Satira i lažne vijesti

Sveučilište u američkom Oregonu opisuje satiru kao vrstu izražavanja (pisanje, vizualna umjetnost, itd) koja koristi humor u vidu ismijavanja i imitacije stvarnih događaja ili osoba kako bi izrekla društvenu kritiku. Za razliku od lažnih vijesti, njezin cilj nije zavarati publiku, već je zabaviti ili potaknuti na kritičko razmišljanje. Ipak, neke stranice s lažnim vijestima mogu tvrditi da su satirične, ali se ne predstavljaju otvoreno kao takve, što može ukazivati na namjeru obmane.
Pravi primjer satire je američki medij The Onion, koji se otvoreno i jasno prikazuje kao satiričan izvor, a u hrvatskom kontekstu vjerojatno najpoznatiji primjer satire u novinarstvu je Feral Tribune, koji također nikad nije skrivao da je satiričan.
BBC grupira satiru uz parodiju i navodi da one predstavljaju zabavan i humorističan pristup ozbiljnim informacijama, često koristeći imitaciju, pretjerivanje ili ironiju. Na društvenim mrežama često se pojavljuju parodijske slike ili satirične šale o poznatim osobama. Ponekad ljudi te sadržaje dijele i doživljavaju kao stvarne, što može dovesti do širenja lažnih vijesti.
Satira se, dakle, mjestimično pogrešno shvaća kao istina, to jest stvarna vijest, te može prerasti u dezinformacije. Kako piše France24, fact-checkeri su često primorani razotkrivati priče koje su izvorno satirične, kao vodeći izvor dezinformacija. Istraživači su zabrinuti zbog potencijala satiričnog sadržaja da zavara javnost. Neki satirični portali imitiraju legitimne medijske stranice, često zbunjujući čitatelje pričama koje izgledaju kao tipični novinski članci, ali su u stvarnosti izmišljeni.
Čak i onda kada su članci jasno označeni kao satira, mnogi ih čitatelji prihvaćaju zdravo za gotovo. Primjeri ovakvog krivo shvaćenog satiričnog sadržaja su sljedeće “priče” koje su se svojedobno širile internetom: jedna američka savezna država razmatra porez na disanje; proslava golova zabranjena je tijekom Svjetskog nogometnog prvenstva u Kataru jer je „previše gej“;, proizvođači sredstava protiv komaraca angažirali su muškarca iz Ugande zbog njegovih smrtonosnih plinova koji ubijaju insekte.