niti jedan pisani trag koji bi to mogao dokazati. Ova je tema među simpatizerima desne strane političkog spektra u prošlosti bila uzrok brojnih polemika, a sada se njome bavio i naš suradnik Ladislav Tomičić.

„Abortus je eugeničko nasljedstvo komunizma i nacizma, čišćenje prostora od nepoželjnih. Tko ima imalo sumnje oko toga neka prouči Margaret Sanger koja je ciljano postavljala klinike PP-a u crnačke kvartove u SAD-u”, stoji u statusu koji je objavljen na društvenoj mreži X. Tko je spomenuta Margaret Sanger, što je navedeni "PP" i je li pobačaj zaista “eugeničko nasljeđe komunizma i nacizma” – pitanja su na koja daje odgovor novinarka Lupe Dora Pavković. U velikoj analizi Lupa je konzultirala brojne povijesne izvore i dokumente kako bi provjerila istinitost izrečene tvrdnje koja se već desetljećima ponavlja, a prema riječima Melinde Cooper, profesorice na Istraživačkoj školi društvenih znanosti na Australskom nacionalnom sveučilištu, „religiozni konzervativci 'uskrsnuli' su lik Margaret Sanger kao glavnog 'zlikovca' ekumenskog pokreta za pravo na život". "Dugo zaboravljena, od sredine 1970-ih ona služi i ideološkim interesima evangelista i fundamentalista", smatra Cooper, ističući kako je Sanger bila kompleksna i ambivalentna ličnost.

"Nikada u povijesti nismo imali manju inflaciju", rekao je ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman na tiskovnoj konferenciji u četvrtak koju je posvetio uspjesima vlade premijera Andreja Plenkovića. Lupa je provjerila sve statističke godišnjake i podatke Državnog zavoda za statistiku o prosječnim godišnjim stopama inflacije te ustanovila da ministar Grlić Radman ne iznosi točan podatak čime zavarava hrvatsku javnost. Naime, u povijesti je Hrvatska u više od nekoliko navrata imala nižu inflaciju, a bilježila je čak i deflaciju. Ovo nije prvi put da ministar barata s pogrešnim podacima. Nedavno smo pisali i o njegovom javnom istupu u kojem je iznio sasvim netočan informaciju o broju nestalih osoba u Domovinskom radu.

Oglas proizvođača pripravka protiv kašlja Vick's VapoRub iz 1918. godine, ponovo se dijeli na društvenim mrežama. U njemu kompanija Vick Chemical Company of Greensboro tvrdi da je španjolska gripa "samo gripa prerušena novim imenom (influenza)", a na Facebook stranici "Cijepljenje - pravo izbora", koja okuplja skeptika prema cijepljenju, smatraju da se radi o proplamsaju iskrenosti i da je i ona davna gripa u skladu s tim bila podvala neke vrste. Postotak smrtnosti koji se navodi u tom oglasu nije točan čak ni prema najkonzervativnijim procjenama koje su nastale u javnozdravstvenim istraživanjima u stotinu godina nakon pojave ove gripe tipa H1N1, a njih je bilo zaista veliki broj, jer je u javnozdravstvenom žargonu nosila titulu "majke svih pandemija". Ni jedno ozbiljno istraživanje u zadnjih stotinu godina nije potvrdilo procjenu smrtnosti navedenu u oglasu kojim je proizvođač pripravka protiv kašlja sugerirao čitateljstvu da je potrebno samo odmarati, fino jesti, kretati se u prirodi i, naravno, koristiti njihov proizvod. Donosimo činjeničnu provjeru točnosti ovih tvrdnji.

Već neko se vrijeme najavljuje kako će se u Hrvatskoj ponovno uvesti obavezni vojni rok, a stavovi oko procedure vezane uz to pitanje u zadnjim tjednima su se poprilično zaoštrili. Ministar obrane nedavno je poručio kako je njegovo ministarstvo ispunilo sve preduvjete za uvođenje obveznog vojnog roka početkom 2025. godine, ali „da bi zaživio, potrebna je politička odluka koja će biti donesena u Hrvatskom saboru u razgovoru s premijerom i s predsjednikom države“. Dodao je da će pričekati da prođu predsjednički izbori. Potom je predsjednik Republike Zoran Milanović uputio predsjedniku Vlade Andreju Plenkoviću dopis kojim mu predlaže hitno sazivanje sjednice Vijeća za obranu s točkom dnevnog reda: „Razmatranje uvođenja obveznog vojnog roka u Republici Hrvatskoj“. U javnosti se potom počelo špekulirati može li vlada bez predsjednika Milanovića ozakoniti obavezno služenje vojnog roka, a tu je temu analizirao Lupin suradnik Zdenko Duka.

Prošlog tjedna provjerili smo i činjeničnu točnost teksta koji se na internet stranicama udruge Hrvatski ratnik pojavio s bombastičnim naslovom: "Amerikanci optužuju Plenkovića za pranje novca i financiranje terorizma!". Autor teksta na Hrvatskom ratniku referira se na pismo koje je hrvatskom premijeru Andreju Plenkoviću u rujnu prošle godine uputio republikanski američki kongresmen Doug Lamborn, a potom navodi da je spomenuto pismo "dalo novu dimenziju" američko-hrvatskim odnosima te da je pismo američkog kongresmena u hrvatskim medijima "potpuno prešućeno". Da navedeni tekst sadrži brojne netočnosti i proizvoljne zaključke, koji nemaju uporišta u stvarnosti, baš kao što uporište u stvarnosti nema niti oprema teksta, utvrdio je Lupin suradnik Ladislav Tomičić.

Na društvenoj mreži X, nekadašnjem Twitteru, nedavno se pojavila objava u kojoj se insinuira da zemlje s većim brojem imigranata imaju i veće probleme s napadima na žene. U objavi od 10. rujna, naime, navodi se sljedeće: „Pogledaj statistike napada na žene u Europi pa ćeš vidjet koje to točno EU države 'mrze' žene. A onda pogledaj za cijeli svijet, pa ćeš vidjet koje to točno države mrze žene. Hint: nije HR, nego zemlje koje veličate (npr Švedska), ili iz kojih su vaši voljeni migranti". Odlučili smo provjeriti kakva je uistinu sigurnosna situacija u svijetu po pitanju nasilja nad ženama, ali i od koga i kakvo nasilje najviše trpe žene.

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.