Video muškarca koji demolira tramvaj nije snimljen u Zagrebu, kako se tvrdi u objavi
„Mamu ti je*em dimljenu prljavu, i svima koji takve podržavaju!!! RTL nova Možemo i ostalim kretenima”, jedan je od preko tisuću, uglavnom sličnih komentara koji prate „reel“ podijeljen na Facebooku 26. prosinca prošle godine.
Video (arhivirano ovdje, dostupno ovdje) prikazuje tramvaj kako se kreće prema muškarcu tamne boje kože koji vozi bicikl po sredini tramvajske pruge.
Kako se tramvaj približava, čuje se „zvono“ kojim vozač tramvaja upozorava biciklista da se makne s tračnica. S obzirom da muškarac na biciklu ne reagira, tramvaj se morao zaustaviti. Biciklist potom silazi s bicikla, okreće se prema tramvaju i, gestikulirajući i protestirajući, počinje lomiti brisače na tramvajskoj kabini. Nakon što je polomio brisače muškarac ponovo sjeda na bicikl i odlazi nakon čega video završava.
U dnu „reela“ stoji tekst „Zagreb Tak Imam Te Rad" što korisnike mreže upućuje na to kako je riječ o događaju koji se odvio u glavnom gradu Hrvatske.
Iako su neki korisnici upozorili kako nije riječ o Zagrebu, brojni komentari sugeriraju kako većina to ipak nije prepoznala. Reel je prikupio više od 4.600 lajkova, 1.400 komentara, a podijelilo ga je gotovo tisuću korisnika.
Kako svjedoči tekst francuskog dnevnika Le Parisien objavljenog još 17. rujna 2019. godine, a o čemu je tada pisao i Faktograf, riječ je o događaju koji se zbio u pariškom predgrađu Villeneuve-la-Garenne.
Prema pisanju pariškog lista, biciklist je bio revoltiran jer mu je, prije incidenta koji se vidi na snimci, vozač tramvaja zabranio ulazak s biciklom zbog velikog broja putnika koji je prevozio.
Kao i u ovom slučaju s kraja prošle godine, i u rujnu 2019. godine video je na društvenim mrežama pogrešno smješten u Zagreb te je poslužio za sijanje mržnje i uvreda na račun migranata.
Kao i u Hrvatskoj, isti je video dijeljen i u Italiji s očitim ciljem rasplamsavanja anti-imigrantskog raspoloženja i ksenofobije, o čemu su pisale talijanske kolege.