L
upa

Pod Lupom #14 – tjedni pregled

Piše: Mladen Barbarić
Mediji
06.1.2025.
Foto: AI

Predstavljanje našeg portala specijaliziranog za provjeru činjenica nastavljamo još jednim tjednim pregledom tekstova koje smo objavili u prvom tjednu 2025. godine. Izbornu šutnju ostavili smo u prošloj godini, no repovi prvog kruga predsjedničkih izbora dočekali su nas i novoj.

Tako je Dragan Primorac, kandidat HDZ-a, Domovinskog pokreta, HSLS-a, Hrvatske demokršćanske stranke, HNS-a i Hrvatske stranke umirovljenika, već na prvoj konferencije za medije poslije objave rezultata, u izbornom stožeru skinuo sako, zavrnuo rukave i konstatirao kako je „Došlo vrijeme za pravi fajt. Jedan na jedan”. Na tome nije stao pa je govoreći o konkurentu Zoranu Milanoviću poručio „Upravo sam dobio komentar iz švicarskih novina koje kažu – njemu samo nedostaje atomska bomba. Ili, sreća da nema atomsku bombu jer on bi je iskoristio”. Što su i kada Švicarci zaista pisali možete pročitati u tekstu Zdenka Duke na ovoj poveznici.

Iste večeri iz sinjskog stožera Mire Bulja oglasio se i Mostov saborski zastupnik, Nikola Grmoja. Osim već poznatih netočnih informacija o uspjesima sinjskog gradonačelnika (dostupno ovdje), donio je i jednu posve točnu informaciju o kojoj više možete pročitati ovdje.

Predsjedničkim kandidatom Mosta bavila se i naša novinarka Ana Benačić koja je provjerila izjave Mire Bulja nakon što je ustvrdio kako „Soroš plaća Oštro i Libelu koji svaki dan sponzorirano napadaju isključivo mene”. Uvidom u arhive i financijska izvješća ovih portala ispostavilo se kako ova tvrdnja Mire Bulja nema dodira sa stvarnošću o čemu možete više pročitati ovdje.

Prošlog tjedna provjerili smo i dva video uratka s društvenih mreža. U prvom je glavni junak francuski vandal kojeg je netko, iz neznanja ili namjere, smjestio u Zagreb izazvavši pravu lavinu uvreda i netrpeljivosti prema migrantima o čemu više možete pročitati na ovoj poveznici

Drugi video je pak pravi kuriozitet u domaćem medijskom prostoru koji je izazvao dosta polemike na društvenim mrežama. Riječ je, naime, o uratku koji je snimio predsjednik udruge „Bolje možemo” Vinko Kojundžić. U njemu je objavio kako daje tisuću eura onome "tko može pronaći kredit Ivane Kekin”. Riječ je o kreditu za stan na Črnomercu koji je Kekin kupila 2012. godine. Kojundžić se potrudio otići u Zemljišnoknjižni ured na Črnomercu, ali kako sam kaže, nije uspio pronaći takav papir. Ispostavilo se da se za to nije trebao dizati iz fotelje, jer su svi dokumenti javno dostupni i preko interneta o čemu možete više pročitati na ovom linku. Ostaje, međutim, nepoznato da li je Kojundžić na koncu uplatio tisuću eura na račun Fonda za žene Zaklade Solidarna kako je to zatražio zagrebački odvjetnik Fran Kušeta koji je prvi javno predočio tražene dokaze.

Pisali smo i o najnovijim događanjima iz Europskog parlamenta gdje su zastupnici i predstavnici Europske komisije raspravljali o dezinformacijama koje se šire društvenim mrežama. Zaključak člana Europske komisije, Michaela McGratha, bio je kako izbori (u EU) moraju ostati slobodni od stranog uplitanja, a više o odlučnosti Unije da koristi sve alate za rješavanje problema dezinformacija na internet platformama možete pronaći na ovoj poveznici.

Rasprava u Europskom parlamentu očito nije besmislena obzirom da opsežna studija Reutersovog instituta za istraživanje novinarstva pokazuje kako vlasti posvećuju premalo pažnje pojavama kao što su širenje dezinformacija o čemu više možete pročitati ovdje.

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.