L
upa

Što smo provjerili u svibnju?

Piše: Mladen Barbarić
Mediji
05.6.2025.
Foto: Ilustracija/AI

Osim uobičajenih aktivnosti činjenične provjere točnosti medijskih napisa, prošlog mjeseca imali smo zadovoljstvo naše čitateljstvo obavijestiti o tome kako je portal Lupa postao službeni član krovne europske fact-checking obitelji, Europske mreže organizacija za provjeru činjenične točnosti (EFCSN). EFCSN-ova verifikacija Lupe potvrda je naših napora, kao i predanosti neovisnoj, transparentnoj i strogoj činjeničnoj provjeri te naše uloge u borbi protiv dezinformacija.

Tijekom svibnja u svjetskoj javnosti, pa tako i kod nas, odjeknuli su navodi američkog ministra zdravstva Roberta F. Kennedyja Jr. koji je izjavio kako je autizam brzo rastuća epidemija. Naša Dora Pavković istražila je otkud potječu ovakvi stavovi te kako na problem gledaju znanstvenici koji ga istražuju.

Iz SAD-a dolazi još jedna široko rasprostranjena teorija oko Michelle Obame. Ta teorija, naime, kaže kako je supruga bivšeg predsjednika SAD-a Baracka Obame, rođena kao muškarac. Što stoji iza ovakvih glasina pročitajte u tekstu koji razotkriva školski primjer distribucije lažnih vijesti.

U svibnju smo, u sklopu Lupina mentorstva studenata i studentica Fakulteta političkih znanosti, provjerili i tvrdnju europarlamentarca Stephena Nikole Bartulice koji se požalio kako „Zračna luka dr. Franjo Tuđman nema niti jednu veliku hrvatsku zastavu”. Je li to uistinu tako i znaju li stranci kamo su došli provjerili smo u ovom tekstu.

Regionalna tema svibnja svakako su bili studentski prosvjedi u Srbiji. Optužujući studente za suradnju s Hrvatima, srbijanski zastupnik iz vladajuće Srpske napredne stranke, objavio je i generiranu sliku potičući vladine pristaše na izljeve mržnje u komentarima. O ovom slučaju čitajte na ovoj poveznici.

Kao i svakog mjeseca, društvene mreže obiluju povijesnim revizionizmom, a jedan korisnik otkriva „kraj laži i ucjene zvane Jasenovac”. Tendenciozno interpretirajući službene podatke korisnik lažno predstavlja veliki pad broja Hrvata s tezom kako je riječ o sustavnom ubijanju Hrvata do 1948. godine. Zbog čega to ipak ne može biti točno pročitajte u ovom tekstu.

Iz rubrike „povijesni revizionizam“ dolazi i crno-bijela fotografija snimljena u vrijeme Drugog svjetskog rata. Ona se, naime, dijeli uz komentar kako pokazuje zarobljene hrvatske vojnike povezujući to s predajom kolaboracionističkih vojski na Bleiburgu. O čemu je uistinu riječ otkriva naš Ladislav Tomičić.

Viralna objava splitskih Karmelićana poharala je domaći internet. Iako njihova objava ne prikazuje uistinu slet posvećen Isusu Kristu, dobar je primjer klasične manipulacije uz pomoć generativne umjetne inteligencije. Upravo ovaj slučaj iskoristili smo kako bi čitatelju, na praktičnom primjeru, ukazali na koji način prepoznati fotografije koje kreira umjetna inteligencija.

Uoči izbora za gradonačelnika Grada Zagreba provjerili smo i tvrdnju kandidata Ivice Lovrića iz koalicije Plavi grad – Blok umirovljenika Zajedno. Naime, naš Ladislav Tomičić primijetio je neuobičajene medijske napise koji su Lovrića predstavljali kao „glavnog izazivača” kasnijem pobjedniku Tomislavu Tomaševiću. Više o ovoj „medijskoj anomaliji“ možete saznati na ovoj poveznici.

Naša Dora Pavković u svibnju je istražila rezultate švedske studije o dezinformacijama među srednjoškolcima. Ispostavilo se kako računalne igre mogu imati značajnu ulogu u promociji medijske pismenosti. Što su švedski znanstvenici zaključili pročitajte u ovom tekstu.

Verificirani član EFCSN-a (Europska mreža organizacija za provjeru činjenične točnosti)


Verified EFCSN member (European Fact-Checking Standards Network)

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Agencije za elektroničke medije. Agencija za elektroničke medije ne može se smatrati odgovornima za njih.